Üst
Ushuaia - Dünyanın En Güneyindeki Şehir

Ushuaia - Dünyanın En Güneyindeki Şehir

Ushuaia
Ushuaia
Ushuaia, Arjantin'in en güneyindeki şehirdir. Diğer birkaç şehirle, Dünyanın en güneydeki şehri ünvanı için tartışma halinde olan bir şehirdir. Esasında, Ushuaia'dan daha güneyde yerleşim yerleri olsa da, bunlar askeri üsler olup, sivil bir nüfusa sahip değildirler.

Arjantin eyaleti olan Tierra del Fuego'nun başkentidir. Ateş Toprakları'nın (Tierra del Fuego) güney yakasında, Beagle Kanalı kıyısında yer alır.

Ushuaia, bölgenin eski sahipleri Yámana dilinde Doğuya bakan koy anlamına gelir. Bir başka iddiaya göre ise Ushuaia, Yüzünü güneş batımına dönen koy anlamına gelir. Ancak bu iddia, Ushuaia Koyu'nun güneydoğuya açılması sebebiyle pek mantıklı görünmemektedir.

Ushuaia, tarihi boyunca iklim, coğrafya, hayvan ve bitki dünyası, kızılderili köklerinin araştırılması maksadıyla Avrupa'dan gelen birçok bilimsel geziye konu olmuştur.

ushuaia82a289d3589c6331.jpg
ushuaia82a289d3589c6331.jpg


Şehir tarihinde önemli yer tutan olgu, 1902 yılında inşasına başlanan Presidio isimli binadır. 1920 yılında tamamlanan bu yapı hapishane olarak kullanılmıştır. Buradaki ağırlıklı olarak, politik ve şiddet içeren suçlardan dolayı bulunan tutuklular, milli parka giden mini bir tren yolu inşa etmişlerdir. Hapishane 1947 yılında kapanmış ve içinde birkaç müze barındıran bir yapı haline getirilmiştir. Bunlardan biri de Museo Presidio isimli, hapishane tarihini anlatan bir müzedir. Diğer bir tanesi de, araştırmaları Ushuaia merkezli yapılan Antarktika bilimsel gezileri ile ilgili müzedir.

Ateş Toprakları milli parkına yakın konumu ve çevrenin kendine özgü doğası, Ushuaia'nın turistik bir merkez olmasını sağlar.Antarktika ekspedisyonlarının çıkış noktası olması ve yolcu gemilerinin ara durağı konumu, kenti popüler kılan faktörlerdir.Hemen hemen bütün ürünlerin, şehre çok uzak mesafelerden getirilmesi zorunluluğu, Ushuaia'yı Arjantin'in ve Güney Amerika'nın en pahalı şehirlerinden biri kılar.

İlginç turistik yerlerden biri, 1979 yılında kurulan Museo del Fin del Mundo'dur (Dünya'nın ucu müzesi). Burasının önemli yanı Ateş Toprakları'nın doğal ve tarihi değerlerini barındırıyor olmasıdır.

Glaciar Martial buzulunun olduğu bölgeden şehrin manzarası harikadır. Beagle Kanalı karşısındaki Şili dağ manzarası ve Faro del Fin del Mundo (Dünya'nın ucundaki Fener) görülmeye değer.

Ushuaia uluslararası bir havaalanına sahiptir. Aeropuerto Internacional Malvinas Argentinas 1997 yılında inşa edilmiştir. Ayrıca Ruta Nacional No. 3 yolu (Panamerican karayolu sisteminin bir parçası) burada sona erer. Antarktika'ya giden gezi gemileri de buradan hareket eder ya da uğrarlar.
 
Haritayı büyütünce aşağıda arabalar bile görünüyor. Kimbilir nereye gidiyordu ? İçinde kim vardı. Dünyanın güneyinde ama çok güzel bir şehirmiş. Kalabalık değil. Yeşil ve sakin.
 
Geri