Yemekten sonra kahve veya çay içilir mi?

Birçoğumuz yemekten hemen sonra çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler içmek isteriz. Peki çay ve kahvenin demir emilimini engellediğini ve bunun sürekli olarak yorgun hissetmeye, nefes almada zorluğa ve ağrılara sebep olduğunu söylesek ne derdiniz?

880kahve-cay.jpg


Yapılan bazı araştırmalar çay, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin demir emilimini azalttığını ortaya koyuyor. Bu araştırmalardan birinde hamburgerin yanında 1 bardak kahve içmenin demir emilimini yüzde 39 azalttığı sonucuna ulaşıldı. Hamburgerin çay ile beraber yenilmesi durumunda da bu oran yüzde 64 seviyesine kadar çıkabiliyor.

kahve-cay-2-custom.jpg


Bir başka araştırma da bir fincan kahvenin ekmekli bir öğünde demir emilimini yüzde 60 ile 90 oranında engellediğini gösteriyor. Dahası, daha sert çay ya da kahvenin demir emilimi oranını daha da azalttığı bulgularına erişildi. Fakat burada yanlış anlaşılan konu kafeinin başlı başına demir emilimini engellediği algısı.

kahve-cay-3-custom.jpg


Yapılan bir başka araştırma da kafeinin engellediği demir emilimi oranının yalnızca yüzde 6 olduğu sonucunu ortaya çıkardı. Bu araştırmanın sonucu aslında başka faktörlerinde demir emilimini engellemede işin içine girdiğini gösteriyor.

kahve-cay-4-custom.jpg


Filtre kahve tüketimi demir depolama oranına etki ediyor olsa da yetişkin bireylerle yapılan bir çalışma demir oranında yalnızca yüzde 1 gibi düşük bir azalma gözlemlendiğini söylüyor.

kahve-cay-5-custom.jpg


Yine de çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri ne zaman tükettiğiniz de oldukça önemli. Örneğin yemekten 1 saat önce kahve içmenin demir emilimine bir etkisi olmayacaktır.

kahve-cay-6-custom.jpg


Demir emilimini etkileyen diğer faktörler ise şöyle; kafein, demir emilimine etki eden tek faktör değildir. Çay ve kahvede bulunan polifenollerin de demir emilimine set çeken önleyiciler olduğu düşünülüyor. Kahve, kakao ve bazı bitkilerde bulunan klorojenik asit ve siyah çay ve kahvede bulunan mazı tozu da demir emilimi sürecini engelleyen maddeler olarak biliniyor.

kahve-cay-7-custom.jpg


Demir emilimi günlük beslenme alışkanlığımızla da ilgilidir. Bir bulguya göre yediğimiz yemekler demir emilimini çay ya da kahveden daha çok etkiliyor. Bazı yemekler demir emilimini artırırken bazıları azaltıyor.

kahve-cay-8-custom.jpg


Demir yemekte iki şekilde bulunuyor. Bunlar; Hem demir ve hem olmayan demir olarak adlandırılıyor. Hem olmayan demir daha çok bitkisel gıdada bulunuyor. Bu tip demirin yalnızca yüzde 20’si vücut tarafından absorbe edilebiliyor. Hayvansal gıdada bulunan hem demirde ise bu oran yüzde 15 ila 35 arasında değişiyor.

kahve-cay-9-custom.jpg


Çay ve kahve genel olarak bitkisel gıdadan alınan hem demirin emilimini engelliyor. Ette bulunan hayvansal protein, C vitamini ve bakır hem olmayan demirin emilimini artırırken çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin demir emilimi sürecinde olumsuz etkilerini engellemeye yardımcı oluyor.

kahve-cay-10-custom.jpg


Peki çay ve kahve gibi kafeinli içecekler ne zaman içilmeliyiz. Çay ve kahvenizi yemeklerden hemen önce ve hemen sonra içmeyin. Bunun yerine öğünden bir saat önce ya da sonra tüketmeye özen gösterin. Hem demir içeren gıdalar tüketirken yanında et, tavuk ve deniz mahsulü gibi gıdalar da tüketin.

kahve-cay-11-custom.jpg


Yemek yerken C vitamini alımınızı artırın. Demir takviyeli gıdalar tercih edin. Kalsiyum ve lif oranı yüksek gıdalar tüketin. Bu öneriler çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin demir emilimi sürecine olan etkilerini azaltacaktır.
 
Tabiikine de ÇAYYYYY
 
Geri