• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Bulgaristan'da Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
YOLLARA DİKKAT
Bulgaristan'da navigasyon kurbanı olup Sofya’nın içine girenler için yol biraz uzayabilir. Yollar ise bir nebze olsun düzelse de, yine büyük çukurlar tehlike arzediyor. Ülkeye giriş yaptıktan sonra hemen vinyet alınmalı. Vinyet, ön camın sağ alt tarafına yapıştırılmalı. Bulgaristan’da yine mümkünse konvoy halinde gidilip ıssız yerlerde kesinlikle konaklanılmamasını tavsiye ediyoruz. Bulgaristan’da da diğer geçtiğiniz ülkelerdeki gibi araç size ait değilse mutlaka vekaletiniz olmalı.


SINIRDA İNŞAAT VAR
Bulgaristan’da bu yıl Kaptan Andreevo sınır kapısındaki inşaat, büyük kuyruklar oluşmasına yol açabilir Yıllardır geçişi büyük sorun olan Bulgaristan’da bu yıl en büyük sorun, sınır kapısında yaşanacak. Kaptan Andreevo sınır kapısındaki modernleşme ve genişleme çalışmalarının en az yıl sonuna kadar sürmesi bekleniyor. Bu da yığılmalar nedeniyle araçların saatlerce kuyrukta kalmasına yol açabilir. Bulgaristan’da araçlara dönük dezenfekte işlemi sona erdiği için, dezenfekte ücreti artık alınmıyor.


RADARA
DİKKAT
Bulgaristan'da aksini gösteren tabelalar olmadıkça hız limiti;

 • Şehir içinde 50 km,
 • Şehir dışında 90 km,
 • Otoyollarda 130 km.
Yaklaşık 400 kilometre uzunluğundaki Bulgaristan güzergahının yaklaşık yarısı otoyol, yarısı da tek gidiş gelişli karayollarıdır. Yollarda sık sık polisin hız kontrolü yaptığı biliniyor. Güzergah üzerindeki tünelin çıkışında yine radar var. Polis burada, 80 kilometreden hızlı gidenleri yakalayıp ceza kesiyor. Polis, hız sınırı 50 km aşılması halinde ehliyete el koyuyor. Trafik polislerinin parayı tahsil etme hakkı yok. Yani vatandaşlar cezayı bir banka şubesine ödemek zorunda.

Bulgaristan’a girdikten 30 kilometre, 70 km ve 180 km sonra radar var. Özellikle köprü altlarına radar kuruluyor. Şehir giriş çıkışlarında da dikkat edilmesi gerekiyor.


İKİ PAKET SİGARA
Bulgaristan'da da aynı Macaristan’da olduğu gibi sadece iki paket sigaraya izin var. Bu nedenle dönüş yolunda kişi başına bir karton sigara alan vatandaşların buna mutlak suretle dikkat etmesi gerekiyor.


DEKLARE ETTİRİN
Bulgaristan'da yanınızda bulunduracağınız miktar 4 bin euro’yu geçmemeli. Aksi takdirde mutlaka deklare edin. Deklare edilmemiş para Bulgar yetkililer tarafından tespit edilirse el koyuluyor. El koyulan miktarın iadesi mümkün değil. Yanınızda takılarınız dışında ziynet eşyası varsa onları da mutlaka deklare ettirmeniz gerekmektedir.


RÜŞVETİ BİLDİRİN
Bulgar makamları, rüşvetin önüne geçebilmek için yaptığı çalışmalar kapsamında, bir de internet sitesini devreye koydu. Rüşvet isteyen memuru bildirmek için sitedeki formun doldurulması gerekiyor. Bunun için polisin adı, yaka numarası, olay hakkında tarih ve yer bilgisi isteniyor.


SAHTE POLİSE DİKKAT
Bulgaristan'da trafik polisleri beyaz renkte Opel Astra kullanıyor. Bu araçların haricinde hiçbir aracın "dur" işaretine uymayın. Sizi durdurma yetkisi olan aracın tepesinde yuvarlak siren ışıkları değil, uzun ışıklar bulunması gerekiyor. Trafikte başınıza bir sorun geldiğinde mutlaka zabıt tutturun ve gerekiyorsa vatandaşlığına sahip olduğunuz ülkenin Sofya’daki temsilcilerine haber verin.


TRAFİK KURALLARI
Bulgaristan'da alkol sınırı 0.5 promil. Sınırı aşanların ehliyetlerine el konuyor. Hız sınırları şehir içinde 50, şehir dışında 90, otoyollarda ise 120. Bulgaristan’da araç sahipleri otomobilin kendilerine ait olduğunu belgelemek zorunda. Başkası adına kayıtlı araç kullananlar sürücü vekaletnamesini yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Bulgaristan kanunlarına göre, ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarına sebebiyet veren kişiler hapis cezasına mahkum edilebiliyor.


GÜZERGAH
Sırbistan'dan Bulgaristan’a girdikten sonra, ilk istikamet olarak Sofya takip ediliyor. Ardından Filibe (Plovdiv), Hasköy (Haskova), Svilengrad üzerinden Kaptan Andreevo sınır kapısına geliniyor. Çoğu yerde bu şehirlerin dışında, İstanbul’un da adını tabelalarda görmek mümkün.

Önemli telefonlar

 • Sofya Büyükelçiliği: 00 359 2 935 55 00
 • Plovdiv Başkonsolosluğu: 00 359 32 62 40 20
 • Burgas Başkonsolosluğu: 00 359 56 87 99 46-48
 • Polis İmdat :166 / 146
 • Sofya Bölgesi Trafik Polisi: (00 359 2) 98272823

Benzin fiyatları

 • Süper benzin: 1,32-1,34 euro
 • Dizel: 1,33-1,35 euro

Vinyet ücreti


 • 7 Günlük: 5 euro (Benzincilerde 10 euro)

Sabah.de
 

Erdinc17

topragizbiz.com
#3
Arkadaslar acaba Ingiltere'den ikamet izni olanlar sadece Schengen Transit coklu giris vizesi ile Bulgaristana girme hakki varmi bunun hakkinda bilginiz varmi acaba nereye sorsam bilmiyorlar. Normal Schengen vizesi ile giris serbestmis bulgaristana fakat bu Schengen transit coklu giris vizesinide kapsiyormu acaba?
Tesekkurler
 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook