Gezi Turizm Türkiye'deki 14 Sakin Şehir (Cittaslow)

Cittaslow, 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Città (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır. Yavaş Hareketi'nin bir parçası olarak bilinmektedir. İtalya'nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının 1999 yılında bir araya gelerek Slow Food (Yavaş Gıda) hareketini kentsel boyuta taşımak amacıyla Greve in Chianti Belediye Başkanı Paolo Saturnuni'nin önderliğinde kurulmuştur.

cittaslow.jpg


Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenmektedir. Birlik kurulduğu zaman 59 olan bu kriterler 2013 yılında Uluslararası Bilim Komitesi tarafında yapılan bir çalışmayla güncellenmiş ve sayısı 70'e çıkmıştır. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 30 ülkede 236 üyeye sahiptir.

Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve Birlik'e sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekmekte.

Bir kentin değerlendirmeden geçmesi için çevre politikaları, altyapı politikaları, sosyal uyum, kentsel yaşam kalitesi politikaları gibi kriterlerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Ülkemizin farklı noktalarında, uluslararası "Sakin Şehir" kriterlerine uyan 14 ilçe ve kasaba var. İşte Türkiye'deki 14 Cittaslow...

1. Akyaka, MUĞLA​

akyaka.jpg


Marmaris ile Bodrum arasındaki körfezin en iç kısmında yer alan Akyaka, son yıllarda popülerlik kazanmaya başlamış cennetten bir köşe. Antik çağlardan beri yerleşim olduğu bilinen bu güzel sahil kasabası yüzyıllardır geçimini balıkçılıktan sağlıyor, dolayısıyla da hem yerli hem yabancı turistleri bir lezzet noktası olarak kendine çekiyor.

2. Gökçeada, ÇANAKKALE​

gokceada.jpg


Adımınızı attığınız andan itibaren size bambaşka bir dünyadaymışsınız hissi veren Gökçeada, sakinlik ve doğallık peşindeki turistleri kendine çekiyor. Türkiye’nin en büyük adası olan bu muhteşem yer, aynı zamanda ülkemizin en batı noktasında yer alıyor. Zeytinyağı ve şarap gibi rafine tatlar veren bu topraklarda aynı zamanda organik tarım da çokça yapılmakta. Son yıllarda ulusal ve uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapan ada, sörf için fazlasıyla elverişli.

3. Halfeti, ŞANLIURFA​

halfeti.jpg


Tarih boyunca bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmış mezopotamyada, çokça görülecek yeri olan Halfeti de sakin şehir unvanını taşıyor. 2000 yılında Birecik Barajı’nın yapılmasıyla bir kısmı sular altında kalan bu küçük ilçede turistik geziyle bu bölgeleri de görme şansınız var, üstelik Fırat Nehri üzerinde tekneyle seyrederek. Camilerden manastırlara, mağaralardan çay bahçelerine Halfeti’nin kendisi başlı başına bir yolculuk.

4. Perşembe, ORDU​

persembe.jpg


Ordu’ya 16 kilometre mesafedeki bu sahil kasabasının pek duyulmamış birçok kumsalı var. Yani sakinlik yalnızca Perşembe’nin merkezinde değil, civarına da yayılmış. Tarihi öneme sahip Yasonburnu ve Hoynat Adası’na yakın olmasıyla da önemli bir turistik yere sahip Perşembe’de konaklamak etraftaki turistik noktaları ziyaret etmek için ideal. Karadeniz insanının misafirperverliği ve yerel yemeklerin lezzeti bile Perşembe’ye gitmek için yeterli sebep.

5. Şavşat, ARTVİN​

savsat.jpg


Ülkemizin kuzeydoğusundaki bu kent, doğal güzelliklerinin yanı sıra, bin yıldan eski Anadolu yerleşimlerinin izleriyle adeta keşfedilmemiş bir hazine. Yaylalarla çevrili bu bol yeşillikli bölgede kamp yapabileceğiniz veya yalnızca gündüz gidip piknik yapabileceğiniz Karagöl – Sahara Milli Parkı var. Gürcistan sınırına bu kadar yaklaşmışken, Batum’u da gezebilirsiniz.

6. Seferihisar, İZMİR​

seferihisar.jpg


2009 yılında cittaslow olarak kabul edilen Seferihisar, dünya çapındaki sakin şehirler listesine giren ilk Türk kenti. Mandalina yetiştiriciliği başta olmak üzere çoğunlukla tarımla ve balıkçılıkla geçinen yerel halk da, yavaş yaşam felsefesini benimsemiş. Doğa dostu bir belediyecilik izleyen Seferihisar’da güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilere büyük önem veriliyor.

