Üst
Sıla Yolunda bunlara dikkat

Sıla Yolunda bunlara dikkat

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

38.webp
38.webp


SABAH, bu yıl da otomobilleriyle anavatana gidecek Avrupalı Türkler için Sıla Yolu’nu adım adım taradı. En çok tercih edilen güzergahlar üzerinden arkadaşlarımız Türkiye’ye gidip geldi. Vatandaşların izin döneminde kullanabilecekleri tüm rotaları sizler için arkadaşlarımız taradı, yolları bizzat yerinde inceledi. Bu yolculukta Yazıişleri Müdürümüz İsmail Erel ve Münih Temsilcimiz Rahmi Turan’ın izlenimlerini sizler için derledik. Arkadaşlarımız, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Dönüş yolunda ise ekibimiz Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya güzergahını kullandı.

TESİSLER AYNI


SABAH bu yıl da size güzergah üzerindeki en iyi tesislerde hizmet verecek. SABAH, Belgrad’ı geçtikten 90 kilometre sonra, eski adıyla “Motel Velika Plana”, yeni adıyla “Hotel Balkan Highway” tesisleri ile bir kez daha anlaştı. Tesisler, sizleri bekliyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey, Velika Plana’ya yaklaşırken SABAH, Motel Velika Plana, Hotel Balkan Highway veya Mc Donalds tabelalarından birini kaçırmamak. Zaten rota üzerinde başka SABAH tesisi olmadığı gibi, başka Mc Donalds da yok.

AVRUPA ülkelerinde yaşayan vatandaşların yaz izinleri heyecanı doruğa ulaştı. Haziran ayının sonlarına doğru ilk Avrupa ülkelerinde okulların tatile girecek olmasıyla birlikte, hazırlıklar neredeyse tamamlandı. SABAH da sizlere, izin yolu hazırlıklarının heyecanı arasında unutmamanız gereken en önemli belgeleri ve yapmanız gerekenleri hatırlatmak istedi.

ARABANIN BAKIMI


OTOMOBİLİNİZLE yolculuğa başlamadan öncelikle aracınızın bakımını yaptırın. Yolculu- ğa çıkmadan önce güvenli bir yolculuk için aracınızın bakımı- nı yaptırmanız yapılacaklar listesinin en başlarında yer almalı. Kapsamlı bir bakım, güvenli bir yolculuk geçirmenizi sağlayacaktır. Otomobilinizin lastik ve frenleri, özellikle dikkat edilmesi gereken noktaları. Tavsiyemiz yanınızda, çekme halatı, tornavida, yedek ampul gibi zor durumlarda ihtiyacınız olabilecek malzemeleri bulundurmanız.

YEDEK BİDON ALMAYIN


BAZI vatandaşlar, yolda kalma tehlikesine karşı araçlarında yedek bir bidon benzin bulunduruyor. Ancak biz sizlere, aracınızda bidon içerisinde benzin bulundurmamanızı öneriyoruz. Çünkü bazı ülkelere benzin sokmak yasak olduğu için, gereksiz yere ceza almanız sözkonusu olabilir.

OTOMOBİL EVRAKLARI


TABİİ ki en önemlisi, ehliyet, aracınızın ruhsatı, ve Yeşil Sigorta Belgesi. Otomobil sizin üzerinize kayıtlı değil ise, mutlaka araç sahibinden vekalet alın. Genelde bu vekaletleri size yaşadığınız ülkedeki otomobil ve Turing kulüpleri tahsis ediyor. Örneğin Almanya’da ADAC’a giderseniz, size gereken vekalet tahsis edilecektir. Üyeler için bu vekaletname ücretsiz veriliyor.

