Güncel Devlet Bahçeli yiğidin hakkını verdi Lozan'a sahip çıktı

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 98'inci yıl dönümü nedeniyle sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve iktidara yakın bazı yazarların eleştirdiği Lozan'a sahip çıkması dikkat çekti..​


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Lozan Barış Antlaşması'nın imzalanmasının 98'inci yıl dönümü nedeniyle Twitter'dan bir mesaj paylaştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın henüz Lozan ile ilgili bir mesaj paylaşmamışken saat 17.40'da Atatürk'ün “Bu muahedename, Türk milleti aleyhine, asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr muahedenamesiyle ikmal edildiği zannedilmiş, büyük bir suikasdın inhidamını ifade eder bir vesikadır. Emsali namesbuk bir siyasi zafer eseridir" sözleriyle yazısına başlayan Bahçeli şöyle devam etti:
"Bu sözün müellifi Aziz Atatürk’tür. Konu da Lozan’dır. 98 yıl önce bugün imzaya açılan Lozan Barış Antlaşması, hala ilk günkü mana ve muhtevasını muhafaza eden bir onur belgesi niteliğindedir. Sevr akbabalarının kanat çırptığı bir dönemde istiklal ve istikbal iradesinin küresel alanda bayraklaşması Lozan’da mümkün olmuştur."

HEVES KURSAKLARINDA KALDI

"1918’de incinen milli gurur, 1919’un Samsun’undan 1922’nin Lozan’ına kadar adım adım tamir ve tedavi edilmiş, 24 Temmuz 1923 tarihiyle birlikte Türkiye bağımsız, çağdaş ve milli bir devlet olarak uluslararası alanda varlığını ve hükümranlık haklarını kabul ettirmiştir.
Lozan Antlaşması esaslı değerini ve küresel münasebetlerdeki kılavuzluk ilkelerini imzasının üzerinden 98 yıl geçmesine rağmen güçlü bir şekilde ihtiva etmektedir. Türk milletinin ahlak ve yürek mukavemetini kırma, o kırıktan emperyalizmi geçirme hevesi kursaklarda kalmıştır."

"HEZİMET" DİYENLERE CEVAP

Lozan anlaşmasıyla ilgili "Zafer mi, hezimet mi?" tartışmalarını hatırlatan Bahçeli şunları kaydetti:
"Geçmişin ne kadar derinine inebiliyorsak geleceğin ufkunu, daha da ötesini o kadar görebiliriz. Lozan’da Türk asırlarının müdafaası yapılmış, Türk milletinin bekası ve varlık hakları meydanlarda akan kanlardan ilhamını alan diplomatik ustalıkla güvenceye kavuşturulmuştur.
Siyasi önyargılarla, ideolojik dogmalarla, fikri saplantılarla Lozan Antlaşması’nı kutuplaşmanın dehlizlerine savurmak insafsızlık ve tarih bilmezliktir. Zafer mi? Hezimet mi? Sorusuna cevap aramak yerine, Lozan Antlaşması’nı tanımak, kavramak ve ruhunu özümsemek lazımdır."

SİYASİ VE DİPLOMATİK TAÇ

Tarihi gerçeklerin çarpıtılmasının iyi niyetten mahrum bir yanılgı olduğunu belirten Bahçeli şu şekilde ifade etti:
"Lozan Antlaşması, Anadolu coğrafyasında o güne kadar ki 852 yıllık mevcudiyetimizin gelecek bin yıllara güvenle ve bir millet halinde taşıma şuurunun belgelere kazınmış, masalarda karara bağlanmış irade künhüdür. Lozan, Türk Kurtuluş Savaşı’nın siyasi ve diplomatik tacıdır.
Tarihi gerçekleri bugünün penceresinden bakıp maksatlı ve marazi şekilde analiz etmek iyi niyetten mahrum bir yanılgıdır. Lozan Antlaşması’nın meşrep ve mizaca göre tefsiri yerine, milli ve tarihi duruş prizmasından okumak en doğru, en sağlıklı, en isabetli seçenektir."

KAHRAMANLIK BERATI

Bahçeli, Lozan'ın siyasi ve diplomatik bir başarı olduğunu da vurgulayarak şunları belirtti:
"Milli Mücadele, askeri ve stratejik bir zaferin şehadet ve gazilikle yoğrulmuş kahramanlık beratıdır. Lozan Antlaşması ise muhteşem bir fecirin, haç karşısında düşmeyen hilalin siyasi ve diplomatik başarısıdır. Bu başarının gölgelenmesi zilletin ve hezimetin ta kendisidir.
Lozan’daki Türk delegasyonu sırtını hem tarihe hem de teslimiyeti reddeden millet iradesine dayamıştır. Emperyalizmin kurduğu masanın karşısına Sakarya geçmiş, Dumlupınar çıkmış, Büyük Taarruz dikilmiştir."

"GÜDÜK AKILLILAR"

"Milli Mücadele kahramanlarını ve Lozan delegasyonunu saygıyla anıyorum" ifadelerini kullanan Bahçeli şöyle devam etti:
"Bugünlerde Lozan’dan yana, Lozan’a karşı olanlar tasnifine tevessül eden bazı güdük akıllılar zırvanın ve tarihten nifak üretmeye çalışmanın damgalı failleridir. Bunlar bilmelidir ki, Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran değil, tescil eden 143 maddelik belgedir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuki ve siyasi egemenliğinin hükmü şahsiyeti, aynı zamanda ebedi varlığı Lozan’da temellenmiş, bu konu açılmamak üzere kapanmıştır. Bu vesileyle aziz şehitlerimizi, Milli Mücadele kahramanlarını ve Lozan delegasyonunu saygı ve rahmetle anıyorum."

RİZE VE ARTVİN'DEKİ SEL

Bahçeli Rize ve Artvin'deki sel felaketine de değinerek geçmiş olsun dileklerini iletti:
"İçinden geçtiğimiz günlerde, yurdumuzun değişik bölgelerinde meydana gelen sel ve heyelanlardan üzüntü duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum. Başta Rize ve Artvin olmak üzere, aşırı yağışlardan kaynaklı felaketlere maruz kalan yörelerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Doğal afetlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Afet bölgelerimizde yaşayan yöre insanımızın samimiyetle yanındayız, her desteği de vermeye hazırız."

BASIN BAYRAMI MESAJI

Gazetecilerin basın bayramını kutlayan Bahçeli paylaşımına şöyle son verdi:
"Ayrıca tüm gazetecilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler Günü’nü ve Basın Bayramı’nı kutluyor, gönülden selam ve sevgilerimi paylaşıyorum"
240720211821540912024_1.jpg

240720211821540912024_2.jpg

240720211821540912024_3.jpg


Yeniçağ
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
SOCAR - Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    272
Altı Devlet Bir Millet - Turdakun Niyazilev
 • Ugur
 • Ugur,
 • Müzik
 • 0    697
Ad soyadı değişikliği nasıl yapılır? e-Devlet (2022)
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Genel Kültür
 • 0    747
Derin Devlet Meselesi
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Makaleler
 • 0    1K
Devlet-i Aliyye - Dinle evlat
 • BULUT
 • BULUT,
 • Video Galerisi
 • 0    889
Geri