Kahramanlara Koştular. Bu Ülke Sizlere Minnettar

Nazenin

Aktif Üye
Katılım
9 Temmuz 2020
Yaş
33

Şehit aileleri, Kurban Bayramı arifesinde şehitlerin kabirlerini ziyaret etti. Aileler, mezar başlarında Kur'an-ı Kerim okudular, dualar etti.​

Kurban Bayramı arifesinde Cebeci Şehit Mezarlığı'nda yoğunluk yaşandı. Şehit yakınları, şehitlerin mezarlarını ziyaret ederek, Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti. Bazı şehit yakınları, ziyaret sırasında duygulanarak, gözyaşı döktü.

Şehit Uzman Çavuş Melih Garip Ünsal’ın annesi Münevver Ünsal, 'Bize göre bayram değil. Bizim bayramımız karanlık. Oğlum şehit olduğunda Kurban Bayramı'na 3 gün vardı. Bayramları sevmiyorum. Şerefi de onuru da çok büyük acısı daha büyük. Bekliyorsun, inanamıyorsun. 6 yıl oldu gelecek, diye hala bekliyorum' dedi.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar da 'Ülkeyi bize vatan yapan kanlarını, canlarını feda eden şehitlerimizle bayramlaşmak için şehitliğimize geldik. Bu yiğitlerin hepsi bizler rahat edelim, diye canlarını feda ettiler. Evlatlarını babasız, babalarını evlatsız bıraktılar. Anneler evlatlarını feda ettiler. Kolay bedeller ödenmedi. Bize düşen de arife ve özel günlerinde şehit ailelerimizi yalnız bırakmamaktır' dedi.

Kurban Bayramı arifesinde Adana’da her yıl olduğu gibi bu sene de yüzlerce kişi, mezarlık ve şehitliklerde kaybettikleri yakınlarını andı. Yüreğir ilçesindeki asri mezarlığa sabah erken saatlerde gelenler, yakınlarının mezarında dua okuyup, kabirlerine çiçek bıraktı. Şehit aileleri de mezarlıktaki şehitliğe gelerek, kaybettikleri çocuklarını andı. Şehit mezarlarını temizleyen ve dualar okuyan şehit yakınları, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

Gaziantep'in Oğuzeli ile Kilis'in Elbeyli ilçesi arasındaki Akçakoyunlu bölgesinde, 2016 yılında, mayın imha çalışması yaparken meydana gelen patlamada şehit olan İstihkam Uzman Çavuş Burak Uçar’ın ailesi de sabahın erken saatlerinde oğullarının kabrine gelerek dua okudu.

Zeynep Uçar, uzun süre oğlunun mezarı başında gözyaşı döktü. Acısının ilk günkü gibi taze olduğunu dile getiren Uçar, “O benim bel kemiğimdi. Benim için dünya bitti. Hayat durdu ve yüzümüz ağlama duvarına döndü. Ateş bizi en içeriden yaktı. Ne diyelim ki? Can bedenden çıkmasa da yerin altında hissediyorum. Sadece bayram değil her günümüz burada geçiyor. Bazen diyorum ki çadır ya da konteyner kurayım buradan hiç gitmeyeyim” diye konuştu.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 31 Mayıs 2017'de düşen helikopterde şehit olan Pilot Yüzbaşı Serhat Sığnak'ın babası Hayati Sığnak ise oğlunun mezarını her fırsatta ziyaret ettiklerini söyledi. Bayramların daha farklı hissettirdiğini anlatan şehit babası, “Ailesi olarak acı çekiyoruz. Acı ama şehit babası olmak gurur veriyor. Bir an önce terör belasından kurtulmamız lazım’’ dedi.

Mersin'de, kent protokolü ve şehit yakınları, Kurban Bayramı öncesi şehitliği ziyaret edip, mezarlara karanfil bıraktı.

Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte bayram öncesi tören düzenlendi. Törene Vali Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, milletvekilleri, gaziler ve şehit yakınları katıldı. Aileler, çocuklarının mezarlarını yıkayarak, elleriyle çevresindeki otları temizledi. Şehit yakınları daha sonra mezarların başında Kur'an-ı Kerim okudu, dua etti. Törenin sonunda kent protokolü, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Sivas'ta Kurban Bayramı arifesinde Yukarı Tekke Mezarlığı'ndaki polis ve garnizon şehitliklerinde yoğunluk gözlendi. Şehit yakınları, kabirlerin başında Kur'an-ı Kerim okuyarak dua etti. Aileler, garnizon şehitliğinin giriş kısmında bulunan şehitlik müzesini de gezdi. Polis ekipleri, araç trafiğinin yoğun olduğu Yukarı Tekke Mezarlığı çevresinde araçların geçişini sağladı.

Afyonkarahisar'da şehit yakınları, Kurban Bayramı arifesinde Hava Şehitliği Mezarlığı'nda kabir ziyaretinde bulundu.

Sabahın erken saatlerinde şehitliğe gelmeye başlayan şehit aileleri, kabirlerin başında Kur'an-ı Kerim okudu ve dua etti. Aileler, şehitlerinin kabri başında hüzünlü dakikalar yaşadı.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı, şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Kumartaşlı, ülkenin bağımsızlığı, bayrağın dalgalanabilmesi için canlarını veren aziz şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyerek, 'Bizler, şehit anne babalarının bir evladı olarak, bu ziyaretlerde hem kandillerde hem de bayramlarda şehit kabirlerimize çiçek ve kendi hazırladığımız notları bırakıyoruz.' dedi.

Şehit babası Süleyman Üye de evladının 5 yıl önce şehit olduğunu, bir bayramı daha buruk yaşayacaklarını söyledi.

Üye, karanfillerdeki notları görünce memnun olduğunu dile getirdi.

Gaziantep'teki Asri Mezarlık Şehitliği'nde düzenlenen programda, Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Gaziantep'teki Asri Mezarlık Şehitliği'nde düzenlenen programda, Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Vali Davut Gül, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, daha sonra mezarlara karanfil bıraktı, şehit yakınlarıyla bir süre sohbet etti.

Adıyaman'da şehit yakınları, şehitliği ziyaret edip Kur'an-ı Kerim okudu, dualar etti.

Bazı şehit yakınları ise mezarların bakımını yapıp çiçek dikti. Şehitlikte görevli askerler, ailelere refakat etti. Vatandaşlar da şehitliğe akın etti.

Vali Mahmut Çuhadar da şehitliği ziyaret ederek şehit yakınlarına sabırlar diledi.

Ziyarete Adıyaman Belediye Başkan Yardımcısı Şerif Ayaz, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, STK temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Birde bayramları şehit ailelerine sormak gerek nasıl geçiyor bayram. Bu güzel konu için teşekkür ederim Nazenin.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri