1915 Çanakkale Köprüsü

Ugur

Administrator
Çanakkale 1915 Köprüsü ya da Çanakkale Boğaz Köprüsü, Çanakkale'nin Lapseki ile Gelibolu ilçeleri arasına inşa edilecek olan, Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin 5. asma köprüsü.

canakkale_koprusu1.jpg


Çanakkale Boğazı'na köprü yapma düşüncesi ilk kez 1984-1989 yılları arasında ortaya atıldı. Daha sonra 1994'te tekrar gündeme gelen köprü projesi için 1995'te ihaleye çıkıldı. 18 yabancı firmanın katıldığı ihaleyi kazanan firma, projenin yapılabilir olmadığını belirterek projeden çekildi.

Proje başlangıçta sadece lastik tekerlekli araçların geçebileceği bir köprü şeklinde tasarlandı. Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın talimatıyla, proje lastik tekerlekli araç ve demir yolunun üzerinden geçeceği köprü olarak değiştirildi.

Projede ayrıca Ege Bölgesi'ni doğrudan Kapıkule sınır kapısına bağlayacak olan otoban planı da yer aldı. Böylece Ege Bölgesi'nden Avrupa'ya taşımacılık yapan araçların İstanbul Boğazı ve İstanbul trafiğine yapmış olduğu yük de hafifletilmiş olacak. Projenin tamanlanması ile Marmara Bölgesinde, Marmara Denizi'nin etrafından dolaşacak olan bir otoyol ringine sahip olunacak.

Çanakkale 1915 Köprüsü, hizmete girdiğinde dünyanın en uzun aralıklı köprüsü unvanına sahip olacak.

Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te açılması planlanıyor.

canakkale_koprusu4.jpg


18 Mart 2017'de Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu temel atma törenini gerçekleştirdi.

Köprü ve otoyol ihalesini 10.3 milyar lira bedel ve 16 yıl işletme süresiyle Daelim - Limak - SK - Yapı Merkezi kazanmıştı.

Çanakkale 1915 Köprüsü'nün Özellikleri​

  • Çanakkale Boğazı'nın ilk, Marmara Bölgesi'nin de 5. asma köprüsü olacak. (Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü)
  • 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Lapseki tarafındaki yaklaşım viyadüğü 650 metre, Gelibolu tarafındaki yaklaşım viyadüğü ise 900 metre uzunluğunda olacak.
  • Proje kapsamında Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yanı sıra yapılacak 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üstgeçit yapılacak.
  • 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşacak.
  • Geçiş ücreti 15 Euro + KDV olacak.

canakkale_koprusu2.jpg

canakkale_koprusu3.jpg
 
Son düzenleme:
Üst