Foto Galeri Tarihin En Büyük ve Ünlü Soygunları

İşte bugüne kadar yapılan ilginç soygunlar:

Bağdat - Irak, Bir Gecede 1 Milyar Dolar​

Dünya tarihinde bir defada çalınan en fazla para Irak'ın başkenti Bağdat'taki Irak Bankası'ndan çalınan 1milyar dolardır.

tarihinenb.jpg


18 Mart 2003'te Irak'ı işgal eden ABD güçleri Bağdat'a doğru ilerlerken, sabaha karşı Irak Bankası'nın Bağdat genel merkezine onlarca kamyon yanaştı. Kamyon'dan inen adamlar 1 milyar dolara yakın paranın Saddam'ın oğlu Kusay'ın adamlarına verilmesini emreden Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin imzalı bir belgeyi banka çalışanlarına verdiler.

tarihitjt.jpg


Banka çalışanlarının 100 dolarlık banknotlar halindeki 1 milyar doları kamyonlara yüklemesi tam 5 saat sürdü. ABD güçlerinin Bağdat'a girmesinden bir kaç saat önce para kaçırılmıştı.

Saddam Hüseyin ise yakalanarak idam edilmişti. Para ise Kusay ile Saddam'ın saraylarındaki gizli bölmelerde ortaya çıkarıldı.

Boston - ABD, 2 Kişi 300 Milyon Dolarlık Tablo Çaldı​

18 Mart 1990'da sabaha karşı 1.30 sıralarında Boston'da sıra dışı dışı bir olay yaşandı. St Patrick Günü'ne hazırlanan Boston uykudayken, Boston Isabella Steward Gardner Müzesi’nde tarihi bir soygun gerçekleşti.

tarihikrk.jpg


Müze binasının zilini çalan 2 polisin "İçeri girip kontrol etmemiz gerek binanın avlusundan garip sesler geliyor" demesiyle binanın güvenlik görevlisi polisleri içeri aldı. 4 katlı binada 2 görevli vardı. Biri binanın güvenlik merkezinde masa başında otururken diğeri ise devriye geziyordu. Aniden polislerden biri, masada oturan görevliye "Sende sıra dışı olan bir şeyler var duvara dön ve ellerini başının üstüne koy" dedi. Diğer görevli devriyesini bitirip gelince o da aynı akıbete uğradı. Görevlilerden biri "bizi neden tutukluyorsunuz" diye sorunca polis "sizi tutuklamıyoruz bu bir soygun. Uslu durursanız canınız yanmaz" diyerek güvenlik görevlerini bağladı.

tarihizgz.jpg


Polis kılığındaki soyguncular güvenlik görevlisinin masa altındaki alarm butonuna basmasını önlemişti. Soyguncular o gece müzeden Rembrant, Vermer, Manet gibi ünlü sanatçıların 300 milyon dolar değerinde 13 tablosunu çalıp sırra kadem bastı.

Kent - İngiltere, Securitas Soygunu​

21 - 22 Ocak 2006 tarihleri arasında İngiltere'nin Kent bölgesindeki İsveçli Şirket Securitas'a ait depodan £53,116,760 çalınmasıyla gerçekleşen Securitas Soygunu, dünya tarihine damgasını vurdu.

tarihiwfw.jpg


21 Ocak akşam üstü evine gitmekte olan Securitas deposunun müdürü Colin Dixon'ın aracı polis tarafından durduruldu. Bir polis memuru Dixon'a rutin bir kontrol için araçtan inip polis arabasına binmesini söyledi. Memuru dinleyen Dixon'u polis aracında kötü bir sürpriz bekliyordu. Zira polis memuru kılığına girmiş soyguncular, Dixon'u etkisiz hale getirip ellerini kelepçelemişlerdi. Dixon'u rehin alan soyguncular, ailesini arayıp babalarının kaza geçirdiği söyledi.

Olay yerine gelen Dixon'ın karısı ve 8 yaşındaki oğlunu da alıkoydular ve müdüre itaat etmesini yoksa ailesini öldüreceklerini söylediler. Çaresiz Colin Dixon, soyguncularla depoya kadar gitti. Gece 01.00'de Dixon ailesi ve soyguncular depoya gelmişti.

tarihises.jpg


Kalaşnikof ve pompalı tüfekli soyguncular 14 depo çalışanını da rehin aldılar. Kasayı açıp 53 milyon pounddan fazla parayı alan soyguncular 14 çalışan ve Dixon ailesini kasaya kitleyip kaçtılar.

