Sıla Yolu Sırbistan'da Pasaport Süresine ve Deklare Sınırına Dikkat

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
64.jpg


TÜRKİYE Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa’da yaklaşan izin sezonu öncesinde vatandaşlara dönük önemli uyarılarda bulundu. Trafik kurallarına mutlaka riayet edilmesi gerektiğini hatırlatan Büyükelçi Bozay, "En büyük sorunlardan biri de deklare edilmeyen paralar.Vatandaşlar Sırbistan Gümrük Mevzuatı gereği ülkeye giriş ve çıkışlarında 10 bin euronun üzerindeki parayı deklare etmek zorunda. Aksi taktirde paraya el konulur." dedi.

PASAPORT SÜRESİ

Sırbistan'ın en az altı ay geçerli pasaport aradığını hatırlatan Büyükelçi Bozay, "Ülkedeki trafik kurallarına mutlak surette uyulmalı. Uyulmaması durumunda ağır trafik cezaları işleme konuluyor. Polisin nakit para alması ve trafik cezasını tahsil etmesi kesinlikle yasak. 5 bin Dinar’a kadar olan trafik cezaları polisin düzenlediği makbuzla birlikte en yakın postane veya bankaya yatırılması gerekiyor." diye konuştu.

SİVİL POLİSE DİKKAT

SİVİL polislerce yapılan trafik denetlemelerine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay, vatandaşlarımızın Belgrad Büykelçiliği konsolosluk şubesinde oluşturulan 00-381-11 333 24 00 nolu telefona 24 saat boyunca telefon edebileceklerini belirtti. Bunun haricinde http://belgrad.be.mfa.gov. tr adresindeki duyurular bölümünde konsolosluk çalışanlarının cep numaraları da yer alıyor.

Rüşvet artık yok oldu gibi
SIRBİSTAN, Sıla Yolu’nun en uzun ülkesi. Sırbistan’dan sonra tercihe göre ya Bulgaristan ya da Makedonya-Yunanistan üzerinden Türkiye’ye gidileceğinden, Sırbistan’ı geçen yolun yarısından fazlasını bitirmiş oluyor. Sırbistan’da otoban inşaatlarının büyük kısmı tamam, çok az inşaat var.

TABELAYA DİKKAT
SLOVENYA-Hırvatistan yolunu takip edenler, Belgrad’a yaklaşık 20 kilometre kala “Niş” tabelasını değil, “Novi Sad”, “Belgrad” tabelasını takip etmeli.Burada sağdan Belgrad istikametine doğru gittikten sonra köprüde Niş ayrımı geliyor. Buradan Niş’e doğru dönmek gerekiyor. Aksi taktirde “Niş Tranzit” yolunu takip edenler, kamyonlar için olan yola sapmış oluyor. Macaristan üzerinden gelenler de Belgrad-Niş yolunu takip edecek.

KÜÇÜK İNŞAAT
BELGRAD’A girişte yol çalışmaları daha devam ediyor. Niş’ten sonra yol Bulgaristan’ın başkenti Sofya ile Yunanistan’ın ikinci büyük kenti Selanik’i gösteren levhalarla ikiye ayrılıyor. Yunanistan üzerinden ülkemize gidecekler Makedonya üzerinden Yunanistan’a giriş yapacaklar.

SABAH TESİSLERİ
BAŞKENT Belgrad’ı Niş yönünde 90 kilometre geçince Hotel Balkan Highway’de bulunan SABAH tesislerine ulaşıyorsunuz. Otoyoldaki tek McDonalds da burada. Sıla Yolu’nun tam ortasına düşen tesislerde dinlenebilir, yorgunsanız kişi/yatak başı sadece 15 euroya geceleyebilirsiniz. Dinlenmiş bir şekilde sabah erkenden kalkanlar kahvaltı için de sadece 3 euro ödeyecekler.

KURALLARA UYUN
SIRBİSTAN’DA cezalar polis tarafından tahsil edilmiyor. Trafikte kural ihlali yapanları bankaya veya PTT şubesine yönlendiriyor. Yolların bakımsız ve çukurlu olması tehlikeyi daha da artırıyor. Sırbistan’da otoyol gişelerinde euro ile ödemek mümkün. Verilen faturanın üzerinde de “euro” ibaresi bulunuyor.

BENZİN UCUZLADI
BENZİNCİLERDE iki ayrı mazot bulunuyor. Sizin almanız gereken Euro Dizel. Sırbistan’da akaryakıt fiyatları geçen yıla nazaran bir hayli ucuzladı. Geçtiğimiz yıl 1.70 euro olan süper benzin, bu yıl 1.40 euro dolayında.

Arıza hattını arayın
SIRBİSTAN’DA arıza halinde AMCC (Auto Moto Savez Srbija) otomobil kulübüne başvurun. AMCC aynı zamanda, Almanya ADAC, Avusturya OAMTC, İsviçre TCS, Fransa ACTA, Hollanda ANWB, İskandinav ülkeleri SOS, Belçika TCB, İngiltere AA otomobil klüplerine ait üyelikleri de kabul ediyor. AMCC otomobil kulübünün “+38111987” numaralı telefonundan Sırbistan sınırları içinde her yerden ulaşmak mümkündür. Anılan telefon merkezi Türkçe, Sırpça, Almanca, İngilizce ve Arapça dillerinde hizmet vermektedir. Yukarıda kayıtlı otomobil klüpleri dışında üyelikleri bulunan vatandaşlarımızın da AMCC hizmetlerinden ücret karşılığı yararlanmaları mümkün olabilecektir.

Hıza göre ceza

BELİRLENEN hız sınırını aşanlara, yaptıkları hıza göre ceza kesilecek. Buna göre, belirlenen hız sınırını,
- Saatte 20 km arasında aşan sürücülere, 3 bin Dinar (yaklaşık 30 euro) ceza
- 20-40 km arasında aşan sürücülere 5.000 Dinar (yaklaşık 50 euro) ceza uygulanıyor.
40 km’den fazla aşan sürücülerle ilgili kararları da mahkemeler veriyor. Sınırı 40-60 km aşan sürücülere 6.000-20.000 Dinar (60- 200 euro), 60-80 km aşan sürücülere 15.000- 30.000 Dinar (150-300 euro) para cezası, 80 km’yi aşan sürücülere ise 15 günden başlayan hapis cezaları uygulanmaktadır.

FARLAR AÇIK KALMALI

SIRBİSTAN’DA otomobillerin farları ise 24 saat açık olmak mecburiyetinde. Bir diğer önemli nokta da, trafik kontrollerinde polis müsaade etmediği müddetçe araçtan inmenin yasak olduğu. Araçtan inene, 60 euro para cezası verilebiliyor. Otoyollarda araçtan inilmesi halinde muhakkak fosforlu yelekler giyilmeli. 3 yaşından küçük çocuklar içinde özel çocuk koltuğu ve fosforlu yelek mecburiyeti var.

DEKLARE SINIRI 10 BİN EURO

ÜLKEDE deklare sınırı 10 bin euro. Üzerinde 10 bin eurodan daha fazla para bulunduranlar, bu miktarı mutlaka deklare ettirmek zorunda. Yani kişi başına 10 bin euro sınırı var. Parasını deklare ettirmeyenler, paraya el konulma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu durumda da paranın eri alınması çok zor oluyor ve yüksek cezalar ödenmek zorunda kalınıyor.
Sabah
 
Sagolasin kardesim bilgiler icin.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri