Biyografi Thanh Dien - Gitarı Konuşturan Vietnamlı Görme Engelli Gitarist

thanh-dien10ad71f887cffacc.jpgThanh Điền, 4 Mayıs 1967 doğumlu, doğuştan kör Vietnamlı bir gitaristtir. YouTube aracılığıyla eski ve modern şarkılar söyleyen şarkıcılar için müziği desteklemesiyle tanınır.

Thanh Dien, kör olarak doğdu ve bir aile tarafından evlat edinildi. Evlat edinen ebeveynleri öldükten sonra Thanh Dien şimdi Cần Thơ şehri, Cờ Đỏ bölgesi, Trung An komününde evlat edinen erkek kardeşiyle birlikte yaşıyor.

9-10 yaşlarında gitar çalmayı öğrendi. Gitar çalmada ustalaşabilmesinin yaklaşık 15 yıl sürdüğünü söyledi. Şu anda gitar, mandolin, đàn nhị (iki telli yaylı çalgı, Vietnam), đàn nguyệt (iki telli geleneksel bir Vietnam müzik aleti) çalabiliyor.

Parti ve düğünlerde gitar çalarak geçimini sağladı. Ona göre, başkalarının şarkı söylemesi için eşlik ederken kendisini yararlı buldu. Desteğe ek olarak, solo oynayabilir veya nhạc tài tử'ya destek verebilir.

Şarkıcılar sevdikleri şarkıları kaydetmek için evine geziler yapar. Bu videolar YouTube'da yayınlandığında, melodi, solo ve davulu aynı anda birleştiren gitar çalma tekniği ile çoğu kişi tarafından beğenildi. Çalarken, dinleyici, çeşitli enstrümanlar çalan koca bir grup varmış gibi hisseder.

"Tanrı gözlerimi aldı ve bana duymam için çok daha iyi kulaklar verdi. Normal insanlardan çok daha net duyabiliyorum. Ama başlangıçta çok zahmetliydi, ellerim yaralandı ve gitar sesi iyi değildi. Son derece hüsrana uğramıştım, bazen pes etmek istedim. Ama sonra hiçbir şeyim yoktu, sadece bir arkadaş olarak gitarım. Ve sonunda gitarı tekrar elime aldım. ",,

Çalarken, dinleyici, çeşitli enstrümanlar çalan koca bir grup varmış gibi hisseder.

Birkaç örnek:

Geri