Üst
Türkiye'de Seri Olarak Üretilen İlk Otomobil - Nobel 200

Türkiye'de Seri Olarak Üretilen İlk Otomobil - Nobel 200

Nobel 200
Nobel 200
Türkiye'de tasarlanan ve üretilen ilk otomobilin Anadol olduğu düşünülür. Ancak Anadol'un tasarımı İngiliz Reliant firmasınca yapılmış (Reliant FW5) ve Otosan'da bu firmadan alınan lisansla üretim yapılmıştır. Anadol'un şasi, motor ve şanzımanları ise Ford'dan temin edilmiştir.

Tasarım ve mühendislik anlamında ilk Türk otomobili ise Devrim'dir. Devrim'den daha önce de (1953 yılında) otomobil imali üzerinde "deneme mahiyetinde" diye adlandırabileceğimiz çalışmalar olmuştur, buna karşın Devrim'e ilk Türk yapısı ve hattâ ilk Türk tipi otomobil gözüyle bakılabilir

Türkiye'de seri üretime geçen ilk otomobilin Anadol olduğu iddia edilse de bu unvanın esas sahibi Nobel 200 isimli bir küçük otomobildir. Dünyanın birçok ülkesinde lisansla üretilen bu otomobil ;Türkiye, İngiltere ve Şili'de Nobel, Almanya ve Güney Afrika'da Fuldamobil, İsveç'te Fram King Fulda, Arjantin'de Bambi, Hollanda'da Bambino, Yunanistan'da Attica, Hindistan'da Hans Vahaar markalarıyla yollara çıkmıştır. Türkiye'de montajına 1958 yılında başlanan bu küçük otomobilin üretimine 1961'de son verilmiştir. Dünya'da ise 1950-1969 yılları arasında üretimde kalmıştır.

nobel-200-tr10eddb265a97944b.webp
nobel-200-tr10eddb265a97944b.webp


İkinci Dünya Savaşı sonrasında bütün dünyada küçük ve ekonomik otomobillere ciddi bir talep oluşmuştu. O yıllarda Serbest gazeteci olarak çalışan Norbert Stevenson Berlin Teknik Üniversitesi'nde bir dönem makine mühendisliği eğitimi aldıktan sonra 3 tekerlekli iki kişilik küçük bir otomobil tasarlamaya girişti. Projesini çeşitli firmalara götüren Stevenson nihayet 1949 yazında Karl Schmitt'i ikna etmeyi başardı.

Karl Schmitt de mühendislik okumuştu ve bulunduğu kent olan Fulda'da Bosch bayiliği yapmaktaydı. Ayrıca "Elektromaschinenbau Fulda GmbH" (Fulda Elektrik Makinaları Ltd) isimli küçük bir şirtketi işletmekteydi.

Stevenson tarafından tasarlanan bu otomobil ilk olarak Almanya'nın Fulda kentinde "Fuldamobil" markasıyla üretime başlamış ve Almanya'da yaygın bir biçimde kullanılmıştır.

Sonrasında dünyanın birçok ülkesinde lisansla üretilen bu otomobil; Türkiye, İngiltere ve Şili'de Nobel, Almanya ve Güney Afrika'da Fuldamobil, Arjantin'de Bambi, Hollanda'da Bambino, Yunanistan'da Attica ve Alta, Hindistan'da Hans Vahaar, İsveç'te Fram King Fulda markalarıyla üretilmiştir.

nobel-2000b35a5855419c731.webp
nobel-2000b35a5855419c731.webp

İlk Türk otomobili Nobel 200; büyüklü küçüklü 2171 parçanın birleştirilmesiyle ortaya çıkarıldı! Ucuz yedek parça ve lastik ile kullanıcısının dostu olan otomobil, 100 kilometre de 4 litre yakıt harcamasıyla da hem cimri! hemde çevreci.. 4 kişilik küçük ama dev otomobil, Vergi indirimi sebebiyle % 25 düşürülmüş haliyle 2.500 Türk Lirası'yla satışa sunulmuş. Devrim Otomobili'nden önce satılmaya başlanan, ilk yerli otomobil olarak tanıtılan Nobel, 1958 -1961 'li yıllarda montaj olarak üretilmiş, ancak bu konuda yerlilik oranı, kaç adet, hangi firma tarafından imal edilmiş bilgiler yok. Ancak gazetelere verilen ilanlarda firma adresi olarak Şişli - Halaskargazi Caddesi verilmiş.Otomobilde 192 cc’lik 10.2 beygirlik iki zamanlı tek silindirli bir motor kullanılmış. Azami hız 80 km. Şanzıman ise 4 ileri vites şeklinde..

1960'ların ortalarına doğru TOE Volvo ile ortak araç üretiminde bulunma çalışmaları yapmış ve Volvo firmasıyla anlaşma sağlanamayınca 1968 yılında Triumph firmasının ortaklığı ile 'Zafer' marka yerli otomobil üretme çalışmalarına başlanmıştır. Önce sedan modelinin, daha sonra ise station wagon ve pick-up modelinin üretilmesi düşünülen aracın daha tanıtım aşamasında iken bazı kişilerin ve çevrelerin baskısı nedeniyle üretiminden vazgeçilmiştir.
 
Geri