Türkiye'den Suriye'ye büyük operasyon

MURATS44

topragizbiz.com
Suriye'de bulunan Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerin tahliyesi için askeri operasyon düzenlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye sınırları dışındaki tek Türk toprağı olan Suriye içindeki Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi'ne bu sabaha karşı 50 tankla "yıldırım operasyonu" gerçekleştirdi.
Operasyonda 8 aydır karakolda görev yapan "Bordo Bereli" olarak bilinen 44 Özel Kuvvet askeri Türkiye'ye getirildi. Ancak bir asker operasyon sırasında meydana gelen kazada şehit düştü. Özel Kuvvetler bölgeyi terketmeden önce, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye'ye getirdi.

SABAHA KARŞI BAŞLADI


Yıldırım operasyonu sabaha karşı sonuçlandı. Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay'a bağlı 50 M-60 A3 tipi tank sınırın birkaç noktasından Suriye topraklarına girdi. Aynı anda olası çatışmalarda tankları korumak üzere özel kuvvet birlikleri de tanklarla birlikte hareket etti. Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 uçakları da savaş yükleriyle sınırda devriye uçuşuna başladı. Süper Kobra helikopterleri de her an uçmaya hazır şekilde sınır boyuna konuşlandırıldı. Tankların ileri harekatı devam ederken Süleyman Şah Karakolu'nda Bordo Bereliler de son hazırlıklarını yaptı. IŞİD'e karşı savaşan koalisyon güçlerine de harekat başlarken haber verildi. Havadan komuta kontrol uçakları AWACS'lar da bölgede yerden atılacak füze ve diğer hava unsurlarını takip etmek için devriye uçuşlarına başladı.

HAREKAT MERKEZİNE CANLI GÖRÜNTÜ


Operasyonun son detayları 20 Şubat Cuma günü Başbakanlık Resmi Konutu'nda, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve Genelkurmay'ın ilgili J başkanlarının katıldığı toplantıda değerlendirildi. Yapılacak operasyonla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a da bilgi verildi. Genelkurmay Karargahı'nın stratejik tüm birimleri gece boyu teyakkuzda bekledi. Harekat alanının üzerinde uçurulan insansız hava araçları operasyonu görüntülü olrak Ankara'da Genekurmay Savaş Harekat Merkezi'ne yansıttı.

ŞİFRELİ RAPORLAR


Bu operasyonun yapılmasında, karakolda görev yapan askerlerin Genelkurmay Karargahı'na geçtikleri şifreli istihbarat raporlarında, bölgede özel koşulların oluşmaya başladığı, karakola her an bir saldırı ihtimalinin arttığı, karakolun bulunduğu bölgede PYD ve IŞİD'in yakında büyük bir çatışmaya gireceği istihbaratı bilgilerinin yer alması önemli rol oynadı. Bu raporlar doğrultusunda askerlerin bölgede her türlü provakasyonun hedefi olabilecekleri değerlendirildi.

8 AYDAN BERİ DEĞİŞMEDİ


Bir askeri yetkili Hürriyet'e, "Karakol ve civarında yoğun bir çatışma ortamı olduğu için normalde 6 ayda bir yapılan görev değişimi yapılmadı. 8 aydan beri aynı askerler görev yapıyordu. Ancak askerlerin erzak ve mühimmat sıkıntısı yaşadığı doğru değildi. Çikolatalarına kadar her ay düzenli şekilde bir kamyonla erzak gönderiliyordu" dedi.

94 YILDIR TÜRK TOPRAĞI


Süleyman Şah Türbesi, 20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa hükümetleri arasında imzalanan Ankara Antlaşması'nın 9. maddesi ve 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması'nın 3. maddesi gereğince Caber Kalesi ve türbe müştemilatı ile beraber Türkiye Cumhuriyeti toprağı olarak kabul edildi ve Türkiye'ye burada muhafız bulundurma ve bayrağını çekme hakkı tanındı. Suriye Hükümeti, Fırat Nehri üzerinde 1968 tarihinde başlattığı Tabka Barajı'nın 1973 yılında tamamlanacağını ve barajın su toplamaya başlamasıyla Caber Kalesi ve Süleyman Şah'ın türbesinin tamamen sular altında kalacağını ileri sürerek Türk Hükümeti'nden türbenin yerini değiştirmesini ya da türbenin Türkiye'ye naklini talep eden bir nota gönderdi. Türkiye de buna karşılık Suriye'ye bir nota verdi ve Keban Barajı'nın kapaklarını kapatarak Fırat Nehri üzerinden Suriye'ye su akışını engelledi. Karşılıklı bu restleşmenin ardından Türkiye bölgeye Devlet Su İşleri'nde görevli uzmanlar ve mimarlar gönderdi ve türbenin nereye taşınabileceğinin tespit edilmesini istedi. Ankara ve Şam arasında uzun süren müzakerelerin ardından bir anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre türbe ve karakol, 1973 yılında müştemilatı ile birlikte, Halep'e 123, Şanlıurfa'ya 92 km uzaklıktaki Fırat'ın doğu kıyısındaki Karakozak köyündeki 10 bin 096 metrekarelik yeni yerine taşındı.
 