SİGORTA BELGESİ


YEŞİL Sigorta Belgesi’nin kesinlikle bilgisayar çıktısı olmasına ve üzerinde sigorta numarası olmasına dikkat edin. Çünkü başta Türkiye olmak üzere birçok ülke, numara olmaması durumunda kapıda zorunlu trafik sigortası yaptırıyor. Sigorta belgesinin elle doldurulmamış olması gerekiyor. Elle doldurulan belgeler sayılmıyor. Bu durumda örneğin Türkiye’de 80 euro karşılığında zorunlu trafik sigortası yaptırmak zorunda kalırsınız. Bazı sigortalar, Türkiye’nin tamamını kapsamıyor. Örneğin Yeşil Sigorta belgesinin üzerinde Türkiye’nin “Sadece Avrupa yakası” ibaresi yer alabileceği gibi, bazı sigortalar sıla güzergahı üzerindeki ülkelere kısıtlama getirebiliyor. Bu nedenle araç sigortanızın Türkiye’yi kapsayıp kapsamadığını mutlaka yolculuğa başlamadan önce öğrenin. Seyahatten önce Türkiye’yi de otomobil sigortası kapsamına almanızda fayda olacağını aktarmak istiyoruz. Eğer olmuyorsa, yani sigortanı bu işlemi yapmıyorsa, Türkiye’de sınır kapılarında zorunlu trafik sigortası yaptırabilirsiniz.

HASTALANIRSANIZ


YOLA çıkmadan önce bağlı olduğunuz sağlık sigortanıza uğrayın ve yurtdışına çıkacağınızı bildirerek Avrupa Birliği Üyesi olmayan Sırbistan, Makedonya ve Türkiye için bu ülkelerde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek amacıyla hazırlanan belgeyi alın. Sigortanızın AB ülkeleri için verdiği sağlık sigortası kartınızı da sigorta kartınızla birlikte yanınızda bulundurun.

PASAPORT TARİHLERİ


SEYAHAT edebilmenizin teminatı olan pasaportunuz, en önemli belgeniz. Yola çıkmadan önce kesinlikle pasaportunuzun ve oturum izninin geçerlilik sürelerini kontrol edin. Pasaportun en az altı ay geçerlilik süresinin olmasına dikkat edin. Sıkıntı yaşamamak için çok yıpranmış pasaportla yola çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu konuda Sırbistan’da sorun yaşayabilirsiniz.

TARİH GEÇMİŞSE


PASAPORTLARIN geçerlilik tarihi geçmişse, büyük sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Pasaportlar artık uzatılmadığından ve yeni tip biyometrik pasaportlar verildiğinden, işlemler uzun sürüyor. Yani örneğin size Belgrad Büyükelçiliği, bir pasaport veremiyor. Bu durumda pasaportu Türkiye’den çıkarttırmak zorunda kalacaksınız. O zaman mutlak surette geri dönerken eski pasaportunuzu yanınızda bulundurun. Çünkü oturma izniniz eski pasaportta olduğundan, sınırlarda sorunla karşılaşırsınız.

ÇOCUKLARA AYRI PASAPORT


BURADA asıl en önemli konulardan biri de, çocukların pasaportları. Avrupa Birliği’nin (AB) yeni pasaport yönetmeliğine göre, herkesin ayrı bir pasaport sahibi olması gerektiği. Yani artık çocuklar, ebeveynlerinin üzerine kaydedilemeyecek. AB’nin yönetmeliği, “bir pasaport, bir kişi” uygulamasını öngördüğünden, her çocu- ğun bir pasaportu olmalı.

EMEKLİLER


EMEKLİLER için en önemli belge hiç şüphesiz pasaport gibi kimlik belgeleri ve araç belgeleri dışında, emeklilik belgesi. Çünkü araçları ile birlikte Türkiye’de kalmak isteyen emekliler ancak, emekli olduklarını gösteren belgenin sunulması halinde araçları ile uzun süre Türkiye’de kalma hakkına sahip oluyor. Emeklilik belgesinin Türkçe tercümesi ya konsolosluklar tarafından ya da yeminli bir tercüman tarafından tasdik edilmiş olmalı.

YENİ KİMLİK KARTI


ALMANYA’DA “Elektronischer Aufenthaltstitel” (E-Oturum Kartı) olarak bilinen elektronik oturma izni, mutlak suretle yanınızda bulunmalı. Çünkü pasaportunuzda artık oturma izni damgası olmadığından, ikamet izninizle ilgili her türlü bilginin yer aldığı E-Oturum Kartı’nı da pasaportla birlikte ibraz etmeniz gerekiyor.

