Üst
Beril Taşı nedir?

Beril Taşı nedir?

Beril Taşı
Beril Taşı
Beril, Zümrüt ailesinden değişik renklerde bulunabilen bir değerli mineraldir. Gösterdiği renge göre değişik isimler alan bir mineraldir. Saydam açık mavi renkli olanı akuamarin‘dir. Pembe beril morganit, altın sarısı olan ise helioder olarak anılır.ayrıca koyu yeşil, yeşil kırmızı, renklerde de bulunabilmektedir. Krom içeren yeşil renkli olanı ise zümrüt’tür.

1900’lü yıllarda mücevher taşı olarak yaygın olarak kullanılmıştır. Ancak daha sonra daha önemli kullanım alanları keşfedilmiş ve o alanlarda kullanımı artmıştır. Beril uçak sanayinde, beril tuzları florasan lambalarda X ışını tüplerinde ve süstaşı olarak kullanılır.

Madenlerden çıkarılan beril miktarı yıldan yıla artış göstermiştir. Brezilya başta olmak üzere, Zimbabve, Güney Afrika, Güney Batı Afrika (Namibia) ve ABD beril üreten başlıca ülkelerdir. Türkiye’de İşercekaya Mevkii Söğütçük Köyü (Simav-Kütahya) ve Kozluca Köyü (Gördes-Manisa) yörelerinde pegmatitler içinde berile rastlanmıştır.

Berilyum aliminyum siklosilikat olan Beril’in kimyasal formülü Be3Al2(SiO3)6 şeklindedir. Heksagonal Beril kristalleri çok küçük kristallerden metrelerce büyük kristallere kadar değişik boyutlarda olabilir.

Beril genellikle camsı parlaklıkta bulunur, sertliği 7.5-8, yoğunluğu 2.66-2.92’dir. Uyumlu olduğu burç ise İkizler burcudur. Beril vücuda değdiğinde hemen ısınmasıyla bilinir.

Beril’in bilinen bazı faydaları ise şöyledir;​


- Şans taşıdır, kişiye şans kapılarını araladığına inanılır,
- Seyahatlerde oluşabilecek ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkları hafiflettiği,
- Karaciğerde hızlı iyileşme sağlayabildiği,
- Yanınızda taşıdığınızda hafif ferahlık hissi verebildiği,
- Göz kapaklarına direk temas ettirildiğinde gözde bulunan sıkıntıları hafifletebildiği bilinmektedir.
 
Geri