Çelik ve havasız kasada ölüme terkedildiklerini düşünürken bir çalışan kendisinde yedek anahtar olduğunu, bunu soygunculardan gizlemeyi başardığını belirterek kasayı açtı. Hemen polise haber vermelerine karşın soyguncular çoktan ortadan kaybolmuşlardı.

Takip edilen aylarda İngiltere'de ve Fas'ta yapılan operasyonlar sonucu paranın büyük bir bölümü kurtarılırken soyguncular yakalandı. Dixon ailesi ise olayın etkisinden kurtulamayarak psikolojik tedavi gördü.

New York - ABD, Lufthansa soygunu​

Lufthansa soygunu 11 Aralık 1978'de New York J.F.K. Havalimanı'nda gerçekleştirilmiş dünya tarihine geçmiş bir soygundur. Bu soygun ‘Goodfellas’ filmi gibi gibi bir çok Holywood yapımına da konu olmuştur.

tarihicmc.jpg


Alman Lufthansa Havayolları'na ait kargo departmanındaki 5.5 milyon dolar tutarındaki Batı Almanya’ya gidecek olan kumar parası ve mücevherler çalındı.Soygunu, İtalyan mafyasından yardım alan Jimmy Burke ve Henry Hill, adamları ile gerçekleştirdi.

11 Aralık saat sabaha karşı 3.12 'de kargo görevlisi Kerry Whalen, J.F.K. havalimanının kargo apronunda en son aldığı yükleme işinden dönerken aracının önünün bir minibüsle kesildiğini gördü. İnip kontrol etmek istediğinde kafasına bir silah dayandı.

Silahlı diğer adamlar da Whalen'in yanına gelirken silahlı adam, kargo görevlisinin cüzdanını alıp ailesinin resmini gösterdi ve "Ailenin nerede olduğunu biliyoruz. Ters bir şey yaparsan adamımız onları ziyaret edecek. Bize yol göstereceksin" dedi.

Gürültüyü duyup neler olduğunu kontrol etmeye gelen kargo görevlisi Rolf Rebmann'ı kelepçeleyip etkisiz hale getiren 6 maskeli silahlı soyguncu, 2 rehinelerini de yanlarına alarak labirent gibi kargo terminali içinde yola koyuldular.

Kargo terminalinin yemekhanesine vardıklarında içeri hışımla girip içeri uyarı ateşi açtılar. Yemekhanede bulunan personel yere yatınca, tartaklayıp kanlar içinde bıraktıkları kargo personeli Whalen ile kargocuları tehdit ettiler.

Soyguncular orada bulunan tüm kargo personelinin isimlerini tek tek biliyordu. Jon Murray adındaki personeli çağırıp şu anda orada olmayan Rudi Eirich'i telefonla aramalarını istediler.

tarihigvg.jpg


Rudi Eirich değerli eşyaların konulduğu kasadan sorumlu görevliydi ve alarmı çalıştırmadan kasayı açmayı bir tek o biliyordu. Murray, Eirich'e bir sorun olduğunu ve hemen yemekhaneye gelmesi gerektiğini söyledi.

Eirich gelince hemen soyguncular tarafından alıkonuldu ve kargo dairesini açmaya zorlandı. Çünkü kasanın iki kapısını da alarm çalmadan bir tek Eirich açabiliyordu. Zavallı adam istenileni yaptı ve soyguncular 40 parçayı kargo dairesinden çıkardı.

64 dakika içinde Lufthansa Havayolları kargo departmanındaki 5.5 milyon dolarlık banknot ve mücevherler dolu 40 parçayı çalan soyguncular, ABD tarihinde bir defada en büyük nakit parayı çalarak tarihe geçmişlerdir.

Soygundan sonra Jimmy Burke, parayı paylaşma konusunda tartışma yaşadığı bazı adamlarını öldürdü. Henry Hill ise olaydan bir yıl sonra soygunu ve yapanları FBI'a ispiyonlamış ve soyguna karışanların yakalanmasına neden oldu.

Kaynak: msn.com - haberturk
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri