Trabzon Hurması - Cennet Elması

Trabzon hurması (Diospyros kaki) ya da daha eski bilinen adı ile Cennet hurması veya Akdeniz Hurması, yöresel adı ile ambe veya amme, abanozgiller (Ebenaceae) familyasından, Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türü ve bunun meyvesine verilen ad. "Hurma" Farsça khurmalu, yani erik hurması adından gelmedir.

trabzon-hurmasi.jpg


Anavatanı uzakdoğu olan Trabzon hurması, bir çok yabancı menşeli meyve türleri gibi Türkiye’de başarı ile yetiştirilmektedir. Japon hurması, cennet meyvesi, doğu hurması, Japon elması, cennet elması ve Çin eriği bilinen diğer isimleridir.

Trabzon Hurması sıcak ve ılıman iklimlerde yetişebilen –12oC ya kadar kış donlarına dayanabilen bir meyve türüdür. Geç çiçek açtığından ilkbahar geç donlarından da zarar görmemektedir. Yüksek hava nemi olan yerlerde çok kaliteli meyve verirler. Tadı buruk olmayan çeşitlerin diğer çeşitlere göre meyvelerini olgunlaştırması için daha fazla sıcağa ihtiyaçları vardır. Trabzon hurması çok hafif topraklarda yetişebildiği gibi ağır topraklarda da uyum sağladığı görülmüştür.

Kışın yaprağını döken, geniş tepeli seyrek dallı bir ağaççıktır. Gövdenin kabuğu levhalar halinde çatlaklıdır. Yapraklar eliptik bir yapıda 6–15 cm uzunluğunda, üst yüzü parlak koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzü tüylüdür. Sarımsı beyaz çiçekleri haziran ayında açar. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Portakal rengindeki meyveleri şekerli ve tanence zengin olduğundan halk arasında tüketilmektedir. Anavatanı Çin ve Japonya'dır. Türkiye'de karadeniz kıyılar ile Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir.

trabzon-hurmasi_1.jpg


Dünyada Trabzon Hurmasının 2 milyon ton civarında üretildiği tahmin edilmektedir. Çin en önemli üretici konumunda bulunurken bunu sırayla Güney Kore, Japonya, Brezilya ve İtalya izlemektedir. Yeni Zelanda, Avustralya ve Şili ise Trabzon hurması üretimine yönelen ülkelerin başında gelmektedir. Ancak Türkiye'de bu meyve 40'ın üzerinde ilde yetiştirilmesine rağmen üretim yıllık 15 bin tonu geçmemektedir.

Trabzon hurmasının özellikle A vitamini ve karbonhidratlarca zengindir. 100 gramında 14-20 gram arasında vitamin (20-25 miligram arasında C vitamini ile riboflavin, niasin ve tiamin gibi bazı B vitamini çeşitleri), 0.7 gram protein ve 0.4 gram yağ içermektedir. Ayrıca mineral madde içeriği bakımından zengin olup, özellikle potasyum, kalsiyum ve fosforu en yüksek oranlarda ihtiva etmektedir.

Trabzon Hurmasının Faydaları​

- Trabzon hurmasının suyu yüksek tansiyona karşı iyi gelmektedir.
- Suyu kaynatılarak saç ve cilt temizliğinde kullanılır.
- Kalp damar hastalıkların tedavisinde sindirim sistemi rahatsızlıklarında tüketilir.
- Vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
- Tansiyonu düşürücü etkisi vardır.
- Kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır.
- Mide ve bağırsak hastalığına iyi gelmektedir. Lifli olduğu için ishal ve mide kanamasının tedavisinde etkilidir.
- Vücutta oluşan dokuların bakım ve onarımına yardımcı olur.
- Vücutta bakım ve onarımı sağlamaktadır.
-Kansızlığı gidererek vitamin eksikliğini giderir.
-On iki parmak bağırsak hastalığını tedavi eder.

Kaynak:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Trabzon_hurmas%C4%B1
http://ilacsaglik.com/trabzon-hurmasi-cennet-elmasi-faydalari-nelerdir-nasil-yenir
http://www.e-yasamrehberi.com/photo/meyva_agaclari/trabzon-hurmasi.html
 
Çok faydalı bir meyve...bende çok severim.
Ne güzel nimetler vermiş rabbim.elhamdulillah.
 
Kırıkkalede görürdükde almazdık bilmediğimizden.adanada komşumuzda gördük beğendik bizde aldık.pazarda biz yumuşak olanın iyi olduğunu bilmediğimizden diğerlerini alırken adam şaşırdı :D onlar çürük gibi dedik.adam asıl bunlar güzel olur deyince onu aldık artık.adanada hatay hurması derler.4,5 senedir alırız severek
 
Ben bu meyveyi burda "Cennet hurmasi" olarak duydum. Ve güzelde severek yedigim bir meyve, bazen kasa ile aldigim oluyordu.
 
Ben ismini kaki olarak biliyordum. :)
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Pegasus Hava Yolları Trabzon Kazası (13 Ocak 2018)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    228
Trabzon
 • Evliya Çelebi
 • Evliya Çelebi,
 • Şehirler
 • 0    3K
Mavi Zakkumlar Diyarı Kadıralak Yaylası - Trabzon
 • Ugur
 • Ugur,
 • Foto Galeri
 • 0    3K
Geri