Ülke Jamaika

Jamaika
jamaika.png
BaşkentKingston
Resmî dillerİngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Monarşi
Yüzölçümü10.991 km²
Nüfus2.825.928
Nüfus Yoğunluğu257,1 kişi/km²
Para birimiJamaika doları (JMD)
Zaman dilimi(UTC -5)
Telefon kodu+1-876
İnternet TLD.jm
Jamaika, Küba'nın güneyinde, Büyük Antiller'de bir ada ülkesidir. Orta Amerika ve Karayiplerde bulunur. Yüzölçümü, 10.990 km²'dir. Sahil şeridi, 1.022 km dir. İkliminde; tropikal, sıcak, nemli hava etkindir; iç kısımlarda ise ılıman iklim görülür. Arazisi çoğunlukla dağlıktır, kıyıda dar ovalar vardır. En yüksek noktası Mavi Dağlar'dır (Blue Mountains, 2.256 m).

Bayrak​

Jamaika bayrağı resmi olarak 6 Ağustos 1962 tarinde göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak sarı renkli Andreas haçı ve bu haçın oluşturduğu ikisi yeşil ikisi de siyah olmak üzere dört adet eşkenar üçgenden meydana gelmektedir. Andreas haçına renk veren sarı, ülkede var olan zengin yeraltı kaynaklarını ve güneş ışınlarının yaydığı güzelliği sembolize etmektedir. Bayrağın göndere çekildiği taraf ile dalgalandığı tarafta oluşan eşkenar üçgene renk veren siyah ise ülkenin geçmişte ve günümüzde yaşadığı zorlukları ve yoksulluğu ifade etmektedir. Bayrağın üst ve alt tarafında oluşan eşkenar üçgenlere renk veren yeşil ise ülkenin umutlarını ve tarım gücünün temsil etmektedir.

Tarih​

Kristof Kolomb, Jamaika'ya 1494 yılında ulaştı ve adayı "gözlerin gördüğü en güzel ada" olarak tarif etti. Adaya Santiago adını verdi ancak adanın yerlilerce kullanılan adı Xaymaca, Jamaica şeklinde kullanılmaya devam etti. Adaya yerleşen İspanyol sömürgeciler yerli Taino halkını neredeyse tamamen yok etti. Adalar 1655 yılında İngiliz işgaline uğradı ve kolonileştirildi. İspanyolların bir kısmı kaçtı, kaçmayanlar İngilizler tarafından uzaklaştırıldı. İngiliz sömürgeciler oldukça az sayıdaydı ancak şeker üretiminde çalıştırmak üzere, çok sayıda Afrikalı köle getirdiler. Günümüzde de Jamaika halkının büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Jamaika 1962'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazandı ancak İngiliz Milletler Cemiyeti'nin üyesi olarak kaldı.

Kültür​

Kingston'daki Bob Marley Heykeli Çeşitli müzik türlerinden reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga Jamaika kökenlidir. Jamaika’da reggae ve ska ile, punk rock ülke gelişiminde önemli bir rol oynadı. The Notorious B.I.G. ve Heavy D gibi bazı rapçiler, Jamaika asıllıdır. Diğer birçok dünyaca ünlü sanatçılar Bob Marley, Damian Marley, Lee "Scratch" Perry, Peter Tosh, Bunny Wailer, Big Youth, Jimmy Cliff, Dennis Brown, Desmond Dekker , Beres Hammond, Beenie Man, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Super Cat, Buju Banton, Sean Paul, ben Wayne, Bounty Killer Jamaika doğumludur.

Din​

Jamaika Karayip ülkeleri arasında din çeşitliliği en fazla olan yerlerden biridir.

Jamaika'da nüfusun yaklaşık %70'i Hristiyan; %10'u Rasta, Müslüman, Hindu, Yahudi, Bahai ve diğerleri; %21 kadarı da dinsizdir.

Nüfusun yaklaşık %10'unu oluşturan diğer dinler ise şunlardır (yaklaşık rakamlar): Rastafariler 24.000, Müslümanlar 5000, Hindular 1500, Yahudiler 350, Bahailer 300.

Dil​

Jamaika’da halk Patois (Patwa diye okunur) dilini konuşmaktadır. Modern İngilizceden hem telaffuz hem de dil bilgisi olarak farklı bir yapıya sahip bu dil İngilizce, İspanyolca ve Fransızcanın bir tür birleşimidir. Jamaika’da resmi dil olarak ise İngilizce konuşulmaktadır. Jamaika’da konuşulan bir diğer popüler dil ise İspanyolcadır.

Eğitim​

Erken çocukluk - Temel, Bebek ve özel okul öncesi işletilmektedir. Yaş grubu: 2-5 yıl.

Birincil - Kamuya ve özel sektöre ait (Özel olarak adlandırılan Hazırlık Okulları). Yaş grubu: 3-12

Ortaöğretim - Kamuya ve özel sektöre ait. Yaş grubu: 10-19 yıl.

Jamaika'da yüksek okul, tek cins ve karma eğitim kurumları vardır. Birçok okul, İngiliz Batı Hint Adaları boyunca kullanılan geleneksel İngilizce dilbilgisi okul modeli uygulamaktadır. Öğrenciler daha sonra üniversiteye başlamaktadır.

Ekonomi​

Doctor's Cave Beach Club (Doktor Mağarası Plaj Kulübü) Montego Bay'da popüler bir destinasyondur. Jamaika hem devlet teşebbüsleri ve özel sektör işletmeleri ile bir karma ekonomidir. Ekonominin başlıca sektörleri tarım, madencilik, imalat, turizm, finans ve sigorta hizmetleridir. Ülkeye döviz girmesindeki en önemli katkı, turizm ve madencilikten sağlanır. Yaklaşık 1.3 milyon yabancı turist her yıl Jamaika'yı ziyaret eder.

1980'lerin başından beri Jamaika'da özel sektör faaliyetlerinin teşvik edilmesi ve kaynak tahsisinde piyasa güçlerinin rolünü artırmaya yönelik yapısal reformların uygulanması için çalışmalar yapılmaktadır. 1991 yılından bu yana hükümet, enflasyonu düşürmek ve yabancı yatırım kısıtlamaların kaldırılmayı amaçlamıştır. Kur dalgalı döviz kontrolleri kaldırarak ekonomik liberalleşme ve istikrar programı izlemiştir. Jamaika, dünya boksit ihracatında Avustralya, Çin, Brezilya ve Gine’nin ardında beşinci büyük konumundadır. 2006 yılının ilk çeyreğinde, Jamaika ekonomisi bir büyüme dönemi geçirmiştir.

Coğrafya​

Mavi Dağlar (Blue Mountains) Jamaika Karayipler'de üçüncü büyük adasıdır. 17° ve 19° kuzey paralelleri ile 76° ve 79° batı meridyenleri arasına yerleşmiştir. Blue Mountains dahil Dağlar, içerilere hakimdir ve dar kıyı ovaları ile çevrilidir. Baş kasaba ve şehirlerde kuzey kıyısında sermaye güney kıyısında Kingston, Portmore, İspanyol Town, Mandeville, Ocho Ríos, Port Antonio, Negril ve Montego Bay şehirleri bulunur. Kingston Limanı, dünyanın yedinci büyük doğal limanıdır. Karasal sucul ve deniz ekosistemlerinin çeşitli arasında kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, yağmur ormanları, nehir kıyısı ormanlık, sulak alanlar, mağaralar, nehirler, seagrass yatak ve mercan resifleri bulunmaktadır

Jamaika’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri​

Havana Büyükelçiliği
Adres: 5 Ta Avenida No: 3805 Entre 36 Y 40, Miramar, Ciudad Havana, CUBA
Telefon: +53 (7) 204 22 37 +53 (7) 204 12 04 +53 (7) 204 12 05 +1-613 902 5711 (Kanada VoIP)
Faks: + 53 (7) 204 28 99
embajada.habana@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Bahamalar, Jamaika
 
Geri