Sohbet HDP'nin Yükselişi ve Nedenleri

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
HDP 2011 seçimlerine nazaran oylarini yaklasik yüzde 100 artirdi ve yüzde 10'luk baraji geçerek meclise girmeye hak kazandi.

Kazandigi milletvekillerinin sayisi önemli degil. Önemli olan baraji geçmek ti zira diger muhalefet partileri de bunu istiyordu. Istiyordu çünkü, HDP'nin baraji geçememesi halinde, kazandiklari vekilliklerin büyük çogunlugunun AK Partiye geçecegini biliyorlardi.

Peki HDP oy oranini bu kadar artirmayi nasil basardi?

Bana göre bu basarinin tek nedeni, çözüm sürecinin sekteye uyramasini ve PKK'nin dagdan inip terör estirmesini istemeyen Kürt kökenli vatandaslarimiz oylarini HDP'ye verdiler. Seçimlere iki gün kala Diyarbakir mitingi sirasinda patlayan bombalarin da etkisi var elbette. Bu bombalari PKK veya HDP koydu diyemem, fakat farkli siyasi amaçlari olan ve HDP'nin meclise girmesini isteyen o kadar genis bir provakatör çevre var ki saymakla bitmez.

Velasil; Provakatör kim olursa olsun, patlayan bombalarin AK Parti'nin isine yaramadigi kesin zira gaha üç gün önce bütün istatistiklerde HDP'nin baraji geçemeyecegi görülürken, bu gün yüzde 13 oy aldilar.

Zaten seçim öncesi hem HDP hemde PKK tarafindan santaj kokan açiklamalar yapilmisti ve bu santajlar ise yaradi. Ddaha önce oyunu AK Parti'ye veren Kürt seçmenler, 2015 seçimlerinde oylarini HDP'ye verdiler.

Dikkat ettiyseniz, 2011 seçimlerine nazaran, 2015 seçimlerinde CHP'nin oy oranlarinda bir degisiklik yok. AK Parti'nin kaybettigi oylar ise, HDP'nin bugün itibariyle yükselttigi oylar kadardir.

Evet HDP meclise girebilecek kadar oyu Kürt seçmeninden almistir (santajla da olsa). Fakat unutmasinlar ki bu oylari vermelerinin sebebi terör belasini tekrar istemedikleridir ve emaneten verilmistir. Eger bu firsati kullanamayip elinize yüzünüze bulastirirsaniz, emaneti verdikleri gibi almasinida bilirler.

Hükümetin kurulmasi meselesine gelince:

AK Parti'nin tek basina iktidara gelmesi için güven oyu almasi, diger partilerin disaridan desteklemesine bagli.

Diger bir olasilik ise, meclise giren bir parti ile koalisyon kurmasidir ki, ben bunun olabilecegini hiç zannetmiyorum zira neredeyse diger üç partinin toplami kadar oy almasina ragmen, iktidara gelmek için birkaç vekil ugruna kendine ortak edinmez.

Bu durumda; Ak Parti, ya disaridan destekli ve tek basina iktidar olmayi teklif eder vaya topu diger partilerin üzerine atip, "Madem baskanlik sistemini istenemiyorsunuz ne haliniz varsa görün" misali, aranizda koalisyon kurup memleketi yönetin diyerek kenara çekilir.

Umarim ki ben yanilirim ama, eger ikinci seçenek gerçeklesirse, memleketi zor günlerin bekledigi kesindir.

Seçim sonuçlari Vatana millete hayirli olsun, barisa ve kardeslige vesile olsun...
 
Çok güzel ve doğru tespitler.
sonuçta amerikanın desteklediği , kendi çıkarları için Türkiyeyi ellerine geçirmek için kullandığı paralelciler ,, paralelcilerin desteklediği chp ve hdp.
Diğer taraftan milliyetçilik sömürüsü yapan bir mhp. Hepsi bir oldu meydanlarda sadece AKP düşmanlığı yaptılar. Ki, hepsine tek başına cevap verirken aynı zamanda da ülkeyi geliştirmeye devam ettiler.