Ugur

Administrator

Süleyman Şah türbesi patlayıcı ile havaya uçuruldu!Özel Kuvvetler bölgeyi terk etmeden önce karakol ve türbeyi patlayıcı ile havaya uçururken, türbedeki 3 sandukayı da beraberinde Türkiye'ye getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye içinde bulunan ama uluslararası anlaşmalar gereği Türkiye toprağı kabul edilen Süleyman Şah Saygı Karakolu ve Türbesi’ne bu sabaha karşı 50 tankla “yıldırım operasyonu” gerçekleştirdi. Karakoldaki askerlerin tahliye edilmesinin ardından, operasyona katılan Özel Kuvvetler’in bölgeyi terk etmeden hemen önce karakol ve türbenin bulunduğu alandaki binaları patlayıcı ile havaya uçurduğu öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da operasyonla ilgili basın açıklamasında bu bilgiyi teyit ederken, binaların “istismar edilmesinin önüne geçmek için” imha edildiğini söyledi. Bunun IŞİD ya da bölgedeki farklı silahlı grupların karakol binasını el geçirerek kullanmasını engellemek için yapıldığı tahmin ediliyor.

Birliklerin, türbedeki tarihi değeri olan eşyaların bulunduğu 3 sandukayı da beraberlerinde Türkiye’ye getirdiği öğrenildi.

Kaynak: Radikal
 

Celik

Emekli Admin
Bu türbe daha önce iki defa yerinden tasinmis. Keske o tasinma esnasinda, türbe Türkiye'ye daha yakin bir yere tasinsaydi. Suriye topraklarinda olduktan sonra, neresi oldugunun bir önemi yok. Sadece orada bulunan ve türbeyi korumakla görevli askerlerimiz degil, o askerlerimize erzak tasiyanlar da her zaman bir tehlike yasiyordu.

Sonuçta karsinizda bir devlet yok ve bir saldiri sonrasinda muhatap alabilecegimiz kimse de yok. Erzak tasiyan bir helikopterimize saldiri oldugunu düsünün, bunun karsiliginda kime ceza vereceksiniz. ISID dedigimiz örgüt bir terör örgütüdür. Eylem yapanlar ise sivil ve silahlariyla birlikte ailesinin yaninda yasiyor. Öldürmek için uçakla bomba atsaniz, yüzlerce savunmasiz sivilin ölümüne sebep olursunuz. Bu durumda, Gazze'de katliam yapan Israil'den ne farkiniz kalir. Karsinizda derli toplu ve resmi bir ordu yok.

Kendimizden pay biçelim; her yakaladiklari rehinenin kafasini kesen bir terörist örgütün yönetiminde olan bölgeye, hangi birimiz evladini göndermek ister.

Velasil bu konuda popülist olmamak ve bunu siyasi malzeme olarak kullanmamak gerekiyor.
 

avci

topragizbiz.com
[h=1]Türk Askeri Konvoyu[/h]

Bu sessiz videoya bakinca iddia edidigi gibi ISID destekli gecis yaptigi tam belli olmuyor ama youtube te video lar donmeye basladi bile
 

MURATS44

topragizbiz.com
Bir takvim sayfasından medet umanlar. Nasıl da dikkat edip büyük açık yakalamışlar. Belki takvimi değişmediler. hemen aldatmaca demeye hazır olacak kadar pusuda yatıp açık aramaya çalışan çekemeyen insanlar. Operasyon daha dün gece yapıldı. Otada olan bişeyi inkar edip birşeyler kanıtlayacaklar ya. boş insanların işi.
 

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Ben cekmedim resimi. Yapilan düzenler herzamanki gibi kendi vatan topraginizi pkkya birakip kactiniz. görüntüler ortada.


