Üst
İstanbul'a En Yakın Tatil Yerleri ve Plajları

İstanbul'a En Yakın Tatil Yerleri ve Plajları

İstanbul'a En Yakın Tatil Yerleri ve Plajları


İlkbahar ve yaz aylarında uygun zamanlarda 1-2 günlük tatiller için değerlendirebileceğiniz İstanbul'a yakın tatil yerleri.
1-2 günlük kısa hafta sonu kaçamakları bizi kendimize getirir.Şehirden çok uzaklaşmadan gidebileceğimiz bu tatil ve dinlenme yerleri biz şehirlilere doğa,deniz ve sakin bir haftasonu vaat ediyor.


İşte İstanbul'a en yakın tatil yerlerinden birkaçı


Şile

silepvp.webp


Şile doğru zamanda gidildiğinde insana keyif veren bir yer.Yaz aylarında özellikle haftasonu uzak durmakta fayda var.Çünkü günü birlik Şile'ye giden onbinlerce İstanbullu oluyor. Ama baharda deniz mevsimi henüz açılmamışken harika.Baharda plajların sakinliği insanı mest ediyor.

Bu bölge tarihçiler tarafından bithynia(Bitinya) memleketi olarak adlandırılır.Tarihçiler,Trakya kökenli bir kavim olan Bitinler’in M.Ö.8.YY’da Anadolu’ya göç ettiklerini kabul eder.Yalı, Uçurumaltı ve Tavanlı Mağaraları olarak adlandırılan bölgelerde bulunan izlerden anlaşıldığı kadarıyla, Şile’nin ya da ilk ismiyle Philee’nin bu dönemde küçük bir ticaret kenti olarak kurulduğu tarihçilerce kabul edilir.Ağva

agvazvz.webp


İstanbul'a 100 km uzaklıkta kumsalı,koyları,kayalıkları ve orman ile iç içe görüntüsü ile Ağva, şehirden gelenlerin kendilerine pozitif enerji yükledikleri bir enerji noktası haline gelmiştir.
Kilim Koyu,Gelin Kayası,Saklı Göl,Ağva da görülmesi gereken yerler.İstanbul'a yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Ağva,küçük otelleri,muhteşem doğası ile iyi bir seçim.Ağva,denize girebileceğiniz,doğada yeşillikler arasında yürüyüş yapabileceğiniz,nehir kenarında köy kahvaltısını tadabileceğiniz tesislere sahip bir tatil yeridir.Poyrazköy

poyrazkoy.webp


Poyrazköy İstanbul Boğazı Anadolu yakasında yer alan yaklaşık 1000 nufüslü bir köydür.Kuzey ve batı kesimi denizle çevrili,güney ve doğu kesimi ormanlıktır. Kuzey doğusunda Anadolu Feneri köyü, Doğusunda Kaynarca köyü, Güney doğusunda Akbaba köyü ve Güney batısında Anadolu Kavağı yer almaktadır. Köyün yerleşik alan içersinde üç mevkii bulunmaktadır. Bunlar ortamevkii, güzelcemevkii, deremevkiiden oluşmaktadır.

Yılların değiştiremediği balıkçı köyü Poyrazköy,Boğaz'dan Karadeniz'e çıkışta en güzel manzaraya sahip olan bölgelerden birinde.Uzun yıllar askeri bölge olması nedeniyle dokusunu fazla yitirmemiş bir sahili var.Restoranları ve manzarası nedeniyle tercih edilebilir. Coğrafi olarak Karadeniz ve Marmara'nın kesiştiği son nokta olması burayı özel kılıyor.


Anadolu Feneri

anadolufen.webp


Anadolu Feneri İstanbul'a yarım saat uzaklıkta Karadeniz'in hırçın dalgalarının eskitemediği küçük bir köy.Beykoz’un en meşhur köylerinden biri olan Anadolufeneri, ismini burada bulunan deniz fenerinden almıştır. Köy, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açılan kısmında Çakaltepe ve Kabakoz koylarının arasında bulunan küçük bir yarımada üzerinde kurulmuştur.
Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun bir ziyaretçi kitlesini ağırlayan Anadolufeneri Köyü, doğal güzellikleri ve balık restaurantlarında pişirilen birbirinden leziz deniz ürünleriyle dikkat çekmektedir.


Riva

riva.webp


İstanbul'a yarım saat uzaklıktaki Riva,son yıllarda daha fazla bilinir oldu.Özellikle hafta sonu İstanbullularla dolup taşmaya başladı.Denizi, kumsalı ve keyifli manzarasıyla gidilmesi gereken rotalardan.

