Islıkçı Ördek ve Türleri

Islıkçı ördek (Dendrocygninae) ördekgiller familyasında bir alt familyadır. Bazı taksonomik sınıflandırmalarda “Dendrocygnidae" olarak ayrı bir familya ya da Anserinae alt familyası içinde “Dendrocygnini" oymağı altında sınıflandırılır. Yalnızca bir cins Dendrocygna ve bu cinsin içinde yaşayan sekiz tür içerir.

Islıkçı ördeğin uzun boynu ve uzun ayakları vardır. Büyük sürüler hâlinde yaşar. Erkek ile dişinin tüyleri aynı renklidir. Hepsinin kambur bir duruşu vardır ve uçarken kanatlarının altında bulunan siyah tüyler görülebilir.

Kara karınlı ıslıkçı ördek


Kara karınlı ıslıkçı ördek Kara karınlı ıslıkçı ördek (Dendrocygna autumnalis), ABD’nin en güneyinden Güney Amerika’nın ortasına kadar olan bölgede yaşayan ıslıkçı ördek türüdür.

Kara karınlı ıslıkçı ördek 48–53 cm boyunda, uzun başlı, uzun bacaklı ve uzun kırmızı gagalıdır. Başı soluk gridir ve tüylerinin büyük bölümü gri-kahverengidir. Karnı ve kuyruğu siyah renklidir. Gövdesi, ensesinin arkası ve tepesi parlak kestane rengindedir. Yüzü ve ensesinin üstü gridir. Göz çevresinde dar ama belirgin beyaz halka bulunur. Kanatların üzerinde bulunan beyaz tüyler uçarken daha belirgindir. Erkek ve dişilerin tüy renkleri birbirine benzer. Genç kuşların tüyleri erişkinlere benzer ama gagaları gridir.

Alt türleri
Kara karınlı ıslıkçı ördeklerin iki alt türü vardır. Bu iki alt türün bulundukları yerler Panama’da kesişir:

Kuzey kara karınlı ıslıkçı ördek, Dendrocygna autumnalis autumnalis (ABD 'nin güneyinden Panama’ya): Diğer alt türe göre daha büyüktür. Sırtı ve göğsü kahverengidir.

Güney kara karınlı ıslıkçı ördek, Dendrocygna autumnalis discolor (Panama’dan Paraguay’a): Diğer alt türe göre daha küçüktür. Sırtı ve göğsü gridir.

Kahverengi ıslıkçı ördek


Kahverengi ıslıkçı ördek Kahverengi ıslıkçı ördek (Dendrocygna bicolor), Orta ve Güney Amerika, alt Sahra, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri körfez sahilinde yaşayan bir ıslıkçı ördek türüdür.

Sazlıklar arasında dal parçalarından bir yuva yapar ve 8-12 yumurta yumurtlar, ancak bazen ağaç kovukları ve eski kuş yuvalarını da yuva olarak kullanır. Yaşama ortamı tatlı su gölleri, pirinç tarlaları ve bol bitki bulunduran rezervuarlar olan bu ördekler, tohumlarla ve bitkilerin diğer kısımlarıyla beslenir. Kahverengi ıslıkçı ördek, 48–53 cm uzunluğundadır. Uzun gri renkte bir gagası, uzun bir başı ve uzunca bacakları vardır.

Java ıslıkçı ördeği


Java ıslıkçı ördeği Java ıslıkçı ördeği (Dendrocygna javanica), Güney Asya ve Güneydoğu Asya’da yaşayan ıslıkçı ördek türüdür.

Java ıslıkçı ördeğinin uzun kafası, uzun bacakları ve uzun gri gagası vardır. Başı, boynu ve alt tüyleri ten rengindedir. Tepesi daha koyu renklidir. Sırtı ve kanatları koyu gridir ve kuyruğu ile kanatlarında kestane rengi lekeler bulunur. Sürü hâlinde yaşar.

