Üst
Genelkurmay: Sorumluluktan asla kaçmayız

Genelkurmay: Sorumluluktan asla kaçmayız

BULUT

Super Moderator

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye sınırı boyunca koridor ve sınır ötesi operasyon şıklarını değerlendiriyor.Suriye sınırında PYD'nin silahlı kolu YPG ile DAEŞ arasında giderek yaygınlaşan çatışmalar Ankara'yı da hareketlendirdi.
- Başkentte yapılan güvenlik zirveleri, Genelkurmay Başkanlığı'na Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı talimat verilmesiyle sonuçlandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın ''ihtimaliyat hesaplarını'' masaya yatırarak gelişmelere göre uygulanacak harekat planlarını hazırlamakta olduğunu, bu planların sınır bölgesinde gerektirdiği askeri hazırlıklara ''en üst seviyede'' başlandı.

KRİTİK NOKTA 'CERABLUS'​

Ankara'da hükümetin ve Genelkurmay'ın üzerinde yoğunlaştığı konu Afrin ile Kobani arasındaki Cerablus bölgesi. Bu bölgenin tümüyle YPG'nin veya DAEŞ'in kontrolüne geçmesi halinde İdlib ve Halep'ten gelebilecek yüz binlerce göçmen ile terör saldırıları ve açılacak koridorda bir devlet yapısının oluşturulması riskleri Türkiye için ciddi ''tehdit'' olarak algılanıyor. Ankara, hazırlıklarını bu riski esas alarak yapıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ''güneyimizde yeni devlet kurulmasına asla müsaade etmeyiz'' sözlerini bu bağlamda okumak gerekiyor

'ASIL OLAN EMRİN İCRASIDIR''​

Başkentteki güvenlik zirvelerinden sonra başlayan tartışmaların ve yapılan yorumların, askeri çevrelerde kamuoyunda yanlış algı oluşturduğu kaygısına yol açtığını gözlemleniyor. Özellikle, TSK'nın, hükümetin direktiflerine karşı ayak sürüdüğü, direndiği, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in emekli olmasına bir ay kala askeri operasyonlardan ve Suriye'ye girme sorumluluğundan kaçındığı gibi haber ve yorumlar bu yanlış algının kaynağı olarak görülüyor.

Hükümet-Genelkurmay ilişkileri, Genelkurmay Başkanı Özel ve TSK'nın tutumu ile ilgili olarak askeri yetkililerin yaklaşımını şöyle özetlenebilir;

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hiçbir ferdi kendisine verilen emrin yükleyeceği sorumluluktan kaçmaz. Ancak bu emri en iyi şekilde yerine getirecek şartların oluşmasını sağlar. Bu şartların sağlanması için yetkili mercilerden gerekli talepte bulunur. Verilen emirlere karşı, 'diretme, ayak sürüme, çekince üretme' gibi yakıştırmalar Türk Silahlı Kuvvetleri'nin genel karakteriyle bağdaşmaz ve kesinlikle asılsızdır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki komuta kademesinin görev değişimleri bir emrin zamanında yerine getirilmesini asla engellemez, engelleyemez. Asıl olan verilen emrin başarıyla icrasıdır.''

Askeri yetkililer ''görev süresinin dolmasına üç gün bile kalsa böyle bir sorumluluk varsa, bu sorumluluk alınır, gereken yapılır ve gelecek isimlere devredilir'' diyor.

KRİTİK ÜLKELERLE TEMAS​

TSK'nın hükümetten aldığı direktife karşı direndiği yolundaki yorumlara verilen yanıt böyle. Ancak Genelkurmay, direktifin başarıyla icra edilebilmesi için ihtiyaç duyulan siyasi, askeri ve diplomatik altyapının doğabilecek riskleri bertaraf edecek biçimde hazırlanması yönünde görüşünü iletmiş durumda. Hükümetin de bu görüşü dikkate aldığı anlaşılıyor.

Bölgeyle ilgili ve etkili Rusya, İran, ABD gibi devletlerle temas edilmesi ve hatta mümkünse Şam'la da iletişim kurulması altyapı oluşturulması yönünde dillendirilen öneriler arasında bulunuyor. Bu öneriler doğrultusunda Ankara'nın temaslara geçtiği de gelen bilgiler arasında.

