Bossaball - Futbol Voleybol ve Dans Karışımı Bir Spor

Bossaball, voleybola benzemekle birlikte, futbol, jimnastik, capoeira ve tramplen unsurlarını bir şekilde birleştiren bir takım sporudur. Oyun alanı bir ağ tarafından ayrılır ve her iki taraf da şişirilebilir bir yüzeyin merkezinde, bossawall tarafından kuşatılmış entegre bir trambolin içerir.

bossaball.jpg


İspanya’da ortaya çıkan bu oyunun mucidi bir Belçikalı, Filip Eyckmans. 2004 yılında bu fikri bulmuş ve hayata geçirmiş. Müziğin ayrılmaz bir parçası olduğu, futbolun voleybolla ve dansla karıştırıldığı eğlenceli bir spor yaratmak istemiş, adını da Bossaball koymuş. İsmiyle bile müziği, Bossa Nova’yı (Brezilya kökenli bir müzik ve dans türü) hatırlatan bu sporun tohumlarını atmış.

Bu spor sadece sahilde yapılan bir spor değildir. Kapalı veya açık alanda, sahanın şişirilebileceği herhangi bir yüzeyde oynanabilir. 5 Nisan 2009'da Avusturya'da kar üzerinde bir turnuva düzenlenmiştir.

Kimler Oynuyor?​

Bossaball alanıBossaball’un ilk çıktığı yer İspanya, fakat oyun kısa sürede dünyaya yayılıyor, özellikle plajlarda, deniz kenarlarında çok popüler olmaya başlıyor. Futbolun da hastası olan Brezilya, Arjantin, Meksika, Türkiye gibi ülkelerde moda olarak hemen yayılıyor.

Bossaball'ın oynandığı bazı ülkeler: Brezilya, Arjantin, Meksika, Türkiye, Hollanda, İspanya, Almanya, Fransa, İsviçre, Portekiz, Yunanistan, Slovenya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya, İsrail, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt,Singapur,, Şili, Ekvador, Venezuela ve Paraguay.

Kuralları​

4 ya da 5 kişiden oluşan takımlar, filenin iki tarafında voleybol benzeri bir kurallar bütünüyle topun kendi alanlarına düşmemesi için çabalarlar. Fakat mühim bir fark var: bir trambolin! Takımın hücumcusu oyunu bir trambolin üzerinde oynar, servisten gelen topu elle ya da ayakla karşı tarafa yollar. Bu sırada diğer oyuncular da topu maksimum 5 pas sonrasında rakip sahaya geçirmek zorundadır ve bir oyuncunun elleriyle tek, ayaklarıyla çift vuruş hakkı vardır.

Peki sayı nasıl kazanılıyor? Her şey voleybola paralel gözüküyor. Fakat "bossawall" denilen, trambolinin sınırlarını işaret eden ve her iki takıma da ait olmayan bu alana düşen toplarda, hücum eden takım skoru ve topu kaybeder.

El ile yapılan vuruşlarda topun düştüğü bölgeye göre 1 ya da 3 puan, ayak ile yapılan vuruşlarda ise 3 ya da 5 puan kazanılıyor.


"Samba Hakemleri" Ne İş Yapar?​

Spor, müzik ve pozitif hisleri harmanlamaya çalışan bu sporun her köşesinde Bossa Nova tadı almak mümkün. Karşılaşma hakemleri de buna farklı bir boyut katıyorlar. "Samba hakemleri" adı verilen hakemler sadece pozisyonlardaki son kararı vermekle görevli değiller. Diğer sporlarda hakemler düdük çalmakla yükümlüyken, Samba hakemleri bunun yanında perküsyon çalmalı ve şarkı söylemeliler! Aynı zamanda bir hakemin yanında, bir jüriye dönüşüp oyuncuların dans figürlerini de değerlendiriyorlar.

Kaynak:
Yeni Başlayanlar İçin Bossaball
Bossaball — Wikipédia
 
<strong>... [Trackback]</strong>

[...] Read More here: topragizbiz.com/blog/bossaball-futbol-voleybol-ve-dans-karisimi-bir-spor-1419 [...]
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Osmanlı’da Futbol
 • Ugur
 • Ugur,
 • Tarih
 • 0    322
Denize Kurulan Yüzen Futbol Sahası
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 1    2K
Futbol 90 Dakika
 • denizf
 • denizf,
 • Dini Konular
 • 0    2K
Geri