2016 Turizm Eylem Planı Açıklandı

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
2016 Turizm Eylem Planı'nı açıklayan Başbakan Davutoğlu, "Kimse, etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde devinim yaşayacağımızı düşünmesin ve beklemesin. İçe kapanmayacağız, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen toplantıda 2016 Turizm Eylem Planı'nı açıkladı.
dvutoglu.jpg

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyayla bütünleşmeyi sürdüreceğini belirterek, "Kimse, etrafımızdaki ateş çemberi dolayısıyla içe kapanacağımızı, kendi içimizde devinim yaşayacağımızı düşünmesin ve beklemesin, içe kapanmayacağız, dünyaya daha çok açılacak, dünyayla daha çok bütünleşeceğiz" dedi.
'Hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz'

Terörle mücadelenin kararlılıkla sürdüğüne işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Evet terör kalleşçe saldırılarını sürdürüyor, evet ciğerimize ateş düşüyor ama Türkiye büyük bir devlet, milletimiz büyük bir millettir. Ne badireler atlattık, elbette bunu da atlatacağız. Terörle mücadeledeki kararlılığımız sürüyor. İçeride ya da dışarıda farketmez, hak edene hak ettiği cevabı veriyoruz, vermeye devam edeceğiz."

'Millet önünde mahçup olacaklardır'​


Türkiye'nin gücü ve potansiyelinin farkında olduklarını vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gücümüzün ve potansiyelimizin farkındayız. Türkiye'ye karşı yürütülen kirli kampanyayı dikkatle izliyoruz. Türkiye'yi küçük düşürmeye çalışan, Türkiye'nin zarar görmesinden kendileri için medet uman bölücü, yıkıcı ve paralel örgütler muratlarına eremeyeceklerdir. Türkiye'nin imajını, uluslararası toplum nezdindeki algısını negatif yönde değiştirmek isteyenler tarih ve millet önünde mahçup olacaklardır."
'Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir'
'Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir'

Turizm alanında, dileyen herkesin Türkiye'ye gönül rahatlığıyla gelebileceğini ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan bütün dünyaya, Türkiye'de ağırlamayı arzu ettiğimiz bütün insanlara seslenmek istiyorum; Türkiye evinizdir. Bu güzel ve güvenli ülkeye gönül rahatlığıyla gelebilir, tatilinizi geçirebilir, bu ülkenin derin tarihinden, güzel doğasından istifade edebilirsiniz. Bugüne kadar yaşadığınız efsanevi misafirperverliğimizle yine sizi misafir etmeye hazırız."
'Ülkemizi kötülemek kabul edilebilir değil'

Yurt dışında Türkiye'ye yönelik kara bir propaganda yürütüldüğüne dikkati çeken Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yurt dışında her gün belli mihraklarca doğrudan Türkiye'ye ve Türkiye'nin turizmine dönük açık bir kara propaganda yürütülmektedir. Maalesef içeride de onların değirmenine su taşıyan çevrelerin olduğunu dehşetle izliyoruz. Muhalefet etmek herkes için demokratik haktır ancak hükümete, AK Parti'ye muhalefet edeceğim diye, başka ülkelerin mikrofonlarında, ekranlarında ülkemizi kötülemek kabul edilebilir bir durum değildir."

İşte 9 maddelik 2016 Turizm Eylem Planı:​


1- Tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı destek vereceğiz. Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. 1 Nisan- 31 Mayıs arasında tüm ülkelerden turist getiren A Grubu seyahat acentasına uçuş başı 6 bin dolar destek vereceğiz. Destek verecek havalimanları Alanya Gazipaşa, Antalya, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum, İzmir Adnan Menderes ve Kütahya için sadece 8 ülke için kullanmıştık. Zafer Havalimanı'nı da ekledik, tüm dünyadan gelecek olan turistlere uyguluyoruz.

2- Türkiye'ye turist getiren A Grubu seyahat acentalarına kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkanı getiriyoruz. Bu destekten yararlanan firmalar için turist getirecek ülke 13'ken 26'ya çıkardık. En az 400 bin turist getiren seyahat acentalarına 100 bin TL'ye kadar kredi kullanma hakkı çıkmıştır.

3- İhtiyaç durumunda düzenleme ve denetleme kurulu tarafından kurul kararı alınması olacaktır. Kredilerin geri dönüşünde sorun olursa yeniden yapılandırılmaya gidilecektir.

4- Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan onaylı deniz turizmi tesislerini Ekonomi Bakanlığı'ndan destekliyoruz. Yat limanları, rıhtım iskeleler için yasal düzenlemeyi daha işler hale getiriyoruz. Konaklama tesisleri gibi yararlanacaklar.

5- Konaklama ile deniz turizmi tesislerinden bir önceki yıl 750 bin dolar döviz getirenler ihracatçı sayılacaklar. 1 milyon dolar şartını 750 bin dolara indiriyoruz. Ayrıca deniz turizmi tesisleri de yararlanacak. Yurt dışı fuarlara katılım desteğinden istifade edecekler.

6- Çevreye duyarlı tesislere su, atık su gibi bedeller için en düşük tarife uygulanacak.

7- Bakanlık tahsisli konaklama tesislerinden alınan kira bedelleri 2016 yılı ödemeleri ertelenmesi 3 eşit taksit şekilde ödenmesi şeklinde yardımcı olunacaktır.

8- Acil Eylem Planı Destek Paketi hızlıca hayata geçirilecektir. Bu destek paketi telafi edilecek tedbirler geçirecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapısal tedbirler üzerine de çalışmaktadır.

9- Sektörümüze 255 milyon liralık hibe desteği sağlıyoruz. 288 milyon TL'lik ödemelerini de erteliyoruz ve 3 yıla yayılmış bir şekilde düzenliyoruz.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Turgay Şeren (1932-2016)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    144
Dürümlü Katliamı (12 Mayıs 2016)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    329
Erdal Tosun (1963-2016)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    869
Halil İnalcık (1916-2016)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
İzlenilmesi Gereken 2016-2017 Yılın En İyi 20 Filmi
 • " W£L!K£ "
 • " W£L!K£ ",
 • Sohbet Odası
 • 1    2K
Geri