YOL HARİTASI ÇIKARIN


YOLLARI karıştırıp yanlış yönlere sapıp vakit ve yakıt kaybı yaşamamak için size rehber olacak olan SABAH Sıla Yolu İlavesi’ni mutlaka yanınızda bulundurun. Şayet üyesi iseniz ADAC’dan de yol haritası isteyin. Şoföre mutlaka bir kişi takip etmesi gereken yolu hatırlatsın. Şayet navigasyonunuz varsa Yunanistan’a veya Bulgaristan’a kadar sorunsuz gidebilirsiniz. Yanınızda geçeceğiniz ülkeleri gösteren siyasi bir harita bulundurun. Ancak yola çıkmadan önce navigasyonu aktüelliştermek faydalı olur. Birçok eski harita yüzünden yolu şaşırabilirsiniz.

YÜKLÜ MİKTARDA PARA BULUNDURMAYIN


YOLCULUK sırasında üzerinizde yüklü miktarda para bulundurmayın. Türkiye’ye kadar yolculuğunuzda size yetebilecek kadar parayı üzerinize alın ve paranızı bankaya yatırarak Türkiye’den çekin. Elinizdeki EC kartları ile Türkiye’deki bankalardan Türk Lirası çekmeniz mümkün.

PARA BOZDURMAYI TERCİH EDİN


GÜZERGAH üzerindeki tüm ülkelerde Euro ile otoyol geçiş ücretinin yanı sıra benzin parasını da ödeyebiliyorsunuz. Ancak Hırvatistan ve Sırbistan’da otoyol ücretini öderken euro hesaplamasında yuvarlama yapılıyor. Örneğin 14,23 euro olan otoyol ücreti olarak 15 euro talep ediliyor. Hırvatistan’daki bazı benzincilerde euro ile ödemenizde komisyon alınıyor. Makedonya’daki otoyol ücretlerinde de sıkıntı yaşamamak için dikkatli olun. Çünkü genelde daha fazla para alabilmek için gişedeki memurlar neredeyse fırsat kolluyor.


Sabah
 
Gidecek olan arkadaslara simdiden hayirli yolculuklar dilerim.
 
herkese merhaba arkadaslar.ben bu sene kismet ise ilk defa araba ile türkiyeye yolculuk yapacagim.yola cikis ise altincayin ondördü(haftaya cuma) .ama malasef hicbir bilgim yok,yani nasi giderim hangi güzergahi kullanirim?aldigim tavsiyeler üzeri münih,avusturya,macaristan,sirbistan,bulgaristan ve türkiye...eger bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olursa cok minnettar olrum....birde yolculuk süresi ndir tahminen??12 ve 14 saat arasi diyolar dogrumudur?

simdiden teskürler
 
herkese merhaba arkadaslar.ben bu sene kismet ise ilk defa araba ile türkiyeye yolculuk yapacagim.yola cikis ise altincayin ondördü(haftaya cuma) .ama malasef hicbir bilgim yok,yani nasi giderim hangi güzergahi kullanirim?aldigim tavsiyeler üzeri münih,avusturya,macaristan,sirbistan,bulgaristan ve türkiye...eger bilgisi olan arkadaslar bana yardimci olursa cok minnettar olrum....birde yolculuk süresi ndir tahminen??12 ve 14 saat arasi diyolar dogrumudur?

simdiden teskürler

Merhaba,

Avusturya,Slovenya,Hirvatistan,Sirbistan,Bulgaristan uzeri giderseniz Kapikule yaklasik 1750 km ama Macaristan uzeri giderseniz yol 100 km kadar daha uzun olur.
Macaristan'in yollari komple tertemiz otoban ama gumruklerde cok bekletiyorlar.Ben her iki yoldan da bircok kez gittim.Su an gidecek olsam Avusturya,Slovenya,Hirvatistan,Sirbistan,Makedonya,Yunanistan uzeri giderim.Cunku Bulgaristan gumruklerinde insaat calismalari var deniyor.Saatlerce gumrukte beklemektense 200 km fazla yapip Makedonya,Yunanistan uzeri gitmek daha iyi olur.
https://www.topragizbiz.com/sila-yo...eevo-sinir-kapisi-nda-insaat-calismalari.html

Sirbistan'da Nis yakinlarinda bulunanan Hurriyet veya Sabah'in tesislerinde mola verip Bulgaristan hakkinda guncel bilgi alabilirsiniz.
https://www.topragizbiz.com/sila-yolu/305-sila-yolu-uzerindeki-dinlenme-tesisleri.html

Hangi yoldan giderseniz gidin yola cikmadan once mutlaka arabanizin bakimini yaptirin.Arabanin kagitlarini,kendi pasaport ve kimliklerinizi kontrol edin.Bazi ulkelerde aracta bulundurulmasi gereken seyler var,yedek ampul,reflektorlu yelek gibi..