Ortada çok büyük bir plan ve bir grup vardı. Hepsi birleştiler tek hedefleri AKP olarak seçim kampanyaları yürüttüler. Bu taktiği de Amerikalılardan aldılar. son derece seviyesiz, Ahlaksız ve yalanlarla dolu bir seçim kampanyası..

Barıştan ve demokrasiden baheseden demokrasi güvercini Demirtaş, Ülkeye 1.sınıf demokrasi getirmeyi vaad eden Kılıçdaroğlu , Milliyetçilik edebiyatıyla , teröristlerle ortak çalışan , şehitlerin kemiklerini sızlatan bir mhp.

Sonuç: Akparti bunların hiç biriyle koalisyon yapmayacak. Ülkeyi bunların eline de teslim etmeyecek. Onlarda farkındalar ki büyük bir oyunun karşısındalar. Bu konuda tecrübe de kazandılar bu seçimle beraber. İnanıyorum ki gereğini yapacaklardır. Herşeye rağmen halkın Yüzde 48 ine yakın bir destek alarak bütün partilerin karşısında Lider olarak 4. defa birinci parti olarak çıkan bir parti elbette en doğru kararı verecektir.

Kalanlar kendi aralarında bir koalisyon kuramayacaklar. Sayısal olarak uygun görünsede siyasal olarak bu birlik imkansız görünüyor.

Görünen vaziyet karşısında koalisyon olmayacağına göre , kalanlarda kendi aralarında kaolisyon kuramayacaklarına göre en büyük seçenek yeni bir seçim görünüyor. Çook çok zayıf bir ihtimal olarak AKP+ MHP koalisyonu görünüyor gibi olsa da Akpartinin koalisyona girmeyeceği de bir gerçek.

Yakın zamanda yapılacak seçimde durum biraz değişebilir. Burda Hdp nin kesinlikle bir başarısı yok. Bu hdpnin başarısı değil, paralelcilerin ve chp nin desteğidir. "Emanet oy" olarak hdp ye giden oyların sanki bunların başarısı gibi gösterilmesi de yanlış.

Kendi halkının desteğini alamayan , kendi halkının bile istemediği bir parti zorlada olsa , silah ve ölüm tehdidiyle aldığı oyları sanki demokratik yollardan almış gibi göstermesi de yanlış..

Hdp 'nin d 'si şu an itibariyle bitmiştir. Demokrasiyle alakalı olmadıklarınıda biliyorlar ama siyasetlerinde yalan olduğu için bunu savunmaya devam edecekler. Diyarbakırda patlayan bomba en çok kimin işine yarıyordu? Konuşmasına 5 dakika kala patlatılan bomba insanları kışkırtmak için bulunmaz nimetti. Bunuda en güzel şekilde kullandılar. Kendi vatandaşlarının canına mal olsa bile. Yüzlerce miting yapıldı bir tek mitingte bomba patladı. Hemde son mitingte. Tesadüf olabilir mi?

Kendi vatandaşının hayatıyla oynayıp bundan çıkar sağlayan insanlık olmaz olsun.

Hdp toplantısında kahvehaneye girdklerinde ayağa geç kalkan muhtarı öldürerek vatandaşına korku veren insanlık olmaz olsun..

Evlere mühürlü mektup göndererek tehditle oy isteyen zihniyet olmaz olsun...

daha çok var ama bunları sorsanız kesinlikle öyle birşey yok diyecekler.

Hdp nin barajı aşmasını çok büyük birşeymiş gibi isteyenlerde olmaz olsun. Şimdi ekranlarda sırıtıyorlar. Biz kazandık.... Nasıl bir başarı bu?

Yüz kızartan, ahlaksız, kişiliksiz ve kanlı bir başarı. Utanmaları gerekirken gülüyorlar.

Ülkeye 1.sınıf demokrasi vaadi getirecek olan yaratık. Ülkenin yarısı seçimini yaptı. bu seçime saygı duymayanlar hangi demokrasiden bahsedebilir.?

Kendi oyu düştüğü halde , daha önceden yüzde 35 i yakalayamazsak istifa ederim diyen şahsiyet, oy oranı düşmesine rağmen zafer konuşması yapıyor. Böyle bir zihniyette olmaz olsun...

Uzun lafın kısası ;

bu seçim Akpartiye ve seçmene bir ders oldu. Yakında yeni seçim var. eminim daha farklı olacak. Bu seçim akpartinin yenildiği anlamına gelmiyor. Tam aksine kazandı görünenlerin ne olduklarını daha net belli ediyor. Onlar ne kadar konuşursa konuşsun AKPARTİ şu an 1. partiyse bu meselenin bitmediğinin en net kanıtıdır.

Kısa sürelide olsa sıkıntı olacak gibi görünsede seçime kadar hükümet görev başında olacak. Diğerleri de acizliklerine ynsınlar. tabii düşünecek yüzleri varsa.

Bu millet , bu memleket bunları haketmiyor. Yalanla , iftirayla , her türlü hile ve korkuyla kazanılmış görünen bu olmayan başarı , bunların tarihine kara bir leke olarak yazıldı. Yakında her şey çok daha farklı olacak Allah'ın izniyle...
 
Bu üklede cok sey degisiyor, degisime zorla ayak uydurun demiyorum ama en azindan kliselesmis laflari artik rafa kaldirma zamani.. kardeslik naralari baska bir kardesi haksiz suclamalara reva görmek degildir... Eger gercekten insanliktan kardeslikten bahsedecek olursak, kimin nasil,secimi kazandigi yada kaybettigini degil, Ülkedeki antidemokratik uygulamara tepkinizi ortaya koyun ki ettiginiz laflarin bir kiymeti olsun..

HDP meclise hos gelmis sefa gelmis :tabi:
 
Bu üklede cok sey degisiyor, degisime zorla ayak uydurun demiyorum ama en azindan kliselesmis laflari artik rafa kaldirma zamani.. kardeslik naralari baska bir kardesi haksiz suclamalara reva görmek degildir... Eger gercekten insanliktan kardeslikten bahsedecek olursak, kimin nasil,secimi kazandigi yada kaybettigini degil, Ülkedeki antidemokratik uygulamara tepkinizi ortaya koyun ki ettiginiz laflarin bir kiymeti olsun..

HDP meclise hos gelmis sefa gelmis :tabi:

bu antidemokratik uygulamalarda paralelle ortaklık yapıp , memleketin geleceğini hiçe sayıp , tek kişilik siyaset üzerine bütün partilerin birleşip ortak çalışmaları ve seçmeni ölüm korkusuyla, mektupla yada silah zoruyla oy istemekte var mı acaba?

Bu ülkede demokrasiden bahsedenler , maalesef o demokrasiyi katlettiler.

Paralel yapı + mhp + chp + hdp + pkk = Akp

Yani 5 e karşı tek kişilik maç sonucu bir kişi kazandı. Beş kişiye karşı. Hdp meclise hoş gelmiş ama pekte hoş olmayan yollardan geldi. Hayırlısı olsun inşaallah. geçmişte yaptıkları belli olanların şu halde bu memleket için neler yapacaklarını merak ediyorum. Milletvekili yemini edecekler bir de. O yemin ne kadar yerine gelecek. Bu da ayrı bir soru.
 
bir ülkede birileri birilerine silah zoru ile oy kullandiriyorsa, o ülkeyi yillardir yönetenler, topluca intihar etmeliler bence... Silah zoru ile yada tehdit ile oy aldiklari gülünecek komik birsey.

Günümüzde insanlik %13 oy almis bir partinin secmenine ve o secmenin iradesine saygi göstermektir.. bak ne güzel atatürk resimleri ve türk bayraklari ile ortalikta geziniyorlar :)
 
yüzde 13 oy almamış ki. emaneten verilmiş. Hakkıyla alınmamış oylar. Yüzde 40 ların üzerinde oy alan halkın iradesi n'olacak.