Buyur bak kiminle isbirligi yaptiginiz belli ikitane capaculcaya yalvararak yer istemissiniz ve türbeyi oraya yapabilmek icin. Siziin dedelerinizde türkiyeyi böyle sattilardi türk askerinin yerini yunanlara söyleyip türk askerini öldürtüyorlardi. Onlari unutma. vatan satan sizi simdide türkiyenin dogusunu sattiniz pkkya adamlar vergi alip yollarda kontrol yapiyor. bu demektir ki bu toprak bizim istedigimiz gibi kontrolde yapariz her istedigimizide yapariz demektir.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Kimin kiminle işbirliği yaptığını gezi parkında apo posteriyle chp posterinin yanyana asıldığı yerde, pkk lılarla omuz omuza hükümet yıkma hevesiyle memleketi kavurduğunuz günlerden biliyoruz. Art niyetli biri bir resim çekiyor millette açık buldum diye ağzı kulaklarına vararak resim paylaşıyor. Başbakan açıkladı. Ordaki bayrak yerinde duruyor. bizim sınırın içindeki bayrak duruyorsa dışardaki pkk bayrağı birşey ifade etmez. ama iki bayrağı aynı karede görmek sizi çok mutlu ediyor ;) sevinin sevinin. Süleymanşah türbesi toprağında şu an TÜRK BAYRAĞI dalgalanıyor. Siz gezi parkındaki ortaklarınızla resim paylaşmaya devam edin.
 

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Gördük pkkdan yardim almadan hicbirsey yapamiyorsunuz. YPG izin vermese tuvalete bile gidemiyorsunuz. Aponun gölgesinde getirip türbeyide kurdunuz türk bayragini öyle düsürdünüz ki bir pkk bezi kadar degersiz yaptiniz. Kobaninin baskani diye hitap ediyorsunuz müslime. Korkunuzdan pkkya doguyu bile verdiniz. Neden cünkü palavracinin karisi siirtli isterseniz vermeyin doguyu. Simdide memleketi nasil satariz diye hesaplar pesindesiniz. Bir zamanlar paralel dediginiz adamin sayesinde secildiniz simdi arkaniz kalkti adama karsi ataga gecmeye calisiyorsunuz. (Fetocu sanma asla sevmem) adami Icisleri bakaniniz pkk ile hala görüsüyor. Zamaninda erbakanda bakanini pkkya araci göndermisti hatirlarsin sen o bölgenin cocugusun. ve o zamanlar tütkiye topraklarindaydin. Simdi kalkipta iyi birsey yaptiginizi söylemeye calisma bir seyiniz yok. sirf palavra sabah yalan aksam yalan. Aglanacak halinize gülerek millete cok mutlu havasi yaratmayin. iciniz kan agliyor biraksaniz kacacak yeriniz olmayacak avrupa ile kavgalisiniz, ABD ile zaten ayni sözde komsu ülkelerle sorunsuz olacaktik ilk önce suriyeyi yiktiran türkiyedir. ISID ile isbirligi yapip eleman yetistiren türkiyedir. Simdide pkk elemanlarini yetistirip birakacaksiniz sözde pesmerge yetistiriyorlarmis. Pkk teröristi yetistiriyoruz diyemiyorsunuzda. hadi sen o masallarini cocuklarina anlat inanmazlar dinlemezler bile seni.
 

MURATS44

topragizbiz.com
valla inanç olarak bunları söyylemeni yadırgamıyorum. seninkileri de gördük hakkaride ..... korkusundan bir tane türk bayrağı açamadan miting yaptı. istersen rsimde ekleyem buraya. hakkariye kadar gidipte bir tane Türk bayrağı açamadılar. neden???????

Şimdi kalkıpta bayrak edebiyatı yapanlara gülüyorum. Gerçekten çok komik. Ben bu bölgenin değil Türk vatandaşıyım. Osmanlı torunuyum. Buda benim gururum. Destek verdiğim insanlarıda çekemediniz çekemiyorsunuz. Yaptıklarını seninkiler aklının köşesinden bile geçiremez. Onlarında geçmişte yaptıklarını gördü bu ülke. Fazla anlatıp yorma kendini . biz zaten biliyoruz. Ayrıca yalanlarla birlkaç rsimle açık bulmanın heyecanı da birkaç gün idare eder sizi. sonrasında her zaman olduğu gibi hüsranla başınız öne eğik kalacaksınız. Oraya gidip gören var mı Türk bayrağının indiğini.

doğuyu pkk ye vereceksiniz diyerek ihtimallerle konuşmakta anlamsız. bir zamanlar paralelcilerin desteğiyle kazandı. doğrudur. ama iki yüzlü olduklarını bilmediler. Dost görünen düşmanlar. maskerleri dşünce , niyetleri anlaşılınca karşı olmak çok doğal. ayrıca şu an seninkiler onların kuklası olmuş. Onlarla kanki olmuşlar. sen fetocu değilsinde seninkiler baya bi fetocu olmuş. Fetocularında neler yaptığını , ülke sırlarını israile ingilteereye verdiklerini dünya alem biliyor. Seninki de fetocunun kaset montajıyla o makama geldi. Onların asıl desteğini alan çarkçı kemal , ve onların desteğini almadan yüzde 50 ile kazanan da ERDOĞAN. bu birşeyler anlatır inşaallah... ;)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst