Makale Korkunç bir ihmal

denizf

Aktif Üye
Katılım
13 Ocak 2017
Yaş
44
???Dikkat! Dikkat!???

Dün, Whatsapp gruplarından birinde, daha önce hiç duymadığım ama çok önemli bir hususu öğrendim. Herkesin öğrenmesi için de paylaşma gereği duydum.

Bir hanım kardeşimiz doğum yapmış. Bebeği küveze alınmış. Küvezdeki bebeğin beslenmesi için arkadaşım sütünü sağıp hastaneye getiriyor. Üzerine ismini ve bebeğin ismini yazarak dolaba bırakıyor. Ertesi gün, kardeşimiz dolapta aynen bıraktığı sütü görüyor. Hemşirelere niçin içirmediklerini soruyor ve hemşireler, dolaptaki başka bir kadının sütünü içirdiklerini söylüyorlar.

Daha sonra gruptan bir hemşire kardeşimiz araya giriyor ve biz de böyle yapıyorduk diyor (kardeşimiz önceden süt hukuku konusunda bilgi sahibi değilmiş).

Konuyu Instagramdan siyahiokur kardeşimiz dile getiriyor. Bunun üzerine bu konulardan tamamen bağımsız olarak bir başka sağlık çalışanı arkadaşımız bazı hemşirelerin "tek tek sütlerin isimlerine mi bakmakla uğraşacağız" diyerek dolaptan rastgele sütleri içirdiklerini söylüyor.

Siyahiokur kardeşimize başka bir hemşire kardeş yazıyor ve onlar da bu uygulamayı yaptıklarını söylüyorlar. Bunu söyleyen kişi bir başka hemşire arkadaşına soruyor o da yaptıklarını söylüyor.

Başka arkadaşlarımız başka hemşire arkadaşlara soruyor ve hep cevap aynı: biz de veriyoruz, biz de verdik vs.

Birbirini tanımayan birçok sağlık çalışanı aynı şeyi söylüyor: evet bu yapılabiliyor. Hatta çocuklar mama yemesin diye iyi bir niyetle yapıldığı söyleniyor. Ama bunu ailelere haber vererek ve danışarak yapmak gerekmez mi? Bebekler tabi ki mama yerine anne sütü alsınlar isteriz ama aileler bilgili olsun, rızaları olsun, irtibatta olunsun.

Bu konuyu farkındalık oluşturmak amacıyla dile getiriyorum. Sevgili anneler, ne yapılabilir çok bilmesem de, bebeği küvezde kalan, bebeği sarılık tedavisi gören, sütünü sağıp hastaneye bırakan anneler. Hiç olmazsa bir dilekçe yazalım. Dikkatli olmaya çalışalım.

Tehlikenin farkında mısınız? Yarın öbür gün çocuklarımız bilmeden, süt teyzeleri, süt amcaları, süt babaları, süt anneleri, süt kardeşleri, süt yeğenleri ile evlenebilirler...

Ve bu konu bir iki hastanede olmuyor, bu Türkiye'nin farklı yerlerinde farklı hemşirelerin teyit ettiği bir konu...

Ebeveynlerin, kendi çocuklarına kimin sütünün verildiğini, kendi sütlerinin de kime içirildiğini bilmek hakları değil midir? Bu kadar önemli bir konu geçiştirilebilir mi? Süt hukuku bu kadar önemsiz bir konu mudur?

Bilim anne sütüyle de DNA geçişi olduğunu ve çocukların genetiğinin etkilendiğini belirtmişken, Müslüman olmayanlar da sessiz kalmamalıdır.

Gereken farkındalık uyandırılmalı. Eminim ki ailelerde bilinç arttıkça bu konuda alınan önlemler artacaktır. Zira "süt akrabaların evliliği" sadece maneviyat ve inanç yönünden değil, sağlık yönünden de hasarlı. Şöyle ki: süt anneden süt emme ile bebeklere geçen DNA parçalarına bağlı olarak, bu evlilikten doğacak nesilde hastalıkların olması mümkün olabilir.

Allah yardımcımız olsun, bizi ve neslimizi bildiğimiz ve bilmediğimiz günahlardan korusun.

İşi Vaktinden Çok Olan Gıda Mühendisi
Merve Dibekçi Yurtsever
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri