Baraj nedir ? Özellikleri nelerdir ? Barajlar nasıl yapılır?

MURATS44

topragizbiz.com

10. Chirkei Barajı (Dağıstan)Dağıstan Cumhuriyeti topraklarında büyük bir baraj var. Sulak Nehri üzerindeki Chirkei Barajı 1974 yılında inşa edildi. Yüksekliği 232.5 metre, baraj binası yaklaşık 1.300 bin metreküp beton talep etti. Barajın uzunluğu da oldukça etkileyici ve 338 metreyi oluşturuyor. 1964'te Bogendamm hala inşa edilecekti. İnşaat çalışmaları, kayaç patlamalarının gerekliliği nedeniyle on yıl ertelenmişti.

Günümüzde Chirkei hidroelektrik santralı, sadece Dağıstan'da değil, aynı zamanda Kafkasya'da da en güçlüdür. Chirkei Barajı, Rusya'nın en büyük ikinci barajıdır. Elektrik enerjisi üretimi için kurulan etkileyici büyüklüğün hidroelektrik yapısı inanılmaz derecede güzel ve geniş su havzasının oluşmasına yol açmıştır. Sadece 50 yıl önce küçük köyler yerine geçti. İnşaat sırasında 800'den fazla ev Chirkei Aul'dan taşınmıştır. 3 bin hektarı aşan tarım ülkesi su basmıştı.

Bununla birlikte, bu kayıplar, barajın bölgeye kazandırdığı avantajlara kıyasla önemsiz gibi görünmektedir. Su kaynaklarının düzenlenmesi, tarım alanlarının genişletilmesini mümkün kılmıştır. Elektrikten elektrik üretmenin avantajları yadsınamaz. Güzel baraj da birçok yolcuyu cezbetmektedir. Konukların çoğu ekoturizm konusunda isteklidir. Son zamanlarda, hidroelektrik santralinin yanında yeni bir balık çiftliği açıldı.
 

MURATS44

topragizbiz.com

11. Laxiwa Barajı (Çin) | Lasiva BarajıÇin'de Kingai bölgesinde yüksekliği 250 metre olan Lasiva Barajı bulunmaktadır. Sarı Nehir üzerindeki dev baraj elektrik enerjisi üretimi için inşa edildi. Hidroelektrik santrali nispeten 2009'da faaliyete geçti. Lasiva barajının gezegenin en büyüğü arasında olması nedeniyle inşaat için en kısa zaman inanılmaz görünüyor.

İnşaat Nisan 2006'da başladı ve Mayıs 2009'un başlarında santralin iki ilk jeneratörü başlamıştı. İnşaat projesi devasa ölçeğin temel işini çağırdı. Toplamda, inşaat işçilerinin inşaat alanından birkaç yıldır 80 milyon metreküp kaya çıkarmaları gerekiyordu.

Yaptıkları işler sayesinde, bugün dar kayalık koridor yerine modern mimarinin gerçek şaheseri görüyorsunuz.

Hidroelektrik santralinin inşası, ilk çalıştırılmasından birkaç yıl sonra sürdü. 2010'da birkaç enerji bloğu hâlâ faaliyete geçmişti. Turistler, kayalık manzaralarla Çin'in en güzel bölgelerinden birinde geziniyorlar. Ve en meraklı misafir baraj boyunca yürüyebilir ve yüksekliklerden sakin Sarı Nehir izleyebilir.
 

MURATS44

topragizbiz.com

12. Deriner Barajı (Türkiye)


Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Sahip olduğu 249 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, Dünya’nın 6. yüksek barajı olan Deriner Barajı tamamlandı.

Deriner Barajı ve HES, Doğu Karadeniz Bölgesinde Çoruh Nehri üzerinde ve Artvin İl Merkezini Erzurum İl Merkezine bağlayan Devlet Karayolu üzerindeki köprünün 5 km menbasındadır.

Çoruh Nehri'nin Üçüncü Gerdanlığı

TBMM 75. Yıl Muratlı ile Borçka Barajlarından sonra Çoruh Nehri’nin üçüncü gerdanlığı olacak Deriner Barajı, ülkemizde üretilen hidroelektriğin % 6’sını karşılayacaktır. 1 milyar 400 milyon Amerikan Dolarına mal olan barajda 1 milyar 970 milyon m3 su depolanacaktır.

750 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacı Karşılanacak

Barajın HES ünitesinin kurulu gücü 670 MW olup, yılda 2 milyar 118 milyon kilowatt saat elektrik üretecektir. Ülkemizde 2011 yılında kişi başına elektrik tüketiminin ortalama 2.870 kWh olduğu düşünülürse, Deriner Barajı ve HES’ten elde edilecek elektrik ile 750 bin kişinin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabilecektir.

Bu da demektir ki Deriner Barajı ve HES; Mardin, Trabzon, Eskişehir ya da Malatya illerimizden birinin yıllık bütün elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahiptir. Diğer bir deyişle Artvin, Rize, Bayburt ve Gümüşhane illerimizin toplam nüfusundan daha fazla kişinin elektrik ihtiyacı bu barajla karşılanabilecektir.

Türkiye'de dünyadaki en büyük barajlardan biri olan Soruh nehri üzerine kurulmuş olan Deriner barajının yüksekliği 249 metredir. Baraj projesinin geliştiricisi mühendis İbrahim Deriner idi. Ne yazık ki, kendi projesinin tamamlanmasını deneyimlememişti. Mühendisin adını kalıcı hale getirme ve barajı şerefine koyma kararı alındı. Barajın bir parçası olan Soruh nehri üzerindeki hidroelektrik santralinin çok sıradışı bir yapıya sahip olduğu belirtilmelidir. Hidroelektrik santral binası tamamen toprak altında.

İnşaat işi 1998 yılında başladı. Ve 2012'de yeni su havzası ilk kez su ile doldu. Yaklaşık hesaplamalara göre, baraj inşaat yatırımları yaklaşık 2 milyar ABD doları olmuş ve bu proje daha da etkileyici hale gelmiştir. Baraj inanılmaz derecede güzel görünüyor, tepesinde otoyol uzanıyor ve dik yıpratıcılarla görkemli dağ manzarası barajın çerçevesini çiziyor.

Bu bölgeyi ziyaret eden birçok turist arabayı Vorgebirgsbezirken'de bırakıyor ve çevrede yürüyerek yürüyüyor. Şu anda, Deriner Betonbogendamm Türkiye'deki en yüksek barajdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst