Üst
Türkiye'nin 2013'te Çekildiği Eurovision'a Bu Yıl 3 Ülke Daha Katılmayacak

Türkiye'nin 2013'te Çekildiği Eurovision'a Bu Yıl 3 Ülke Daha Katılmayacak

Ugur

Administrator

eurovision1da5f1a53a2ff56a.webp
eurovision1da5f1a53a2ff56a.webp
Türkiye'nin 2013 yılında çekildiği Eurovision şarkı yarışmasına bu yıl 3 ülke daha katılmayacağını açıkladı. Kuzey Makedonya, Karadağ ve Bulgaristan, İngiltere'nin Liverpool şehrinde düzenlenecek şarkı yarışmasından yüksek kayıt maliyetini gerekçe göstererek çekildi.

Normalde her ülkenin yayıncı kuruluşu yarışmanın organizasyonun düzenlenmesi için bir ücret ödüyor fakat bu miktar düzenlenen ülkeye göre değişiyor. Öte yandan Rusya'nın Ukrayna'yı işgal nedeniyle yarışmadan çıkarılmasıyla ödeyeceği katılım ücretinin kesilmesi de diğer ülkelerin payını artırdı. Bunların yanı sıra yayıncı kuruluşlar enerji fiyatlarının yükselmesi, Ukrayna savaşı ve diğer bir çok ekonomik gerekçenin bu kararlarında etkili olduğunu duyurdu.

Kuzey Makedonya Radyo Televizyon kurumu MRT açıklamasında "Enerji krizi nedeniyle artan maliyetler ve katılım ücretinin yüksekliğini göz önüne aldığımızda bu karar vatandaşlarımızın faydasına olacaktır," ifadeleri yer alırken, "Bu karar Makedonya delegasyonunun Liverpool'da kalmaları için ayrılacak bütçenin de tasarrufunu sağlayacaktır," denildi.

Yarışmaya katılan yayıncılardan toplamda 5 milyon euro civarında katkı alındığı tahmin edilirken ev sahibi olarak organizasyonun BBC'ye maliyetinin 18 milyon euroyu bulabileceği belirtiliyor.

Karadağ devlet televizyonu RTCG de, "Oldukça yüksek katılım ücreti ve İngiltere'de konaklama maliyetlerinin yanı sıra yarışmaya sponsorların ilgisinin de azlığı nedeniyle kaynaklarımızı devam eden ve planlanan ulusal projelere ayırmaya karar verdik," açıklamasını yaptı.

Ukrayna kazandığı halde Eurovision 2023 neden İngiltere'de yapılıyor?​

2022 Eurovision şarkı yarışmasını Ukrayna'dan katılan Kaluş Orkestra kazanmıştı. Yarışmanın kurallarına göre organizasyonun bu nedenle seneye Ukrayna'da yapılması gerekiyor. Fakat Ukrayna'daki savaştan kaynaklanan güvenlik endişeleri nedeniyle gelecek yıl yarışmanın ikinci olan İngiltere'de yapılmasına karar verildi.

Bu karar açıklanırken organizasyonun başka bir ülkede yapılmasına rağmen ana temasının Ukrayna olacağına vurgu yapıldı.

Karar sonrasında aday şehirler arasından Manchester, Glasgow ve Leeds'i geride bırakan Liverpool seçildi.

Kaynak: euronews
 
Geri