Üst
Çek Cumhuriyeti'nde Radara Dikkat

Çek Cumhuriyeti'nde Radara Dikkat

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

62.webp
62.webp


Almanya’nın kuzeyinden Türkiye’ye gidecek olanların tercih ettiği Avrupa Birliği üyesi Çek Cumhuriyeti. Ülke, Slovakya sınırına kadar otoyol. Ancak neredeyse adım başı radar var

AVRUPALI Türklerin Anavatan güzergahında pek yer almayan Çek Cumhuriyeti’nde yollar genelde iyi. Bir çok ülkede olduğu gibi Çek Cumhuriyeti’nde de vinyet mecburiyeti var. Vinyet, görülür bir şekilde ön cama yapıştırılmalı. Vinyetsiz yakalanmanız halinde ödeyeceğiniz ceza yaklaşık 150 Euro. 10 günlük vinyet sınırda 12,50 euro, benzincilerde ise 15 euroya satılıyor.

İSTİKAMET PRAG
GENELLİKLE Kuzey Almanya’dan gelenlerin tercih ettiği yol oldukça sakin. Berlin’den sonra Dresden istikameti takip edilip daha sonra Prag üzerinden Slovakya’nın başkenti Bratislava yönüne gidilecek. Bratislava’dan sonra Budapeşte, Szeged, Novi Sad ve Belgrad istikameti takip edilecek. Belgrad’dan sonra diğer güzergahlardan gelenlerinden izlediği Niş istikametine gidilecek.

HIZ SINIRI 130
ÜLKEDE en çok dikkat etmeniz gereken kuralların başında haliyle trafik kuralları geliyor. Neredeyse adım başı radar var. Bu nedenle hız tahditlerine mutlaka uyun. Otoyollarda hız sınırı 130 km. Şehir içinde 50 km olan hız sınırı karayollarında 90 km. Polis, belirlenen cezayı hemen tahsis ediyor. Cezanızı ödedikten sonra hiçbir itiraz hakkınız kalmıyor, çünkü yürürlükteki yasalara göre cezayı ödemeniz, suçunuzu kabul ettiğiniz manasına geliyor ve bütün kanuni haklarınızdan vazgeçiyorsunuz.

FARLAR AÇIK KALSIN
ÜLKEDE araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasak. Kemer takma mecburiyeti var. Alkole kesinlikle hoşgörü göstermiyorlar. Çek Cumhuriyeti’nde farlar gündüz de açık bırakılmalı. Aksi taktirde cezası 80 euro. Yedek ampul olmayanlara da 12 euro ceza kesiliyor. Bu nedenle otomobiliniz için, yeni otomobillerde kendiniz değiştiremeseniz bile, mutlaka yedek bir ampul bulundurun.

Önemli telefonlar
Prag Büyükelçiliği: 00420-22-4311402
Polis: 158
İlkyardım: 155

Vinyet fiyatları
10 günlük: 12,50 euro (Benzincilerde 15 euro)

Benzin fiyatları
Süper benzin: 1,38-1,40 euro
Dizel: 1,48-1,50 euro
Sabah
 
Avrupa ülkesi alkole tahammülleri yok ama bizim laikler alkol yasaklanacak diye çığırtkanlık yapıyor . :)
 
Geri