Foto Galeri Meksika Sualtı Heykel Müzesi – MUSA

Karayip Denizi’ne uzanan sahilleriyle Meksika’nın en canlı kentlerinden olan Cancun, dünyanın en büyük sualtı heykel müzelerinden biri olan MUSA‘ya ev sahipliği yapıyor. Denizin hemen açıklarına, 4 ila 8 metre arasında değişen derinliklerine yerleştirilen yaklaşık 450 gerçek boyutlu insan figürü, aynı zamanda müzenin kurucusu olan İngiliz fotoğraf sanatçısı ve heykeltraş Jason deCaires Taylor‘ın elinden çıkma.


su-alti-muzesi-12.jpg su-alti-muzesi-12.jpgSalon Manchones ve Salon Nizuc adlı iki galeride toplanan eserler dalgıçlar tarafından ziyaret edilebiliyor.


su-alti-muzesi-2.jpg su-alti-muzesi-2.jpgGaleride sadece bir bakış açısı olabiliyor, ama sualtında heykellerin üzerinde süzülüp, aralarında dolaşabilirsiniz.


su-alti-muzesi-10.jpg su-alti-muzesi-10.jpgSergiyi dalgıçların yanı sıra şnorkellilerin de ziyaret edebilmesi için heykeller dört ve sekiz metre derinliklerindeki iki ayrı galeride toplanmış: Salon Manchones ve Salon Nizuc.


su-alti-muzesi-9.jpg su-alti-muzesi-9.jpgToplam ağırlığı 200 tonu geçen koleksiyon 420 m2’lik çorak bir deniz yatağına yayılıyor. Özel malzemesi sayesinde doğal hayata uyum sağlayarak, yapay resif görevi de görüyor.


su-alti-muzesi-15.jpg su-alti-muzesi-15.jpgTaylor heykellerin sualtı hayatının doğal bir parçası olabilmesi için PH değeri nötr olan, dayanıklı bir çimento kullanmış. Bu sayede mercanlar ve çeşitli deniz canlıları heykellerin üzerine yuvalanıp, onları ev edinebiliyor ve bir yandan da görünüşlerini zaman içinde olağanüstü şekillerde değiştirebiliyor.


su-alti-muzesi-16.jpg su-alti-muzesi-16.jpgDalış hocası olduğumda, mercan kayalıklarının nasıl yok edildiğine şahit oldum, bu da beni yapay resif olarak hizmet verebilecek bir sanat eseri yapma fikrine götürdü.


su-alti-muzesi-7.jpg su-alti-muzesi-7.jpg“İnsanların doğaya karşı gelmediği, doğayla uyum içinde yaşadığı bir imge yaratmak istedim. Buradaki “insanlar” bir habitat oluşturacak. Böylesi bir güzelliği benim ellerimle üretmem mümkün değil, bunu sadece doğa yapabilir.”


su-alti-muzesi-6.jpg su-alti-muzesi-6.jpgCancun Deniz Parkı’nda yer alan bu doğa dostu müze aynı anda birkaç turistik stratejiye hizmet ediyor. Başlı başına bir çekim merkezi olması dışında, müzenin bu parka eklenme sebeplerinden biri de yılda neredeyse bir milyon turist ağırlayan parktaki yoğunluğun farklı bölgelere dağıtılması ihtiyacıymış. Böylece tüm turistlerin akın ettiği, kasırgaların yıprattığı doğal mercan kayalıklarının biraz olsun dinlenebilmesini ümit etmişler. Yaklaşık 650.000 liralık başlangıç bütçelerinin büyük bir kısmı Meksika hükümeti tarafından karşılanırken, bölgenin gelişmesini isteyen kişi ve kuruluşlar da bağışlarıyla projeye destek vermiş.


su-alti-muzesi-3.jpg su-alti-muzesi-3.jpgJason deCaires Taylor, MUSA projesine başlamadan önce, Grenada’da açtığı sergiyle sesini duyurmuştu. Bu sergide yer alan Vicissitudes isimli çalışması, altı ayda tamamlanan ve toplam ağırlığı on beş tonu bulan 26 çocuk heykelinden oluşuyor. Taylor figürleri önce tek tek denizin dibine indirmiş ve birleştirebilmek için bir hafta boyunca denizin altında çalışmış.


su-alti-muzesi-11.jpg su-alti-muzesi-11.jpgHer yıl 1 milyona yakın turistin uğrak yeri olan park ve müze, bölgenin gelişmesine de bir hayli katkı sağlıyor. Doğal resiflere olan yüksek rağbeti ve beklenen tahribatı biraz olsun azaltmak için bilinçli olarak projelendirilen müze, sivil toplum örgütlerinden de büyük destek görüyor. Her yaştan profesyonel ve amatör dalgıcın ilgisine nail olan alan, turlarla gezilebiliyor. Şnorkellilerin gezebilmesi için sığ bir galeri de bulunduran Meksika Su Altı Heykel Müzesi, sanat meraklılarını spora davet ediyor. Deniz canlılarının beslenmesi, saklanması ve yaşamı için uygun alanlar oluşturan müze, insanların dalış ile sağlıklı olmasına da katkı sunuyor.


su-alti-muzesi-13.jpg su-alti-muzesi-13.jpgDalış esnasında sanatseverler hızla kalori yakarken aynı zamanda benzersiz bir görsel şölene de tanık oluyor. Mercanların üremesi için özel olarak dizilen heykeller, doğanın kendini yeniden biçimlendirmesine de katkı sunuyor. Heykelleri evi edinmiş onlarca yengeç, yüzlerce balık ve birçok deniz canlısı dalışta ziyaretçileri selamlıyor. Günümüzde yosunla kaplanmaya başlayan heykeller, yeryüzündeki diğer heykellerin aksine her an doğa tarafından şekillendirilmeye devam ediyor.


su-alti-muzesi-1.jpg su-alti-muzesi-1.jpgsu-alti-muzesi-14.jpg su-alti-muzesi-14.jpgsu-alti-muzesi-8.jpg su-alti-muzesi-8.jpgsu-alti-muzesi-5.jpg su-alti-muzesi-5.jpg
Kaynak: Home - Underwater Sculpture by Jason deCaires Taylor , Meksika'nın devasa sualtı heykel müzesi MUSA
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Meksika Açmazı - Meksika Çıkmazı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 1    1K
Meksika Birleşik Devletleri
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    2K
En iyi Sualtı fotoğrafları
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Foto Galeri
 • 0    4K
Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    196
Kendi Kendine Dönen Esrarengiz Heykel
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    5K
Geri
Üst