KONTROLLÜ GÜVENLİ KUŞAK​

Aydınlığa kavuşturulması gereken bir diğer konu da Kobani ile Afrin arasında kalan Cerablus civarında güvenli kuşağın nasıl oluşturulacağı. Bu konuda, hem hükümet hem askeri yetkilililerden gelen bilgiler örtüşüyor.

Şöyle ki;

Ankara, Türkiye'nin stratejik olarak önemsediği Cerablus bölgesinin YPG'nin veya DAEİ kontrolüne geçmesini önlemeye kararlı. Ancak bunun için TSK'nın bu bölgeye girmesi ve fiilen girerek kontrolü ele alması gerekmiyor. Ankara, TSK'nın bu bölgede YPG ve DAEŞ'e karşı güvenli kuşağı sınır ötesine yerleşmeden de sağlayacak güç ve kabiliyete sahip olduğunu hesaplıyor.

Sınır bölgesinde konuşlu bulunan 40 kilometre menzilli toplar, kara ve havadaki diğer ateş gücüyle bölgeyi kontrol etmesi mümkün. Bunu sağlayarak söz konusu bölgede YPG ve DAEŞ'in değil Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) daha rahat hareket edebileceği bir güvenli kuşak sınırdan kontrolle sağlanabilir görüşü hakim durumda.

HÜKÜMETİN DİREKTİFİ OPERASYONLARA UYGUN​

Askeri yetkililer hükümetin verdiği direktifin bu tür operasyonlara uygun olduğu gibi, sınır ötesi hava operasyonu ve gerektiğinde sıcak takip anlamında sınırın ötesine geçen operasyonlara da uygun olduğunu vurguluyorlar.

KUZEY KORİDORU​

Hükümet ve Genelkurmay’ın değerlendirmeye aldığı temel sorun, Türkiye sınırı boyunca Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e kadar uzanacak bir koridorun oluşturulması.

Ankara’nın değerlendirmesi şöyle:

''PKK ve PYD’nin stratejik hedefinin bu olduğu Ankara tarafından biliniyor. ABD’nin IŞİD’e karşı yürüttüğü mücadelede yaptığı hava saldırıları YPG'ye bu yolda ilerleme imkanı verdi. PYD, ''kuzey koridoru'' amacına ulaşmak için, ABD'nin karada DAEŞ'e karşı savaşacak güç arayışına yanıt verdi ve bu işlevi isteyerek üstlendi. Şimdi ABD'nin bu desteğinden yararlanarak hem askeri hem de siyasi gücünü artırmayı ve tıpkı Kuzey Irak'taki gibi bir devlet yapısı oluşturmayı planlıyor. Böyle bir gelişmenin Türkiye'yi etkilememesi mümkün değil.''

Ayrıca Ankara'nın bu kaygısı yeni de değil. ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003 yılından beri, Türkiye, kuzey koridoru olasılığı üzerinde duruyor. Arap Baharı’ndan sonra Suriye'de başlayan karışıklıkların yaygınlaşması üzerine bu bölgede Akdeniz'e açılacak bir koridor ve oluşturulacak devlet yapısının, Türkiye'nin toprak bütünlüğü, ulusal ve siyasal birliği bakımından tehdit oluşturacağı değerlendirmesi yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, sınırdaki gelişmeler karşısında, ''Tüm dünyaya sesleniyorum: Suriye'nin kuzeyinde, güneyimizde bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun bu konudaki mücadelemizi sürdüreceğiz'' sözlerinin altında da bu değerlendirmenin olduğu açık.
 
Önce Suriye'de rejimi devireceğiz diyerek içeride ne kadar silahlı örgüt var ise desteklendi terör gruplarına tırlar dolusu silahlar gönderildi.
Sonra Suriye'nin gözümüzün önünde parçalanmasını seyrettik
Şimdi ise beceriksiz iktidar Türkiye'yi yıkıma götürecek ve Suriye'de savaş bataklığına çekecek adımları atıyor.
Yıllardır içeride PKK'ya karşı tek bir mermi sıkmayanlar sayesinde PYD Kürt devleti de AKP iktidarı sayesinde kuruldu, şimdi ise Türkiye'yi parçalayacak savaş çanlarını çalıyorlar.

