Ülke Yeşil Burun Adaları (Kabo Verde)

Yeşil Burun Adaları
yesil-burun-adalari.png
BaşkentPraia
Resmî dillerPortekizce, Cabo Verde Kreolü
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü4.033 km²
Nüfus539.560
Nüfus Yoğunluğu133,7 kişi/km²
Para birimiYeşil Burun Adaları eskudosu (CVE)
Zaman dilimiUTC+1
Telefon kodu+238
İnternet TLD.cv
Yeşil Burun Adaları (Kabo Verde), Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi. 10 ada ve 8 adacıktan oluşan bir takımadadır. En büyük üç ada Santiago, Santo Antao, Boa Vista'dır. Başkenti, Santiago adasındaki Praia'dır. Büyük adalar 50–60 km. uzunluğundadır.

Ülkenin ismi Portekizce bir kelime olan Cabo Verde'den (Türkçe: yeşil burun) gelmekte olup, Afrika kıtasının en batısındaki noktalarından birini oluşturması nedeniyle uçtaki yeşil alan anlamında kullanılmaktadır. Bölgeyi ilk keşfeden Portekizli kaşifler Cabo Verde adalarının keşfinden birkaç yıl önce keşfettikleri Cap-Vert'ten yola çıkarak buraya da yeşil burun ismini vermişlerdir.

Cabo Verde devleti 24 Ekim 2013 yılında Birleşmiş Milletler nezdinde ülkelerin resmî isminin bundan sonra Republic of Cabo Verde olduğunu beyan etmiş ve ülke isminin bunda sonra bu hali ile kullanılabileceğini ve diğer dillere (Türkçe: Yeşil Burun, Almanca: Kap Verde, Fransızca: Cap-Vert vb.) birebir çevrilemeyeceğini belirtmiştir.

Bayrak​

Yeşil Burun bayrağı, ada ülkesinin Gine Bissau ile olan ilişkileri bitirme kararı sonrası 22 Eylül 1992 yılında göndere çekilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Bayrak mavi zemin üzere oluşturulmuş olup, bayrağın yatay olarak ortasından başlayacak ve bu yarısının yarısını kaplayacak şekilde beyaz, kırmızı ve beyaz olarak konumlandırılmış üç adet eşit ince şerit bulunmaktadır. Bu şeritlerin üzerine, göndere çekilen sol tarafa daha yakın olacak şekilde konumlanan ve dairesel bir şekil oluşturan on adet beş köşeli yıldız ilave edilmiştir.

Bayrakta bulunan mavi zemin sonsuz gökyüzünü ve denizi simgelerken, beyaz barışı ve kırmızı umudu simgelemenin yanı sıra bu şeritler ülkenin kalkınması için gidilmesi gereken yolu, on adet yıldız ise ada ülkesini oluşturan on adet adayı temsil etmektedir. Yıldızların daire şeklinde oluşturulması ise ulusu ve ulusun oluşturduğu birliği ifade etmektedir.

Arma​

Yeşil Burun arması Yeşil Burun arması, ince bir çember tarafından çevrelenen kalın bir çember ve çemberin alt kısmına yatay olarak konumlandırılmış üç çizgiden oluşmakta olup, çemberin içerisinde orta kısmında ülkedeki eşitliği simgeleyen eşkenar üçgen yerleştirilmiştir. Üçgen içerisinde yer alan meşale özgürlüğü ifade ederken, eşkenar üçgenin üzerine gelecek şekilde konumlandırılan yazıda ülkenin Portekizce ismi olan República de Cabo Verde (Türkçe:Yeşil Burun Cumhuriyeti) yazmakta olup, çemberin üst bölümüne konumlandırılan altın sarısı şakul ise adaleti simgelemektedir. Armanın sağ ve sol tarafına beşer adet yerleştirilen sarı beşkenar yıldızlar ise ülkenin oluşumunu sağlayan on adayı ifade etmektedir. Armanın alt kısmı her iki taraftan da yeşil renkli iki adet palmiye ağacı dalı ile çevrelenmiş olup, palmiye ağacı dallarının tam ortasında konumlandırılan birbirine geçmiş üç adet altın sarısı zincir ise ülkedeki birlikteliği işaret etmektedir.

Bağımsızlığını kazanması sonucu 1974 yılından itibaren kullanılan bir önceki arma, ülkede yaşanan siyasi gelişmeler neticesinde yönetim şeklinin değişmesi sonucu ülke bayrağı ile birlikte 1992 yılında kullanımdan kaldırılarak günümüzde kullanılan arma kullanılmaya başlanmıştır.