Riva, İstanbul Anadolu yakasının kuzeyinde yer alan Beykoz ilçesine bağlı bir köydür.Özellikle,yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaretçi akınına uğrayan bu güzel yerde birçok plaj,kamp ve mesire yeri bulunmaktadır.Genelde Anadolu yakasından gelen ziyaretçileri ağırlayan Riva Köyü,eşsiz manzarasıyla ziyaretçilerine adeta bir görsel şölen yaşatmaktadır.Günübirlik gelmek istemeyenler için yörede, birçok lüks otel ve pansiyon bulunmaktadır.Riva denizi, İstanbul’un en temiz denizlerinden birisidir.
Riva’da dinlenme ve yeme içme gibi ihtiyaçlarınız için birçok balık restoranı bulunmaktadır. Deniz ürünlerinden zengin menüleri muhakkak tatmanızı tavsiye ederiz.

Riva’ya Nasıl Gidilir

Kavacık TEM sapağından 23 Km, Beykoz ilçesinden ise 22 Km uzaklıkta olan Riva’ya şahsi aracınızla rahatlıkla gidebileceğiniz gibi,aynı zamanda,Beykoz’dan hareket eden 137 numaralı İETT otobüsleriyle veya minibüslerle de ulaşabilirsiniz.


Kilyos

kilyos.webp


Kilyos'un diğer adı Kumköy. istanbul'a 60 km uzaklıkta.Adını botanik açıdan son derece zengin kumullardan alıyor.Plajlar ilkbaharda oldukça sakin.Bu sayfiye ve tatil beldesi, Kilyos Burnu’ndan Gümüşdere Plajı’na kadar uzanan kumluk sahili ile İstanbul'un en büyük ve en temiz plajına sahip.Temiz ve sığ denizi ile birkaç kilometre uzunluğundaki doğal plajıyla Kilyos, özellikle deniz sörfü için tercih edilecek plajlardan birisi. Eğer, kalabalık plajda olmayı tercih etmiyorsanız, Kilyos’un içinden sola dönerek kuzeye doğru devam edebilir ve birbirinden güzel kuytu koylara ve küçük kumsallara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Kilyos Kalesi özellikle arenasında bulunan ağacıyla dikkat çeker.Bu ağacın boyu 28, çevresi ise 34 metredir.Ağacın üzerinde bulunan künyede bu yıl itibariyle 553 yaşında olduğu yazılıdır ki bu da ağacın İstanbul'un fethi anısına,1453 yılında dikildiği söylencesini büyük bir olasılıkla doğrular.


Büyükada

buyukaiqi.webp


İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğüdür.Eski adı Prinkipo'dur."Prinkipo" Rumca'da "Prens" anlamına gelmektedir.Bizans döneminde saray mensuplarının sürgün yerleri olduğu için Prens Adaları diye anılan Büyükada, İstanbullular'ın en sevdiği yerlerden biri olan Büyükada'ya İDO'nun sıkça seferleri bulunmaktadır.
Kabataş, Kadıköy ve Bostancı'dan sürekli vapur ve deniz otobüsleriyle ulaşımın mümkün olduğu ada baharda erguvanlar,mor salkımlar ve binlerce çiçek çeşidi ile adeta bir cennet.Tam tur fayton turu sizlere adayı keşfettiriyor.


Burgazada

burgazada.webp


Bazıları için dört mevsimini yaşamak,bazıları için kaçamak,bazıları için balık,bazıları için orman,uzun yürüyüşler ya da sadece huzur veya biraz romantizm.

Çam ormanlarıyla kaplı olan adanın her yerinden farklı İstanbul ve adalar manzaralarına şahit olabilirsiniz.Yüzölçümü oldukça küçük olan ve şekil itibariyle yuvarlağı andıran adanın her yerini bisikletle veya yürüyerek gezebilirsiniz.

