Üst
Paris Saldırılarının Bir Numaralı Şüphelisi Salah Abdeslam Yaralı Olarak Yakalandı

Paris Saldırılarının Bir Numaralı Şüphelisi Salah Abdeslam Yaralı Olarak Yakalandı

Ugur

Administrator

Belçika'nın başkenti Brüksel'in Molenbeek semtinde yapılan operasyonda, Paris saldırılarının firari şüphelisi Salah Abdeslam bacağından vurularak yakalandı. Belçika Başbakanı operasyonda 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

salahabdus.webp


Hükümet yetkilileri ve federal savcı Belçika polisinin Salah Abdeslam'ı yaralı ele geçirdiğini doğruladı.

Polis, şüphelinin başkent Brüksel'deki evine baskın yaptı. Belçikalı yetkililerce yapılan açıklamaya göre, bir apartman dairesine düzenlenen operasyonda bacağından vurulan Abdeslam yakalandı.

Belçika Başbakanı Charles Michel operasyonda 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. ABD Başkanı Barack Obama Fransa ve Belçika liderlerini arayarak tebrik etti.

Abdeslam'ın, 13 Kasım'da gerçekleştirilen ve 127 kişinin öldüğü Paris saldırılarının planlayıcılarından birisi olduğu düşünülüyor.

Polise göre, saldırganlar olay yerine Abdeslam tarafından götürüldü.

Salah Abdeslam'ın Paris'teki canlı bomba eylemini gerçekleştirenlerden birisi olan kardeşi Brahim Abdeslam ise, Brüksel Zaventem'deki bir mezarlığa gömüldü.

Geçen Perşembe günü yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen cenaze törenine Abdeslam'ın ailesi ve yakınları katıldı.

Mezarlıkta, Müslüman, Yahudi, Hıristiyan ve inançsızlara ait mezarlar bulunuyor.

[video=dailymotion;x3ymuyi]http://www.dailymotion.com/video/x3ymuyi_grosse-operation-en-cours-a-molenbeek-pour-retrouver-salah-abdeslam_news[/video]

Kaynak: BBC Türkçe, AA, Reuters, dhnet.be
 
Geri