Mısırlı Ahmet (Ahmet Yıldırım)

Ugur

Administrator
Mısırlı Ahmet
Mısırlı Ahmet (Ahmet Yıldırım), 1963'te Ankara'da doğmuş perküsyonisttir Türk darbukası çalarak başlamış, kendini geliştirmek üzere "bu müziğin en iyi icra edildiği yere", Mısır'a gitmiş, Omar Khayrat, Mohammad Fuad, Fethi Seleme, Amr Diab gibi Mısır'ın en ünlü ve usta müzisyenleriyle çalışmış ve kendine özgü bir teknik yaratmıştır. Bu teknik çok ilgi çekmiştir.

Mısırlı Ahmet, 17 yaşında darbukaya başladı, daha önce ailesinde müzisyen olmadığından, darbuka çalmayı kendi kendine öğrendi. 1987 yılına kadar Ankara’da müzik yaşantısını devam ettirdi. Bir süre sonra Fransa’ya giderek bireysel çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda, şimdi kullandığı tekniği keşfetti ve geliştirdi. Daha sonra gittiği Mısır’da dönemin en önemli sanatçıları ile çalıştı ve ilk albümünü (Oriental and Percussion) Mısır’da kaydetti. Daha sonra geldiği İstanbul’da bulduğu yeni teknik, ritim anlayışı, soloları ve felsefesi ile kısa zamanda ünlendi ve birçok ünlü sanatçıya albümlerinde eşlik etti.

Yıllar sonra Mısır’a dönerek, Sina Çölü’nde darbukanın büyük boyutlusu olan dehollo üzerine çalışmalar yaptı ve ilk defa dehollo çalma tekniğini yarattı. Sina’dan sonra gittiği İspanya’da flemenko üzerine çalıştı ve ardından bir sene arayla iki albüm çıkardı. “Mel de Cabra” ve “The Search” adını taşıyan bu albümlerinde İspanyol, İsrailli ve Türk müzisyenlerle çalıştı.

Mısırlı Ahmet - Sina Çölü
Mısır'dan dönüşünde "Mısırlı" lakabını almıştır ve dünyada da böyle tanınmaktadır. Mısır'da ise "Ahmed-i Türki" adıyla anılmaktadır. Mısır'dan sonra gittiği İspanya'da flamenko müziğini de tarzına dahil etmiştir. Mısırlı Ahmet'in teknik ve ritimleri caz, flamenko, Latin Amerika, Hint ve Arap müziğine pek çok müzik türünden izler taşımaktadır.

Mısırlı Ahmet dünyanın birçok ülkesinde ve hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde konserler verdi. 2003 yılında sponsorluğunu Avrupa Birliği’nin yaptığı Euro Med Medimusses projesi kapsamında, Tunus’ta yapılan ve Akdeniz ülkeleri perküsyonistlerinin katıldığı festivalde Türkiye’yi temsil ederek büyük bir ilgi gördü. Ardından, Akdenizli Büyük Müzik Üstadları onuruna yapılan albüm serisinde, percussion dalında sadece Mısırlı Ahmet’e onursal albüm yapıldı ve bu albümden (Natural Moments) sonra kendisine “üstad” makamı verildi. Ayrıca nadiren de olsa çıktığı programlarda diğer sanatçılardan farklı olarak Mısır'a özgü ve hayranlık uyandıran işlemeli giysiler giymesi Ahmet Yıldırım'ın Mısırlı Ahmet olarak akıllarda kalmasını sağlamaktadır.

Eduplus tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Liderlik Zirvesi Ödülü, 2006 yılında müzik dalında Mısırlı Ahmet’e verildi.

Şu an İstanbul'da dünyanın ilk darbuka okulu olan Mısırlı Ahmet Ritimhanesi'nde kendi tekniğini ve darbukayı bu enstrümanı öğrenmek isteyenlere özel kurs olarak vermektedir.

Mısırlı Ahmet, müziğe bakışını ve Mısır tecrübesini şöyle özetlemiştir;

Mısırlı sanatçıların CD'lerini dinleye dinleye bozdum. Adamlar uçmuş. Ben onlara yeni ne diyeceğim! "Vardır Ahmet, senin de diyeceklerin, vardır" diyerek başladım. Böylece yeni bir teknik yarattım. Bu darbukada bir milattır. Sonra onu geliştirdim.

Çölde o sessizlikte çok ilginç tonlar duydum. Orada kalbinizin sesini duyabiliyorsunuz çünkü. 90'lardan sonra darbukada bana feyz verebilecek bir şey kalmamıştı. Dehollo çalmaya başladım. Deholloda çıkan sound'ları ben de şaşkınlıkla seyrediyorum. "Allahım vakit yetecek mi? Ben ölmeden bu mevzuyu toparlayabilecek miyim?" diyorum. O kadar kısa bir ömrümüz var ki. Hiç zamanım yok. En büyük idealim ölmeden önce muhteşem bir solo yapmak. Yani "Daha iki saat önce acayip çaldı, rahmetli oldu. Buyrun atleti de burada, hâlâ kurumamış" demeleri.
,,


 

Benzer konular

Üst