7. Taraklı, SAKARYA​

tarakli.jpg


Osmanlı mimarisinde beyaz evleri ve konaklarıyla tarihi dokusunu çok güzel bir şekilde korumuş olan Taraklı’ya Ankara’dan, İstanbul’dan veya Bursa’dan, hafta sonu kaçamağı için gelmek mümkün. Ayrıca Taraklı’ya 20 kilometre mesafedeki Göynük’te de Osmanlı izlerini, tamamen restore edilmiş ve korunan haliyle görebilirsiniz. Taraklı ve Göynük'ü rahatça gezmek ve keyifli bir hafta sonu geçirmek için Skyscanner'la en uygun aracı kiralayın!

8. Göynük, BOLU​

goynuk.jpg


Göynük, Bolu'dan 98 kilometre uzakta ve denizden 730 metre yükseklikte 1437 km2'lik bir alana yerleşmiş tipik bir Osmanlı kentidir.

9. Vize, KIRKLARELİ​

vize.jpg


Hem Bizans hem Osmanlı yapılarına çokça rastlayacağınız Vize’de doğal güzellikler de görülmeye değer. Su kenarında yapabileceğiniz çok güzel bir kahvaltı, orman içinde yiyebileceğiniz bir enfes bir öğle veya akşam yemeği sizi ruhen de doyuracak. İlçe merkezine 47 kilometredeki Kıyıköy’de denize girebilir, İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı için geldiyseniz bütün stresinizi atabilirsiniz.

10. Yalvaç, ISPARTA​

yalvac.jpg


Tarih boyunca birçok medeniyet görmüş, nice gezgine ev sahipliği yapmış Yalvaç, Isparta’nın en büyük ilçesi. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları, eskisi kadar olmasa da Yalvaç’ta halen icra ediliyor. Antik şehir kalıntıları da göreceğiniz ilçe, sizi bir zaman yolculuğuna çıkaracak!

11. Yenipazar, AYDIN​

yenipazar.jpg


Yenipazar, milattan önce 2000 yılına dayanan bir antik kent olan Orthosia’nın yanıbaşına kurulmuş. Büyük Menderes Havzası’nda yer alan bu eski yerleşim yerinde tarım alanları tahmin edileceği gibi çok bereketli. Burada, bölgedeki çiftçilerin mahsullerini satacağı yeni bir pazar açılmasıyla böyle anılmaya başlanmış ve resmi olarak da Yenipazar ismini almış.

12. Uzundere, ERZURUM​

uzundere.jpg


Türkiye’nin en yüksek şelalesi olan Tortum şelalesine ev sahipliği yapan Uzundere aynı zamanda Çoruh Vadisi ile dünyanın en zengin biyolojik çeşitlilik bölgelerinden biri. Doğa kampı yapmak için ideal bir yer olan Uzundere, Erzurum Havaalanından kiralayacağınız bir arabayla rahatça ulaşılabilir bir konumda.

13. Eğirdir, ISPARTA​

egirdir.jpg


Büyüleyici bir atmosfere sahip Eğirdir Gölü'nün kıyılarına kurulmuş olan Eğirdir, mutlaka görülmesi gereken sakinşehirlerden. Eğirdir'in merkezine 1,5 kilometredeki Yeşil Ada'nın enfes balıkçılarında yemek yiyebilir veya Eğirdir ile Yeşil Ada'nın arasında bulunan Can Ada'da piknik yapabilirsiniz. Eğirdir Gölü'nün devamı olan Kovada Gölü Milli Parkı'nda günlük bir gezi yapmanın en keyifli yolu, Isparta Havalimanı'ndan uygun fiyata araç kiralamak olabilir.

14. Gerze, SİNOP​

gerze.jpg


Karadeniz'de mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında olan Gerze'nin tarihi M.Ö. 1400 yılına uzanıyor. Tarihi yapıların yanı sıra doğasıyla da büyüleyen Gerze'nin muhteşem yerel lezzetlerini de tatmadan olmaz.

Kaynak:
http://www.cittaslow.org/
https://www.skyscanner.com.tr/haberler/turkiyedeki-cittaslowlar
https://tr.wikipedia.org/wiki/Cittaslow
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'deki Damlataş mağaraları
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    3K
Türkiye'deki Adalar
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 1    8K
Türkiye'deki Uçak ve Helikopter Kazaları
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 19    10K
Türkiye'deki Fransa malları nelerdir?
 • BULUT
 • BULUT,
 • Güncel
 • 2    2K
Türkiye'deki Ayasofya Camiileri
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    2K
Geri