Kastamonu'da 24 Kişinin Gömülü Olduğu 3500 Yıllık Anıt Mezar Bulundu

Ugur

Administrator
Kastamonu'nun Daday İlçesi'ne bağlı *Elmayazı Köyü'nde 2013 yılında definecilerin mezar kalıntıları bulduğu alanda yapılan kurtarma kazasında 24 kişinin gömülü olduğu 3 bin 500 yıllık kurgan (yığma topraktan yapılan anıtsal mezar) ortaya çıkarıldı.

kastamonud.jpg


Elmayazı Köyü'nde 2013 yılında defineciler tarafından yapılan kazıda mezar kalıntılarına rastlanılması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan izinle Kastamonu Müze Müdürlüğü başkanlığında kurtarma kazası başlatıldı. Kazılar sırasında kurgan içinde çok sayıda cenin pozisyonunda (Hocker) gömülmüş mezarlarla karşılaşıldı. Kazının devamında kurganda 24 kişiye ait iskelet kalıntıları bulundu. Kazı Bilimsel Danışmanı Bartın Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, bu tipte mezarların daha eski tarihlilerinin Kars, Iğdır ve Erzurum'da olduğunu, Daday'da ortaya çıkarılan kurganın ise özellikle Batı Karadeniz ve İç Anadolu için bir ilk olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, *kurganların ve tümülüslerin genellikle 1 kişi için yapılan mezar anıtları olduğunu, Anadolu'da daha önce 24 kişinin gömülü olduğu bir kurganla karşılaşılmadığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, kurgandaki iskeletlerin kendi toplumlarında ayrıcalıklı bir yere sahip olduklarını düşündüklerini, ilk belirlemelere göre iskeletlerin kadın, erkek ve çocuklara ait olduklarını *ve iskeletlerin cenin pozisyonunda, doğu-batı doğrultusunda yatırıldıklarını, büyük olasılıkla da bulaşıcı bir hastalık ya da bir savaş nedeniyle öldüklerini varsaydıklarını *belirtti. Yrd. Doç. Dr. Şahin Yıldırım, şöyle dedi:
"Daday'da ortaya çıkarılan kurganda bulunan arkeolojik materyallerin gösterdiği kadarıyla, kurganın Hitit Devleti yıkıldıktan sonra meydana gelen ve de İlk Çağ tarihinde Karanlık Çağ olarak bilinen M.Ö. 1400'ler civarına tarihlendiği anlaşılmakta. Hitit Devleti zamanında bu bölgede 'Kaşka' adı verilen ve Hititler'in düşmanı olan bir kavim de yaşamaktaydı. Belki de bu kurgan, göçlerle gelenler ile Kaşkalar arasında meydana gelen anlaşmazlıklar sonucunda meydana gelen bir çatışmada hayatlarını kaybetmiş insanlar için de yapılmış olabilir."

Yrd. Doç. Dr. Yıldırım, iskeletler üzerinde antropolojik incelemelerin yanısıra DNA, Karbon 14 gibi çeşitli test ve analizlerin de yapılacağını, böylelikle iskeletler ile ilgili çok daha detaylı bilgilere ulaşılacağını kaydetti.

Kaynak: Milliyet
 

Benzer konular

Üst