İlginç Dünyayı Kurtaran Adam: Yarbay Stanislav Petrov

BULUT

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
stanislav-petrov.jpg

26 Eylül 1983 günü, gece 00:40′da, Sovyet Oko uydusu, Amerika’nın kıtalararası balistik füzem(ICBM) üslerinden biri olan Montana’daki Malmstrom Hava Üssü’nden ateşlenen bir füze tespit etti. Füzenin Sovyet topraklarını vurmasına 20 dakika vardı.

Moskova yakınlarındaki Serpukhov-15 yeraltı kontrol merkezinde o gece nöbetçi subay olarak Stratejik Füze Kuvvetleri’nden Yarbay Stanislav Petrov bulunuyordu. Petrov’un görevi, uyduların erken uyarı sistemini kontrol etmek ve Sovyet topraklarına yapılacak olası bir saldırıda üstlerine haber vermekti. Böyle bir durumda Sovyetler’in uygulayacağı strateji belliydi. Karşılıklı Yokolma doktrini (Mutuall Assured Destruction-MAD) doğrultusunda hareket edecekler ve derhal Amerikan topraklarına karşı nükleer saldırıya geçeceklerdi. Karşılıklı olarak ateşlenecek ve hem doğu, hem de batı yarımkürede infilak edecek olan yüzlerce nükleer füzenin yaratacağı sonuçları düşünmek bile insanın tüylerini diken diken etmektedir. Bu tek kelime ile kıyamettir. Bu yüzden MAD doktrininin diğer bir adı da Dehşet Dengesidir.

nukleer-patlama.jpg


Bilgisayarındaki uyarıyı gören Petrov, bunun teknik bir arıza olduğunu düşünmüştü. Çünkü, eğer ABD, Rusya’ya saldıracak olsaydı, tek bir roket değil, yüzlercesini ateşlerdi. Petrov, bunun teknik bir arıza olduğuna kanaat getirmiş ve uyarıyı gözardı etmişti. Tam bu sırada uydu, 4 roketin daha ateşlendiği uyarısını verdi. Petrov hala bunun bir arızadan kaynaklandığını düşünüyordu. Üstlerine durumu bildirdi ve onlara bunun bir arızadan kaynaklandığını söyledi. Bu tezini destekleyecek hiç bir kanıtı yoktu. Sovyet kara radarları da, ufuk çizgisi ötesini tespit edemiyorlardı. Yani roketler radarda tespit edildiğinde, karşılık vermek için sadece bir kaç dakikaları olacaktı. Üstlerinin tüm baskısına rağmen, Petrov onları ikna etmeyi başardı.

Dakikalar geçti ve hiç bir şey olmadı. Bilgisayarın hata verdiği ve Petrov’un haklı olduğu ortaya çıktı. Bu yaşanan hatanın sebebi, yüksek irtifadaki bulutlardan yansıyan güneş ışınlarının Sovyet uydularını yanıltmasıydı.

Petrov hakkında derhal, emirlere itaatsizlik ve askeri protokole karşı gelmek suçlarından soruşturma açıldı. Uzun süren sorgulamalardan geçirildi. Bu olay, erken uyarı sisteminin yetersizliğini ortaya serdiği ve ilgili komutanlıkları küçük düşürdüğü için Petrov derhal görevden alınarak önemsiz bir yere tayin edildi. Böylece, parlak askeri kariyeri sona ermişti. Bundan çok etkilenen Petrov bunalıma girdi ve kısa süre sonra emekli oldu.

Petrov’un hikayesini dünya ilk kez Orgeneral Yury Votintsev’in anılarında duymuştu. O günden beri, dünya medyasının ilgisini çeken bir kişilik haline gelmiştir.

Petrov, hali hazırda Fryazino şehrinde, aylık 200 Dolar’a denk gelen emekli maaşıyla fakir bir hayat sürmektedir.

petrov.jpg
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri