Üst
Türkiye'nin 5. Uydusu 14 Şubat'ta  Fırlatılacak

Türkiye'nin 5. Uydusu 14 Şubat'ta Fırlatılacak

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

- Türkiye'nin 5. uydusu TÜRKSAT-4A, 14 Şubat'ta Türkiye saati ile 23.09'da fırlatılacak. Türk ve Japon mühendislerin ortaklaşa ürettiği TÜRKSAT-4A uydusunun yeni bir teknoloji olan ''Ka Bant'' frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya'nın ardından Afrika'yı da kuşatacak.

KAPASİTE 3 KAT ARTACAK

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Japonya'da düzenlenen törenle teslim alınan TÜRKSAT-4A uydusu, Türkiye'nin haberleşme kapasitesini 3 kat artıracak projenin önemli parçalarından birini oluşturacak.

Japonya'dan Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'ne götürülen TÜRKSAT-4A, Proton roketiyle uzaya fırlatılacak. TÜRKSAT-4A uydusunun ömrü 30 yıldan fazla olacak. Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika, TÜRKSAT-4A'nın kapsama alanı içinde yer alacak. Uydunun, yaklaşık 5 yılda kendini amorti etmesi bekleniyor.

2019'A KADAR FİLO 7 UYDULU OLACAK

Türkiye'de kurulacak UMET tesislerinde üretilecek TÜRKSAT-6A uydusunun 2019 yılı başlarında, TÜRKSAT-5A uydusunun ise 2017 yılında uzaya fırlatılması öngörülüyor.

Türkiye, 2019 yılında en az 3'ü yerli toplam 7 uydudan oluşan uydu filosu ile Güney Amerika, Kuzey Amerika'nın doğusu, Avrupa, Asya ve Afrika'nın tamamı ile Avustralya'nın batısını kapsama alanına katacak. Böylece dünya nüfusunun yüzde 91'inde Türk uyduları aracılığıyla erişim imkanına kavuşulacak.
 
Geri