Suriyede halısaha kadar vatan toprağı Süleymanşah türbesini bile korumaktan aciz kalıp bırakıp kaçan iktidar ülkeyi karanlık bir maceraya sürüklüyor
Bu oyuna gelmeyin.
Türkiye Suriye bataklığına çekiliyor ve nihayi hedef Türkiye'yi yeni Suriye yapmak.
 
Herşeye muhalefet olacam diye herşeye karşı çıkmak için bence daha fazla harcanma.
Sözlerin baştan ofsayt. Yaptığın en güzel şey iftira atmak.
O tırların nereye gittiğini göremeyecek kadar şartlanmış ve cahilsiniz. Kilitlendiniz bir tır meselesine çıkamadınız gitti. İşte o gidemeyen TIRlar yüzünden , engel olmak için çırpındığınız o tırlar yüzünden suriyenin kuzeyi bugün bu halde. O tırlar o gün gitmiş olsaydı belkide şu an suriyeye girme ihtimalide olmazdı. Sayenizde.

Yıllardır içerde pkk ya mermi sıkmayan.................

bu nasıl bir cehalet örneği. Pkk nerdeki mermi sıkılsın. Biz bir sıksak o kalleşler öldürecek , kanlarını içecek masum sivilleri buluyor. Her sivilin başına bir asker dikilemeyeceğine göre burayı bi anlayabilseniz ne güzel olurdu. BArış taraftarı görünüp içerde mermi sıkma derdindesin. İçerde sıkılan mermilerin sonuçlarını yıllarca gördük. Çok değerli becerikli(!) başkanınızın sayesinde. Yıllardır içerde mermi sıkılmıyor :) NE güzel dedin. ama şehit haberi de sizin zamanınızdaki gibi gelmiyor.

Bu aradaki farkı anlıyormusun yoksa anlayıp anlamamzlıktan mı geliyorsun?

Sanıyorsun ki herşey durduk yere olacak. Akp mi dedi kürt devletini kurun. Ordakilere ülke çıkarı için gönderdiği silahlara bile bin tane kulp takıp amacından saptırdınız hala da saptırıyorsunuz. Akp isteseydi şimdi çıkıp demezdi "Orda bir devletin kurulmasına asla müsaade tmeyeceğiz."

Hem orda devlet kurdurmak isteyecek hemde böyle söyleyecek.....

HEm altını hem üstünü okuyorsunuz. Şartlanmış ve sabit bir zihniyet. Şu an , bu konu gündemdeyse 3 muhalefet ve paralel ortaklarınızın yüzünden. Başkalarının söyledikleiyle konuşma da düşünebiliyorsan az düşün. Düşünsende cevabın sabit.

suriyede vatan toprağı süleymanşahı korumaktan aciz derken , bu acizliğini cehaletine veriyorum. Oranın konumu ve durumu farklı. Özelliğini dahi bilmiyorsun :)

İçerde pkk ya mermi sıkmadı , suriyedeki Türkmenlere silah gönderirken engel olundu, şimdi orda bir devlet kurulmasını engellemek için elinden geleni yapıyor....

NE YAPMASI LAZIMDI ? BUNUN CEVABINI Bİ VERİRMİSİN. DAHA NE YAPILMALI?

son olarak :) O beceriksiz hükümet varya, hani hırsız deyip yırtındığınız hükümet, beceriksiz dediğiniz hükümet. İşte o hükümete kapak atmak için 180 derece döndünüz. İstemem yan cebe koy taktiği :) Gizli gizli planlar yapıyorlar o hükümetin ortağı olabilmek için.

Öncelikle bi kendinize bakın sonra hükümeti beceriksizlikle suçlayın. En büyük suç , bu hükümete engel olmaktı. Yaptınız.

Cevabını bekliyorum. bu hükümet ne yapmalı ki sizin kadar BECERİKLİ olsun?
 
Geri