PASAPORT:
+Mutlaka pasaportunuzu yanınıza alın.
+Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olsanız bile sadece kimlik kartı ile yola çıkmayın. Bazı ülkeler kimlik kartlarını kabul etmiyor.
+Türk vatandaşı iseniz oturma izinlerinizi, pasaportunuzun geçerlilik süresine kontrol edin.
+Yıpranmış pasaportlarla yola çıkmayın.
+Kafile halinde seyahat edecekseniz diğer yolcuların resmi belgelerini de kontrol ettirin.
+Pasaportun refakat hanesinde kayıtlı çocukların nüfus cüzdanlarını yanınıza alın.
+7 yaşından büyük çocukların pasaportta fotoğraflarının bulunması gerekiyor buna dikkat edin. Yada çocuklarınız için ayrı bir pasaport çıkarın.

ARABA:
+Arabanızın orjinal ruhsatını ve ehliyetinizi mutlaka yanınıza alın.
+ Aracın uluslararası sigorta kartı olan Yeşil Sigorta Kartı’nı (Grüne Karte) unutmayın ve kartın Türkiye hanesinin işaretlenmiş olmasına ve Sırbistan bölümünde SRB yazmasına dikkat edin.
+AB ülkeleri dışında geçerli özel kaza sigortası yapılması sürücülerin menfaatine.
+Araç bir başkasına aitse mutlaka otomobil kulüpleri, belediye yada konsolosluklardan vekalet alın.
+Otomobil kulübü (ADAC) üyesi iseniz mutlaka üyelik kartını yanınıza alın. Ne olur ne olmaz bir Avrupa haritasını yanınızda bulundurun.

Bazi ulkelerde farlari gunduz de yakmak zorunlu.
Yolculuk sirasinda ve GUMRUKLERDE aracta bulunan herkesin (arka koltuktakiler dahil) emniyet kemerleri takili olsun.
Hiz sinirlarini kesinlikle asmayin.
ve yaninizda bol bozuk para bulundurun,50 cent,1 euro,2 euro,5 euro..

Hayirli yolculuklar...
 
cok tesekür ediyorum ugur kardesim!bikac sorum daha olacak,,,hirvatistanda vize olayi nasil oluyor gümrükdenmi alcam bide bulgardan gitsem gümrük tamirde oldugu icin kalabalik olurmu acaba,..
tesekürler
 
cok tesekür ediyorum ugur kardesim!bikac sorum daha olacak,,,hirvatistanda vize olayi nasil oluyor gümrükdenmi alcam bide bulgardan gitsem gümrük tamirde oldugu icin kalabalik olurmu acaba,..
tesekürler

Hivatistanda vize yok biz avrupalilar icin vize gerekmiyor. Hayirli yolculuklar dilerim.
Bende sana bir güzergah cizeyim. Benim (Yollarin Fatihi'nin) :)gittigim herzamanda memnun oldugum.

Almanya
- Avusturya - Macaristan - Sirbistan - Makedonya - Yunanistan - TÜRKIYE
 
Selam Arkadas, Allah nasip ederse ayni güzergahi bende düsünüyorum.
Yolculuk 03.08-30.08 2013
 
SELAM ARKADASLAR
Bende ugur ve celik kardesin yol guzergahini tercih ediyorum her sene, bulgar zulmunu cekcene 200 km fazla git rahat ol.
Bizlerde Allah nasip ederse 24/06/2013 yolcuyuz, simdiden herkese hayirli yolculuklar ve iyi tatiller dilerim.
(Bizim route : birmingham uk, france, belgium,germany,austuria,slovenia,croatia,serb,macedon,greece , TURKIYE ,istanbul,izmir , )
:ok:
 
Geri