Buzulkuşu: Bu ispinozlar yuvalarını buzula yapıyor!

Karabat

Yeni Üye
Bu ispinozlar aynı zamanda buzulkuşları olarak da bilinmektedir. Yuvalarını buzulların burnuna yakın küçük çatlaklara yapmalarından dolayı onlara 'buzulkuşu' (İngilizcede 'glacier bird') adı verilmektedir.

Beyaz kanatlı diuca ispinozu (Diuca speculifera) veya buzulkuşu olarak bilinen tür, Arjantin, Bolivya, Şili ve Peru'nun en yüksek dağlarında yaşar. BBC, bu olağanüstü kuşun hayatını 'And Dağları' başlıklı bir belgeselde anlatıyor ve sunumda buzulkuşuna ulaşmanın gerçekten bir başarı olduğunu belirtiyor.

Yuvalarını buzula yapan tek kuş türü olarak bilindiği ve buzulkuşu yuvalarının ilk defa 2008 yılında Peru’daki Quelccaya buzulunda keşfedildiği belirtilmektedir.

Oksijen seviyelerinin deniz seviyesinin % 50'si kadar olduğu 5700 metre rakımda yuva yaptığı ifade edilen bu türün beslenme şekli hakkında pek bir şey bilinmese de, muhtemelen tohumlar ve eklembacaklılarla beslenmektedirler.

Ak kanatlı Diuka ispinozları, IUCN Kırmızı Listesi tarafından Asgari Endişe olarak sınıflandırılmıştır ve nüfuslarının istikrarlı olduğu görülmektedir.
 
T

Türker

Misafir
TRT Vizyon Dergisi'nin Haziran 2020 sayısında da bu kuşlardan Beyaz Kanatlı Buzul Kuşu şeklinde bahsedilmiş.
 
D

Deniz Dalgalı

Misafir
Pablo Neruda'nın Kuşlar Sanatı adıyle Türkçeye çevrilmiş şiir kitabında Diuca ispinozu başlıklı bir şiir de vardır.
 
Ş

Şule Yankahan

Misafir
Bu kuşların İngilizce adı white-winged Diuca finch olsa da 2008 yılında yuvalarını buzula kuran tek kuş türü olduğu keşfedilince glacier bird şeklinde ifade edilmesi de yaygınlaşmış.
 
Üst