Üst
Brüksel'deki Nasreddin Hoca Heykelinin Kolunu Kopardılar

Brüksel'deki Nasreddin Hoca Heykelinin Kolunu Kopardılar

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

2006 yılında Schaarbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt tarafından açılan Nasreddin Hoca heykeli, açıldıktan sonra birçok saldırıyla karşı karşıya kaldı. Nasreddin Hoca heykeline ilk saldırı daha açıldıktan 3 ay sonra gerçekleştirildi ve Nasreddin Hoca'nın tespihi ve eşeğinin kuyruğu koparıldı. 2009 yılında da yakılmak istenen Nasreddin Hoca heykeline son saldırı ise 18 Şubat 2015’te gerçekleştirildi. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerce gerçekleştirilen saldırıda Nasreddin Hoca heykelinin kolu koparıldı.
nasrettinh.webp
nasrettinh.webp

Schaarbeek’in simgesinin eşek olması sebebiyle de anlamlı olan 'eşeğe ters binmiş Nasreddin Hoca heykelinin bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen esnaf Bülent Demirel, heykelin ilk açılışının yapıldığı dönemde çok mutlu olduğunu söyledi. Demirel, “Hem Türkiye’nin tanıtımı açısından hem de Belçika’daki Türk toplumunun simgesi haline gelmesi bakımında Nasreddin Hoca Heykeli bizleri çok mutlu etmişti. Yıllardır güzel bir şekliyle duruyordu ama bazı olaylardan sonra görüldüğü gibi Nasreddin Hoca’nın kolunu kırdılar ve daha önce ‘eşeğin’ kuyruğunu parçalamışlardı. Bundan dolayı bu olay bizi rahatsız etti.’’ dedi.

Mahallede bir market işleten Ünal Selim "Bu mahalle çok temiz bir mahalle değil; saldırıyı sarhoşlar da yapmış olabilir. Buraya kamera sistemi gelirse daha iyi olacağını düşünüyorum.’’ açıklamasında bulundu.

Bir başka esnaf Hanife Görgün heykelin yapılmasının güzel olduğunu ancak bakımının da yapılması gerektiğini söyledi. Görgün, “Biz bu heykelin burada olmasından dolayı gurur duyuyoruz. Çok güzel bir şey ama sadece bununla kalmıyor. Bakımının da yapılması gerekiyor.’’ dedi.

BELEDİYE BAŞKAN YARDIMCISI KÖKSAL: OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ​


Schaarbeek Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Köksal ise yaşanan olayın takipçisi olduklarını ve güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyledi. Köksal, “Bu çirkin saldırıyı kınıyorum. Bunun bir izahı yoktur. Türkiye ile Belçika arasında yapılan bir çalışma sonucunda Schaarbeek Belediyesi’ne yerleştirilen Nasreddin Hoca heykeline daha önce yapılan saldırı olmuş, tespihi ve eşeğinin kuyruğu koparılmıştı. Şimdi ise kolunun kopartılmış olması bu kabul edilemez ve bunu kınıyoruz.” şeklinde konuştu.

Güvenlik önlemlerinin artırılacağını söyleyen Köksal, “67 tane yeni güvenlik kamerasının yerleştirme çalışmaları devam ediyor ve bitmek üzere.’’ açıklamasında bulundu.

Kaynak: zamanbelcika.be
 
Şimdi bunu yapanı bulup,
sana zararı olmayan bişeyi neden kırdın? diye sorsan....
İçindeki çekememezlikten biraz saçmalayacak . Orda bir heykel değilde on tane müslümanın kolunu kırsalar hiç kimse sesini çıkarmayacak. ama birine bir tokat atsak bütün dünya birleşip, kolkola gösteri yaparlar.
İslami teröre karşıyız !!!!!! edebiyatı.
Avrupada son zamanlardaki müslüman ve islam karşıtlığının bir örneği sadece.
 
Olayın islam karşıtlığı ile bir alakası olduğunu sanmıyorum. Sarhoşlar veya kendini bilmez kişiler yapmış olabilir. Ayrıca bu saldırı heykele yapılan ilk saldırı değil.
 
Bencede kendini bilmezler. Onlarin maksadi yabancilara ait olanlarin ragbet görmesini engellemek.
 
Geri