Van belediyesinden musluktan akan kanlar , vanda kahvehane toplantısında pkk lılar gelince ayağa geç kalkan muhtarın öldürülmesi (sadece geç kalktığı için) evlere gönderilen mektuplar ...

bunlara gülmeyelim mi :)

böylemi avunmak lazım geliyor acaba ? Zorla oy kullandırılıyorsa hükümet suçlu demek. Yani hiç bir şekilde 35 bin kişinin katili , ve onu destekleynler ve dünyanın terör örgütü listesindeki pkk masum hehehehehehhehe.

ne biçim kafa. Chp zaten dış menzil partisi. onlar desteklemese hedepe bu oyu ancak rüyada görürdü. Kendileri bile kabul ediyor. Emanet oylar diye. Başkasının sırtından yüzde 13.

ayrıca bütün tv ve gazetelerin kanıtlarıyla gösterdiği zorla ve korkuyla oy toplamaya , komik demek daha da komik. Herşeyi yapan meydanlardayken yapılmadı denmesi traji komik. çok çok komik.

öyle birşey yok dmekle olmuyor. yapıldı. yüzde 13 te değil hedepenin oyu. teselli niyetne yazılan şeylerin geçerliliği yok.

dün 1 bugün 2.

diyarbakırda hedepelilerin öldürdüğü 3 kişi. ;)

hedepe gerçekten çok masum. Adana da pkk lıların yoğun olduğu kahvehaneye giden arkadaşım dayak yiyip geldi. Neden acaba? Vahşet damara işlemiş. türkiyeyi hedepe ve cehepe ile kanlı günler bkliyor.
 
bir ülkede birileri birilerine silah zoru ile oy kullandiriyorsa, o ülkeyi yillardir yönetenler, topluca intihar etmeliler bence... Silah zoru ile yada tehdit ile oy aldiklari gülünecek komik birsey.

Günümüzde insanlik %13 oy almis bir partinin secmenine ve o secmenin iradesine saygi göstermektir.. bak ne güzel atatürk resimleri ve türk bayraklari ile ortalikta geziniyorlar :)

ciddi mi yok :D

yani haberlerde gazetelerde arkadaşın dedği gibi biz yanlış gördük :D diyarbakırda kapılara asılan yazıları , diyarbakırlıların söylediklerini de heralde yanlış duyduk. Benim arkadaşım , benim kendi arkadaşım diyarbakırlı. Birebir kendisinden duydum. Bizede geldiler diye. Hadi bu ne?

diyarbakırlı biri ağzıyla söyledi bana. Ama sen yok diyebilirsin. :D Kabul etmek zor. Hdp liler melek melek. cennetten indiler. hiç suçları yok. Sende haklısın. Sana el uzatan , sizi belli bir yere getren , bu kadar çok konuşmanıza neden olan akpartiydi. Çok haklısın :) Kendi elleriyle ettiler.
 
CHP, ye oylar fazla geldi de HDP´ye verdiler. yasim 40 CHPnin yüzde 26dan fazla oy aldigini hic görmedim hatirlayamiyorum. cok oy aldilar %10uda hdpye hediye ettiler.

siz takilin kafaniza göre :)
 
Bari onu inkar etme. o kadar çok oyun vardı da bugüne kadar nerdeydi bu oylar. Valla biz 13 senedir takılıyoruz. Sende takıl kafan göre. Adamlar bangır bangır bağırıyor. emanet oy diye diye. Sen inkar ediyorsun. Ancak bu yakışırdı. İnkar edin. Her zaman olduğu gibi :)
 
CHP, ye oylar fazla geldi de HDP´ye verdiler. yasim 40 CHPnin yüzde 26dan fazla oy aldigini hic görmedim hatirlayamiyorum. cok oy aldilar %10uda hdpye hediye ettiler.

siz takilin kafaniza göre :)

CHP'li Şafak Pavey, havaalanında karşılaştığı Selahattin Demirtaş'a, "Birlikte iyi salladık" dedi. Demirtaş da, Pavey'e "Her şey iyi olacak" karşılığını verdi.

Birlikte beşik sallamadilar ya bunlar :)

 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
HDP'nin en büyük korkusu!
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    4K
Soylu'dan HDP'ye: Onlara acı haberim var!
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    3K
HDP'liler açlık grevine Meclis'te devam ediyor
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    4K
HDP'li vekile tokat gibi cevap!
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Güncel
 • 0    4K
Geri