Güzel ve ihtişamlı ahşap köşklerin en çok bulunduğu yerler sahil ve tepenin Kaşık Adası ile Heybeliada'ya bakan eteğindeki dar sokaklardır. Bu sokaklarda yürüyüş yapmak ve köşkleri incelemek büyük bir keyif verecektir sizlere.Adanın eski plajına ulaşmak için ise iskelede vapurdan indikten sonra sola dönüp sahili takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bayrak Tepe yine Burgazada'ya gelmişken görülmesi gereken noktalardan biridir.176 metre yükseklikteki tepe, adanın güney kıyısından yükselen bayağı bir dik yamacın üstünde konumlanmıştır.Tarihi Hristos Manastırı bu tepede bulunmaktadır ve ziyaret edilebilir.Heybeliada

heybeliada.webp


Heybeliada,İstanbul'un Büyükada'dan sonra en büyük adasıdır.İstanbul'un en çok rağbet gören sayfiye yerlerinden biridir.Bugün,adanın nüfusu 7 bin civarındadır. Ancak yaz mevsimlerinde bu nüfus birkaç kat artmaktadır.

Heybeliada'da gezebileceğiniz pek çok tarihi kilise yer alıyor.Bunların en bilinenleri Aya Yorgi Uçurum Kilisesi,Ayios Nikolos Kilisesi,Aya Triada Manastırı ve Aya Spridon Manastırı'dır.Heybeliada'nın muhteşem doğal güzelliğine şahit olabileceğiniz harika bir yerdir Heybeliada Çam Limanı.Adanın simgelerinden olan Çam Limanı'nı gezmeden adadan dönmeyin.


Kınalıada

kinalinpn.webp


Prens adalarının meskun olan adalarından bir tanesi olanı Kınalıada İstanbul’a en yakın olanıdır.Kınalıada,İstanbul Adaları içinde en küçüklerinden biridir.1500X1100 kilometre büyüklüğündedir.Kınalıada ismini,üzeri makilerle kaplı olduğu dönemlerde uzaktan kızıla çalan bir görünüme bürünmesi nedeniyle almıştır.Çınar Tepesi,Teşvikiye Tepesi ve Manastır Tepesi olmak üzere üç tepesi vardır.

Kınalıada’da fayton olmadığında bisiklet kiralayarak Ada’nın etrafını dolaşabilirsiniz.Eğer yürümeyi göze alırsanız tarihe tanıklık eden sokaklarında dolaşıp farklı bir atmosferi yaşayabilirsiniz.Ada’nın en önemli yapıtı Kınalıada Camii’nin karşısına geçerek,şöyle bir tepeden tırnağa incelediğinizde sizde eşsiz bir yapıt olduğunun farkına varacaksınız.Kilise ve Manastırlarını da ziyaret edip bu mozaiğin birer parçası olmalısınız.Kültürel yapılarının ve tarihini yanı sıra cafe ve restoranlarını da ziyaret ederek gezinizi pekiştirebilme şansına sahipsiniz.Sahilleri, plajları ve birbirinden güzel koyların bulunduğu Kınalıada’ da eşsiz manzaraya doyum olmuyor.Ada’dan ayrılmadan önce kesinlikle güneşin batışını izleyip çayınızı yudumlamalısınız.


Karaburun

karaburun.webp


Büyükçekmece'ye 50 km uzaklıkta olan Karaburun Çatalca'ya bağlı bir Karadeniz sahilidir.Mükemmel plajı ve koyu ile göz kamaştıran Karaburun İstanbul'un incisi olmaya aday.

Konum olarak köy ve çevresi birçok aktiviteye olanak tanıyor.Yürüyüş,koşu,kros için çam ağaçlı orman içi parkurlara sahip.Yamaç paraşütü,sörf yapmak isteyenlere imkânlar bol.Kara ulaşımı olmayan kumsallı koylarda denize girebilir,çevre gezilerine meraklı olanlar,Terkos gölüne,Durusu’ya,Av Müzesine gidebilirler.Kamp yapmak isteyenler çadır kurabilir,bisiklete binebilir,piknik yapabilir.

Uğrak noktaları arasında liman bunlardan ilki.Sahile omuz omuza yanaşan ve Karadeniz insanının coşkusunu yansıtırcasına canlı, zıt renklerle boyanmış tekneler ahenkli bir armoni oluşturuyorlar. Balıktan, trol avından dönen balıkçı motorları ara sıra limanın durgun sularına hareket getirerek balıkhaneye yöre balıklarını taşıyorlar.
Birbirini kucaklayan iki dalgakıran üzerinde en uç noktalara kadar yürüyebiliyor,hatta Karadeniz’e sırt veren diğer uzak kol üzerinde uç noktaya dek araçla gidebiliyor, köyü karşınıza alıp doyasıya seyredebiliyorsunuz.