Coğrafya​

Batı Afrika'ya dahil edilen Atlas Okyanusu'nda bir ada devlet olan Yeşil Burun Adaları, Senegal açıklarında Afrika ana kıtasının 570 km batısında yer almaktadır. Ada ülkesi dünyanın büyük levhalarından biri olan Afrika levhası içerisinde yer almaktadır. Toplamda 4.033 km²'lik bir alan sahip olan ada, 965 km'lik sahil şeridine sahiptir. Ülkeyi oluşturan toplam on sekiz adanın onunda nüfus yaşamaktadır. Nüfusun olduğu söz konusu on adanın altı tanesi Barlavento Adaları'nı (Türkçe: Rüzgarüstü adaları), dört tanesi ise Sotavento Adaları'nı (Türkçe: Rüzgaraltı adaları) oluşturmaktadır. Ülkenin en yüksek noktasını 2.829 m ile Pico do Fogo Dağı oluşturmaktadır.

İklim​

İklimi ılıman ve kararlı sıcaklıklar ile aşırı kuraklık belirler. Yağışlar düzensizdir, periyodik kuraklıklara neden olur.Dağlık Rüzgarüstü Adaları erozyonun derin oluklar oluşturduğu sarp bir yapı gösterir. Adalar volkanik kökenlidir, çoğunlukla ova ve alçak bölgelerden oluşmuştur. Uzun süreli kuraklıklar; görüntü kirliliği yaratan rüzgarlar; volkanik ve sismik aktiviteler ülke için tehlike yaratmaktadır.

Doğal kaynaklar​

Tuz, bazalt kayalıkları, pozzuolana (silisli volkanik atıklar, su basınçlı çimento üretiminde kullanılır), kireçtaşı, kaolin, balık ülkenin başlıca doğal kaynaklarıdır.

yesil-burundf4ad609db9b0b9d.jpg


Tarih​

1456’da Portekizliler adalara geldiğinde henüz yerleşim yoktu. Afrika’ya yakın olması nedeniyle önemli bir liman ve köle ticareti merkezi haline geldi. Bugünkü halkının kökleri bu Portekizli yerleşimcilere ve köle Afrikalılara dayanır. Ülke 1975’te Portekiz’den bağımsız hale gelmiştir. Doğal kaynak ve yağış azdır. Ekonomi her yönüyle Portekiz’e bağımlıdır. Adalarda yaşayan nüfustan daha fazla Yeşilburunlu ABD, Portekiz, Angola başta olmak üzere bazı Avrupa ve Afrika ülkelerine göç etmiştir.

Nüfus​

Adanın nüfusu 429.000 olup nüfus üçte ikisinden fazlası Avrupalı beyazlarla Afrikalı Siyahilerin karışımından oluşmuş Mulattolardan meydana gelir. Geri kalanı ise Avrupalı beyazlar ve Afrikalı siyahilerden oluşur. 20. yüzyılda birkaç kez kıtlıkla karşılaşan adalıların önemli bir kısmı, yaşamlarını başka ülkelerde sürdürmek için göç etmişlerdir. Günümüzde ülke vatandaşlarının neredeyse iki katı yurt dışında yaşamaktadır.

Dini inanç olarak çoğunluk Roma Katoliği olduğu gibi Protestanlar da mevcuttur. Ülkede Portekizce(resmi) ve Crioli (Kreol) dilleri konuşulur.

Ekonomi​

Başkent Praia Ekonomiye genel bakış: Kape Verde`nin kişi başına düşen gayri safi millî hasılasının düşük olmasının sebepleri; fakir doğal kaynakları, ciddi su sıkıntısı ve uzun ömürlü kuraklıklardır.

Gayri safi millî hasılanın %70`ini karşılayan ticaret, ulaşım ve amme hizmeti sektörleri ülkenin servise dayalı ekonomisini oluşturur.

Ülke nüfusunun %70`ine yakın kesimi kırsal bölgelerde yaşasa da, tarımın 1995 gayri safi millî hasılasındaki payı balıkçılığın %1.5`ini yüklendiği %8 oranındadır. Gıda maddelerinin yaklaşık %90`ı ithal edilmektedir. Balıkçılık potansiyeli, özellikle ıstakoz ve ton balığı, tamamen işlenmemektedir.

Cape Verde`nin yükselen yıllık ticaret açığını, gayri safi millî hasılanın %20`sinden fazlasını karşılayan göçmen havaleleri ve yabancı yardımlar finanse etmektedir.

Dil ve din​

Yeşil Burun Adaları'nın resmi dili Portekizce ve Cabo Verde Kreolü'dür. Roma Katolikleri çoğunluğu oluştursa da, Protestanlar da mevcuttur.

Mutfak​

Adalar ülkesi olan Cape Verde'de deniz ürünleri, özellikle de ton balığı ön plandadır. En popüler yemekleri "Lagostada" denilen ıstakoz tabağı, "Cachupa" dedikleri mısır, patates balık ya da tavukla yapılan yemekleri ve "Tosta mista" dediklerijambon ve peynirli sandviçleridir. Adada Avrupa mutfağı da oldukça yaygındır. Sal adasında özellikle italyan mutfağı öne çıkmaktadır. "Strela" yerel bira markalarıdır.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Büyük Yeşil Duvar Projesi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    245
Yeşil çayın kanıtlanmış 8 faydası
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Sağlık
 • 0    1K
Yeşil Hat (Kıbrıs)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 1    2K
Geri