Üst
Hitler'in gizli Türkiye'yi işgal planı

Hitler'in gizli Türkiye'yi işgal planı

Adolf  Hitler
Adolf Hitler
Almanya'da yaşayan Türk araştırmacı Şenol Şahin Çörekçi, Hitler'in Türkiye'yi işgal etmek amacıyla hazırlattığı iddia edilen askeri Türkiye raporuna ulaştığını söyledi.

Çörekçi, 20 yıldır Almanya'da yaşayan Türkler başta olmak üzere, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri Türk-Alman ilişkileriyle ilgili incelemeler yaptığını belirtti. Hitler'in işgal etmeyi planladığı ülkelerle ilgili önceden detaylı bilgilerin yer aldığı raporlar hazırlattığını ifade eden Çörekçi, bu ülkelerden birinin de Türkiye olduğunu kaydetti. Çörekçi, son derece gizli 'Militargeographische Angaben Über Die Türkei-Türkiye'nin askeri ve coğrafi belgeleri' adlı 217 sayfalık raporun, isminin açıklanmasını istemeyen emekli bir subayının ailesi tarafından saklandığını, araştırması sırasında bu rapora ulaştığını kaydetti.

'HEDEF BOR MADENLERİ'​

Hitler'in en büyük arzusunun Arap Yarımadası, Azerbaycan'daki petrol yatakları ve Türkiye'deki bor madenlerine ulaşmak olduğunu ileri süren Çörekçi, raporun 'Alman İstihbarat Merkezi tarafından 1935-1941 yılları arasında Berlin'de hazırlandığını' iddia etti.

Çörekçi, raporda Türkiye'nin büyüklüğü, sınırları, politik özellikleri, hava durumu, coğrafi bölgelere göre hastalıkları, deprem bölgeleri, akarsuları, sulu tarım yapılan bölgeleri, yetişen ürünleri, havalimanları, gemileri, trafik durumu, haberleşme imkanları, madenleri, su kaynakları, dili, yol güzergahları, askeri bölgelerin yerleşim planlarının detaylı şekilde yer aldığına dikkati çekti.

Raporda dönemin Türkiyesi ile ilgili ilginç bilgilerin yer aldığına değinen Çörekçi, şöyle konuştu:

Hitler'in  gizli Türkiye'yi işgal planı
Hitler'in gizli Türkiye'yi işgal planı
'Raporda yazları sıcak Türkiye'de salgın hastalıkların çok görüldüğü ve bulaşma ihtimalinin yüksekliğinden, kışın çok sert geçtiği bölgelerde ise sobadan sızan gaz nedeniyle zehirlemelerinin çok görüldüğünden bahsediliyor. Raporda, iki bulaşıcı sinek türüne karşı dikkatli olunması isteniyor. Sarılık ve sıtmanın bu iki sinekten yayıldığı ve çok sayıda Türk'ün hayatını kaybettiği belirtiliyor.'

Çörekçi, raporda askerlerin verem hastalığına karşı uyarıldıklarını, hastalığın daha çok mayıs-ekim döneminde yaygın şekilde görüldüğünün kaydedildiğini söyledi. Raporda, Türk askerlerinin nisan, mayıs aylarında çok yağmur yağması, yaz aylarında ise bağırsak hastalıkları ve güneş çarpmaları nedeniyle hareket alanlarının daraldığının vurgulandığını anlatan Çörekçi, ayrıca birliklerin akarsu kenarlarında kurulması nedeniyle sel baskınlarına maruz kalındığının belirtildiğine de değindi.

Dağların, ırmakların durumunun yanı sıra deprem bölgeleri ve nehir kenarlarında yetişen bitkilerin de raporda yer aldığına işaret eden Çörekçi, şunları söyledi:

'Raporda Türkiye'de yaşayan azınlıklarla ilgili de detaylı bilgiler yer alıyor. 1935 verilerine göre nüfusun 15 milyon 839 bininin Müslüman, 125 binin Ortodoks, 32 bin 100'ünün Katolik, 8 bin 500'ün Protestan, 44 bin 500'ün Gürcü ve diğerleri şeklinde yer aldığı görülüyor. Raporda çiftçilikle, endüstriyle ve serbest meslekle uğraşan insan sayılarından, otobüs ve kamyon kullanan insan sayısına kadar tüm çalışan ve çalışmayan kesimlerin bilgileri detaylı şekilde yer alıyor. Raporda o yıllarda Türkiye'de 2 milyon 476 bin okur-yazar, 16 milyon 157 bin okuma yazma bilmeyenin yer aldığı kaydediliyor.'

'TÜRK ERKEĞİ SİNİRLİ AMA DÜRÜST'​

Çörekçi, raporda Türk erkeğinin yapısının, 'Sakin, geri çekilen, kişilere çok geç güvenen, çok çalışkan ve her zaman kazanmak isteyen, bazen de çok sinirli ama dürüst' diye tanımlandığına dikkati çekti.

Raporda, madenlerle ilgili bilgilerin de anlatıldığını ifade eden Çörekçi, Zonguldak ve Sivas'ın kömür madeni olarak çok zengin bir potansiyele sahip olduğundan bahsedildiği bilgisini veriyor. Bu rapora göre Derince'de 100 bin ton, Ankara ve Sivas'ta 80 bin ton, Eskişehir'de 50 bin ton, Kayseri'de 40 bin ton, İzmit ve Afyonkarahisar'da 30 bin ton, Diyarbakır'da 20 bin ton kömür rezervi bulunuyor.

Çörekçi, raporda ayrıca Türkiye'nin en önemli tren bağlantılarının, iç ve dış hatlarla sınırlardaki bağlantı noktalarının, Suriye-Irak ve Sovyetler Birliği bağlantılarının haritalarla yer aldığı bilgisini verdi.

Türkiye'de hangi şehirde kaç benzinlik olduğu, benzinin şehirden şehre gidilirken yetip yetmediğinin de hesaplanarak belirtildiğine de dikkati çeken Çörekçi, benzinin küçük şehirlerde ve kasabalarda bakkallardan dahi alınabilineceğinin belirtildiğini, ayrıca raporda illerdeki tamirhanelerin yerlerinin de belirtilerek, araç yedek parçasının sadece İstanbul'dan temin edilebileceği bilgilerinin yer aldığını anlattı.

Bu rapora göre o yıllarda Türkiye'de 3 bin 443 otomobil, 721 otobüs, 5 bin 197 kamyon, 143 traktör bulunduğunu kaydeden Çörekçi, benzin istasyonları ve araç tamirhanelerinin yerinin de rapora işlendiğini bildirdi.

Türklerin yemek kültürüyle ilgili bilgilerin de yer aldığını anlatan Çörekçi, Trabzon'da hamsi ve yunus tüketildiği bilgisinin de rapora girdiğine işaret etti.

DENİZLERDEKİ TUZ DERECELERİ BİLE ÖLÇÜLMÜŞ​

Raporda bir birinden ilginç bilgilerin yer aldığını vurgulayan Çörekçi, denizlerdeki tuz derecelerinin de ölçüldüğünü, Anadolu'nun çeşitli şehirlerinden denizlere geçiş mesafelerinin belirtildiğini kaydetti.

Raporda en iyi hastanelerin olduğu illerin de belirtilerek, hastane yatak kapasiteleri ve bulaşıcı hastalıklara yönelik müdahalede bulunan hastanelerin yer aldığına dikkati çeken Çörekçi, Türkiye genelindeki özel hastane sayısının 3 bin 230 olarak yer aldığı raporda yabancıların kurduğu hastane sayıları ve yatak kapasitelerinin bulunduğunu da kaydetti.

'HİTLER TÜRKLERE DE ZARAR VERDİ'​

Raporda iki sayfanın Türkçe'ye ayrıldığını da belirten Çörekçi, burada çok kullanılan kelimelerin yer aldığını kaydetti.

Hitler'in Türklere zarar vermediğine ilişkin bilgilerin gerçeği yansıtmadığını savunan Çörekçi, şunları söyledi:

'Berlin'de 500'e yakın Türk asıllı Yahudi'nin öldürüldüğünü biliyorum. Tanıklarıyla görüştüm. Hitler'den kurtulan İsaak Behar adlı kişi bana yaşadıklarını anlattı. Almanya'da Yahudilere yönelik baskılar artınca Türk asıllı Yahudiler Türk Büyükelçiliği'ne sığınmak istiyorlar ancak bunlar engelleniyor. Büyük bir çoğunluğunun öldürüldüğünü biliyoruz.'

Çörekçi, 'Elimizde bulunan verilere göre Hitler, Almanları destekleyen Müslüman ülkeler ve diğer Türk unsurlarından çekindiği için işgal amacından vazgeçmek zorunda kalmıştır' diye konuştu.

Nazilerin Olası Bir Türkiye İşgalinde Türkiye'de Kurulacak Olan Toplama Kampları

Naziler  esirlerle
Naziler esirlerle
Nazilerin "Nihai Çözüm" olarak öngördükleri Yahudi Soykırımı sürecinde Türkiye'de Yahudiler'de de tedirginlik baş göstermişti. Sinegoklarda kendi aralarında telkinler veren Türk Yahudileri Adolf Hitler'in olası bir bahaneyle Türkiye'yi işgal edip burada Toplama kampı kurabileceği ihtimali üzerinde duruyorlardı.İşte tam o sırada Türkiye bir denge politikası izleme yoluna gitti ve Almanya'ya ziyaretlere başladı.