Kefken

kefken.webp


İstanbul'a 160 km uzaklıkta. Kefken aslında bir balıkçı kasabası. Kefken merkeze geldiğinizde, limanı ve balıkçı teknelerini karşınızda buluyorsunuz.Kefken'de doğa,farklı yeryüzü şekilleri, ilginç oluşumlar ve tepeler ortaya çıkarmış.Kefken yakınlarında bulunan koylar ise bakirliği ile cezp edicidirler.Özellikle Cebeci kumsalı ile bir tatil beldesi özelliği taşımaktadır.

Kefken'in en orijinal ve güzel yeri ise Pembe Kayalar. Burada ilginç bir jeolojik oluşum bulunuyor.Kayalar suyun içinde yumuşak iken,sudan çıkarıldıklarında bir süre sonra sertleşiyorlar.Bu özelliklerinden dolayı,Osmanlılar döneminde,buradan parça parça kesilen kayalar,deniz yolu ile İstanbul'a götürülmüş ve birçok cami ve diğer tür yapı inşaatlarında kullanılmış.Özellikle gün batımında, güneş bu kayaların üzerine vurduğunda,tam bir renk cümbüşü oluşuyor.
 
Armutlu (Yalova)

armutlu.webp


Armutlu Yalova’nın kaplıcaları,yeşili ve denizi ile ünlü ilçesidir.1320 yılında Osmanlı hakimiyetine geçen Armutlu’da Türkler ve Rumlar uzun yıllar bir arada dostane bir hayat sürmüşlerdir.
Marmara Bölgesinde Armutlu Yarımadası’nda bulunan ilçenin doğusunda Gemlik, kuzeyinde Samanlı Dağları, Batısı ve Güney batısında Marmara Denizi bulunmaktadır. Bursa’ya 70,Gemlik’ e 38, Yalova’ya 55 km.uzaklıktadır.
Ekonomisi büyük ölçüde zeytinciliğe, balıkçılığa ve turizme dayalı olan Armutlu aynı zamanda kaplıcalarıyla ün yapmış, Mavi ve yeşilin birleştiği müthiş doğasıyla ön plana çıkan bir tatil beldemizdir.

GEZİLECEK YERLER
Eski Armutlu evleri, Hacı Ali Paşa Camii, Tarihi Köprü, Eski Kitabeli Çeşme, Eski Hamam, Yılanlar Koyu, Ayazma Koyu, İskele Koyu, Dereağzı Koyu, Ahmetköycüğü Koyu, İğdealtı Koyu, tescilli Köprü ve Osmanlı Hamamı Armutlu’nun başlıca gezilmesi gereken yerleridir.

NASIL GİDİLİR
İstanbul’dan Yenikapı ve Bostancı iskelelerinden düzenli olarak kalkan vapurlarla Armutlu’ya ulaşmak mümkün.Karayoluyla gelecek olanlar Yolava otobüs firmalarını tercih edebilirler

NE YENİR
Armutlu’ya özgü zeytin çeşitleri
Her türlü organik sebze ve meyve
Yöreye özgü sahanda yumurta
Yöresel köy ekmeklerinin tadına bakabilirsiniz.

ARMUTLU’DA NELER YAPABİLİRSİNİZ
Kaplıcalara girerek şifa bulabilirsiniz
Organik ürünlerin tadına bakabilirsiniz
Turizm ve organik tarım cenneti olan Mecidiye köyünü gezebilirsiniz
Yeşilin ve mavinin tadını çıkarabilirsiniz
Eski Armutlu evlerini gezebilir ve tarihi mekanları ziyaret edebilirsiniz
Birbirinden güzel armutlu koylarını gezebilirsiniz.
 
Armutlu çok yakın ve güzel bir yer gidilebilir aslında bayram tatili için. Gerçi tatil uzun değil ama olsun iyi bir alternatif bence :)
 
Erikli Saros Körfezi İstanbul'a 2 saat Kafa dinlemek en temiz denizlerden birine girmek fiyatlarda gayet uygun..
 
Gerçekte İstanbul'da nerede güzel bir plaj var bu listede hepsini toplamışsınız ve çok güzel şekilde açıklamışsınız çok çok teşekkür ediyorum sizlere. Listedeki çoğu yere gittim birkaçı hariç ama arkadaşlarla onuda listeye attık, yarın Sarıyer Altınkum Kadınlar Plajı Servisi - 0541 205 12 12 adresinden sarıyere gittikten sonra oralarıda ziyaret edip farklı farklı mekanlar göreceğiz inşallah :) Bu şekilde güzel mekanları tanıtmaya lütfen devam edin :)
 
Geri