Ansiklopedi İsrail Özel Birliği - Sayeret Matkal

Sayeret Matkal, çok gizli bir komando birliğidir. İsrail özel kuvveti Sayeret Matkal, 1957'de İsrailli subay Abraham Arnan tarafından kurulmuştur. "Sayeret Matkal", İbranice "genelkurmaya bağlı kesif birliği" anlamına gelir. İsrail devleti ve Yahudilere karşı dünya çapında girişilen eylemleri önlemek amacıyla oluşturulan bu birimin terörizm olaylarının artmasıyla, anti terör ve karşı terör ağırlıklı olarak yeniden yapılandığı sanılıyor, İsrail dışında da özel operasyonlara katılıyor.

image.jpg


Sayeret Matkal'ın kamuoyunda bilinen en önemli siması ise bir dönem İsrail başbakanı olarak görev yapan Ehud Barak ve Benjamin Netanyahu'dur. İsrail'in en gizli askeri birliği olan Sayeret Matkal'ın CT operasyonlarından sorumlu birimi, "269" olarak tanımlanıyor. Bu bölümün faaliyetlerine bir örnek olarak, Unit 131 adında ve Sayeret Matkal'a bağlı bir kolun 30 Haziran 1954'te Mısır'da düzenlemiş olduğu bir operasyon gösterilebilir.

Bu birim adaylarını diğer özel kuvvet birimleri olan Sayeret Tzanhanim, Flotilla 13 ve Sayeret Golani arasından seçer. Adaylar, Tzanhanim'de 4 aylık fizikî ve ruhsal testlerden başarıyla geçtikten sonra, 5 haftalık paraşütle atlama, rehine kurtarma ve modern iletişim araçlarını kullanma eğitimi alıyor.


Entebbe Baskını

- 1976 Entebbe baskını harekatını gerçekleştiren Sayeret Matkal, İsrail ordusunun en yetenekli subaylarını kendine çekmesiyle de ünlü. Gerçekten de Sayeret Matkal subaylarından ikisi (ilki bu birliğe komuta da etti), Ehud Barak ve Benjamin Netanyahu, İsrail başbakanı oldular. Bu operasyonda ölen ve operasyonu yöneten İsrail askeri (Jonathan Netamyahu), eski İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu'nun ağabeyidir.

27 haziran 1976'da Atina'dan havalanmak üzere olan Air France uçağı Filistin kurtuluş örgütü ve Alman Baader Meinhot grubu tarafından Uganda'nın Entebbe havaalanına kaçırılır. Uganda, o zamanlar diktatör Idi Amin tarafından yönetiliyordu ve teröristlere gizli destek veriyordu. Sayeret Matkal'ın 15 dakikalık operasyonu sonucu şöyledir;

3 ölü rehine (İkisi Ugandalılar tarafından, biri İsrail askerlerine koşarken)
6 ölü terörist (bazı kaynaklarda 8 geçer)
45 ölü Uganda askeri. (Evet, çatışma sonucu 45 Uganda askeri öldürülmüştür... illegal olarak Uganda hava alanına indikleri için Uganda askerleri Sayeret Matkal'la çatışmıştır.)
11 adet yok edilmiş Uganda askeri uçağı
1 ölü Sayeret Matkal askeri

Sayeret Matkal'ın Diğer Bilinen Operasyonları

- 1968'de, Mısır'da Nil üzerinde köprüler ve enerji santrallerine sabotaj.
1968'de, Lübnan'da Beirut International Airport'ta Arap havayollarına sabotaj.
1969'da, Mısır elektrik dağıtım santralini etkisiz bırakmak.
1969'da, Mısır kuvvetlendirilmiş Green Island saldırısı.
1970'te, Mısır radar sistemi kurulumunu etkisiz hale getirme.
1972'de, Tel-Aviv'de 512 sefer sayılı Hijaking of Sebena uçağındaki teröristleri etkisiz hale getirme ve yolcuları kurtarma.
1972'de, Suriye istihbarat subaylarını, Suriye'den kaçırma, İsrail'de alıkoyma.
1973'te, Beyrut'ta, "Black September" liderlerini öldürme.
1973'te, İsrail topraklarında sayılıp (!) Suriyelilerce işgâl edilen Hermon Dağı'nı geri alma.
1974'de, okul baskınında okul içerisindeki rehineleri kurtarma.
1975'de, otel baskınında otel içerisindeki rehineleri kurtarma.

Ve günümüze kadar pek çok benzeri eylemlerde rehine kurtarmada başarılı olmuş servistir.

İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında yürüttüğü katliamlara karşı karşı Eylül'de Hava Kuvvetleri'ne bağlı 27 savaş pilotunun Batı Şeria ve Gazze'deki görevlerini 'masum sivillerin ölümüne yol açması' gerekçesiyle reddetmesinin ardından, Sayeret Matkal da isyan etmiş, üçü subay toplam 13 yedek asker, Başbakan Ariel Şaron'a yazdıkları mektupta, "Artık bu zulüm yönetimi ve milyonlarca Filistinlinin insan haklarından mahrum bırakılması adına hayatımızı tehlikeye atmayacağız. Artık yerleşim birimlerinde canlı kalkan olarak görev yapmayacağız. Artık içimizdeki insaniyeti, bir işgal ordusunun operasyonlarında yer alarak yok etmeyeceğiz" ifadelerini kullanmıştır.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İsrail Azerbaycan'ı Neden Seviyor ve Destekliyor?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Tarih
 • 0    276
İsrail Devleti
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    2K
ABD ve İsrail UNESCO'dan Resmen Ayrıldı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    1K
Kaşıkçı üzerinden İsrail'i korumak!
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Güncel
 • 0    1K
Geri