Nazilerin “Nihai Çözüm” olarak adlandırdıkları Avrupa Yahudilerinin imha edilmesi tasarısı, 20 Ocak 1942 günü Berlin yakınlarındaki Wannsee Gölü civarında bir villada düzenlendi. Çeşitli Nazi örgütlerinde çalışanların katıldıkları bu protokol tarihe "Wannsee Protokolü” olarak geçti. Protokolün tutanaklarında, Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan 11 milyon Yahudinin imhası için her türlü gayretin sarf edileceği belirtiliyordu. Bu imhaya öncülük eden isim ise Reinhard Heydrich'di. Yahudilerin Avrupa’da yaşadıkları ülkelere göre nüfus dağılımının yer aldığı bu listede, Türkiye Yahudileri de “Avrupa Türkiyesi-55.500” ibaresi ile yer alıyordu. Hatta gazeteci Azmi Nihat Erman'a göre Türkiye'deki Yahudiler bu protokolde geçen Türk Yahudileri maddesinden haberdardı ve oldukça tedirginlerdi.

Wannsee  Protokolünün Yapıldığı Villa
Wannsee Protokolünün Yapıldığı Villa
Nazilerin Türkiye’yi işgal etmeleri halinde de imha fırınları Sütlüce’de, Hasköy’ün kuzeyinde imrahor ve Karaağaç yollarınınn kesiştiği noktanın doğusunda kalan geniş bir arazide inşa edilecekti. Wannsee Protokolü’nden sadece bir ay sonra Alman Büyükelçisi Franz von Papen’e suikast teşebbüsünde bulunulması Türkiye Yahudilerinin iyice endişelenmesine sebep oldu. Türkiye Yahudileri, Adolf Hitler’in, suikast girişiminin Yahudilerin bir planı olduğunu ileri sürüp kendilerini imha etme planını daha da hızlandırmasından endişe ediyorlardı.

İstanbul Emniyet Müdürü Nihat Haluk Pepeyi'nin Almanya Gezisi​

Tam bu dönemde İstanbul Emniyet Müdürşüğüne atanan Nihat Haluk Pepeyi Almanya gezilerine başladı. Nihat Haluk Pepeyi, Emniyet Genel Müdürlüğü Azınlıklar Şube Başkanıyla birlikte Almanya seyahatine başladı. Seyahatte onlara SS subayları Ankara'daki Alman Büyükeliğinde görevli Ludwig Moyzisch eşlik etti. Heyet SS subayları tarafından ağırlandı ve sıra birden bire Sachsenhausen toplama kampına gelmişti. Alman raporlarına göre kampı Türk heyeti gezmek istemişti. Amaçları ise benzer bir veya birden fazla kampı Türkiye'de de açmaktı.

1 Şubat 1943 günü Haluk Pepeyi ve Selahattin Korkud Sachsenhausen toplama kampını ziyaret ettiler. Ziyarete katılan kişiler ise "SS Tugay Komutanı Glücks, SS Kıtası Komutanı Kaindl, SS Kıtası Yüzbaşısı Matisiath, SS Kıtası Üsteğmeni Baumkötter, SS Kıtası Asteğmeni Wessel ve tercüman, SS Kıtası Üsteğmeni Finger SD (istihbarat Servisi’nden).

Ziyaret Neden Gerçekleşti?​

Ziyaretin Nazilerin daveti üzerine gerçekleştiği, amacının ise Nazilerin Türkiye ile işbirliği içerisine girip Türkiye'de toplama kampları kurdurtma isteği olduğu düşünülmektedir.

Asıl amacı silah üretim tesislerini gezmekti. Nitekim 31 Aralık 1942 tarihinde, Berlin’de Hariciye Vekâleti umum müdürlerinden Faik Hazar ile Reich adına Orta Elçi Dr. Clodins arasında, Alman Hükümeti’nin 1942 yılının Haziran ayında Türkiye’ye açtığı 100 milyon Reich marklık kredi çerçevesinde Almanya’dan savaş teçhizatı temin etmesi konusunda bir anlaşma imzalanmıştı. İginç olan ve adeta bir denge siyaseti olarak yorumlanacak ayrıntı ise, Pepeyi ve Korkud’un Almanya’daki silah fabrikalarını ziyaret ettikleri tarihlerde bir başka Türk sanayi heyetinin de İngiltere’deki silah üretim tesislerini ziyaret etmesiydi.

1943 yılının Haziran ayında ise dönemin 1. Ordu Komutanı General Cemil Cahit Toydemir ve yaveri Faik Yüngul ve biri ataşe militer olmak üzere iki tuğgeneral, Adolf Hitler'in daveti üzerine Berlin'e gitti. Heyet'e Doğu Cephesi ile Atlantik Duvarı’nın bazı bölümleri gezdirildi ve ardından heyet Adolf Hitler tarafından kabul edildi.

Almanya ile dönem Türkiye'si II. Dünya savaşında iletişim içerisindeydiler.

Pepeyi ve Kordud'un seyahatindeki en ilginç noktalardan birisi ise Pepeyi ve Korkud'un seyahatinin amacının basında, Talat Paşa’nın kemiklerini getirmek için Almanya’ya gittikleri şeklinde yer almasıdır. Aynı şekilde Pepeyi ve Korkud ailelerine de seyahatin amacını aynı şekilde aktarmışlardır. Bu seyahatin amacının basına ve aileleri neden yanlış aksedildiği ise bir başka gizemdir.
 
Geri