Ak yüzlü ıslıkçı ördek


Ak yüzlü ıslıkçı ördek Ak yüzlü ıslıkçı ördek (Dendrocygna viduata), Sahraaltı Afrika ve Güney Amerika’nın büyük bir bölümünde yaşayan ıslıkçı ördek türüdür.

Bu tür sürü hâlinde yaşar ve tercih ettikleri bölgelerde gün ağarırken binlerce kuştan oluşan sürünün görünüşü etkileyicidir. Gürültücü olan bu kuşun çağrısı üç notalıdır.

Bitki örtüsü fazla olan tatlısu gölleri ve havzaları. Buralarda tohum ve diğer bitkisel besinlerle beslenir.

Yaygın olarak bulunan bir türdür. Bölgesel olarak 500 km’yi geçmeyen hareketlerin dışında göçmen değildir

Yere yakın çalı çırpıdan yapılmış yuvalarda kuluçkaya yatar. Bir kere de 8-12 arası yumurta yumurtlar. Ara sıra ağaçlarda da yuva yaptığı görülür.Dendrocygna arcuata


Dendrocygna arcuata Dendrocygna arcuata, Avustralya, Filipinler, Papua Yeni Gine ve Pasifik Adalarında yaşayan ıslıkçı ördek türüdür.

Dendrocygna arcuata türünün boyu 54–60 cm arasındadır ve ağırlığı yaklaşık 750 g’dır. Uzun boyunlu olan ve uzun bacaklıdır. Göğüste kara lekeler vardır ve tüylern çoğu koyu kahve rengindedir.

Alt türleri:
Dendrocygna arcuata arcuata Horsfield, 1824
Dendrocygna arcuata australisReichenbach, 1850
Dendrocygna arcuata pygmaea Mayr, 1945

Dendrocygna eytoni


Dendrocygna eytoni Dendrocygna eytoni, Avustralya’da yaşayan ıslıkçı ördek türüdür.

Dendrocygna eytoni türünün boyu 42–60 cm arasındadır ve ağırlığı yaklaşık bir kg’dır. Uzun boyunlu olan bu ördeğin üst tüyleri kahverengidir. Alt tüyleri soluktur ve arkası beyaz renklidir. Göğüs ince siyah çizgiler ile kestane rengidir. Yanlarından kenarları siyah renkli olan ve bu türün karakteristik özelliği olan büyük tüyler çıkar. Gagası ve ayakları pembe, irisi sarıdır.

Dendrocygna arborea


Dendrocygna arborea Dendrocygna arborea, Karayipler’de yaşayan ıslıkçı ördek türüdür. Bahamalar’da büyük bir populasyonu olan tür Küba’da, Cayman Adaları’nda, Antigua ve Barbuda ile Jamaika’da bulunur.

Islıkçı ördek cinsi içinde en büyük tür olan Dendrocygna arborea 48–58 cm boyundadır. Uzun kafası, uzun ayakları ve uzun siyah gagası vardır. Boynunun ön tarafı soluk renklidir ve yüzü açık kahverengidir. Tepesi, sırtı, göğsü ve kanatları koyu kahve ile siyah arasındadır. Alt tüyleri siyah çizgili beyaz renklidir.

Dendrocygna guttata


Dendrocygna guttata Dendrocygna guttata, Filipinler’in güneyinden orta Endonezya ve Yeni Gine’ye kadar olan bölgede yaşayan ıslıkçı ördek türü. Son zamanlarda Avustralya’ya da yerleştirilmiştir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ördek Sendromu Nedir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 1    947
Gördek Balığı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    3K
5 bin ördek ilk defa suyla buluşunca
 • A
 • avci,
 • Video Galerisi
 • 0    5K
Orhan Hakalmaz - Yeşil Ördek Gibi Daldım Göllere
 • A
 • avci,
 • Video Galerisi
 • 0    5K
Yavruları İçin Polisten Yardım İsteyen Ördek
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    4K
Geri