Türkiye Dünyada En Mutlu Beşinci Ülke

Ugur

Administrator
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Nacar, Türkiye'de antidepresan tüketiminin arttığı iddialarına ilişkin, "Türkiye dünyada en mutlu beşinci ülke" dedi.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı (TİTCK) Osman Arıkan Nacar, Türkiye'de antidepresan tüketiminin arttığı iddialarına ilişkin, "Türkiye dünyada en mutlu beşinci ülke" değerlendirmesinde bulundu.

Nacar, yaptığı yazılı açıklamada, OECD'nin 2015 yılında yayımladığı son rapora atıfta bulunarak, antidepresan tüketim rakamları baz alındığında, Türkiye'nin dünyada en mutlu 5'inci ülke olduğunu belirtti.

En fazla antibiyotik kullanımı İzlanda'da​


Türkiye'nin Şili, Kore, Estonya ve Macaristan'dan sonra antidepresan kullanımının en düşük olduğu 5'inci ülke konumunda bulunduğunu ifade eden Nacar, OECD'nin "Antidepresan Raporu"na göre, en fazla antidepresanın İzlanda'da tüketildiğini kaydetti.

Bu yüksek tüketimi Avustralya, Portekiz ve Kanada'nın takip ettiğini vurgulayan Nacar, antidepresan ilaç tüketiminin pek çok OECD ülkesinde, 2000 yılından beri belirgin bir şekilde arttığına dikkati çekti.

Açıklamasında, Dünya Sağlık Örgütü'nün, ilaç tüketim istatistiklerinin karşılaştırılmasına imkan sağlamak için geliştirdiği metoda değinen Nacar, buna göre ilaç tüketiminin "bin kişi başına düşen tanımlanmış doz" olarak hesaplandığını, veriler hesaplanırken tüketilen ilaç kutularının değil, tüketilen dozun dikkate alındığını ifade etti.

İlaç kullanımı artışında, değişen nüfusun da etkili olduğuna işaret eden Nacar, açıklamasında şu bilgileri verdi:

"TÜİK verilerine göre, 2000 yılında 67 milyon 803 bin 927 kişi olan Türkiye nüfusunun 2015 yılında 78 milyon 741 bin 53'e çıktı. Bu kritere rağmen, Türkiye'de antidepresan tüketimi 35 birimken, bu rakam İzlanda'da 118, İngiltere'de 82, Almanya'da 53, Norveç'te ise 56 birim."

Kaynak: trthaber
 

VuSLaT

Aktif Üye
ANTİDEPRASAN içerler mutlu olurlar, sanki sinirleri alınmış, duyguları körelmiş durumda gezerler,,,Ülkemiz için üzücü durum...çok yazık...
Aklıma tavukların üretim konusu geldi hahaha hahaha hahaha
 

MURATS44

topragizbiz.com
Herkes kafayı sıyırmış. Diğer ülkelerin hepsi depresyonda ama bazılarımı hala avrupa devletlerinin yada diğerlerinin çok mutlu olduğunu düşünüp onlara imreniyor. Ne varsa bizde var. Bizim ülkemiz hepsinden daha güzel , daha rahat.
 

MURATS44

topragizbiz.com
Türkiye dünyanın en mutlu en gelişmiş en güzel ülkesi olsa bile , bunun tam tersini söyleyenler sürüyle piyasada.
Kendi kıyaslamalarımız başkalarından daha doğru olacaktır.
 
Üst