Türkiye’de hastalanırsam sağlık yardımlarından faydalanabilir miyim?

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Yurtdışından gelen gurbetçiler, Türkiye’de bir sağlık problemi ile karşılaştığında hastanelerden herhangi birinden Genel Sağlık Sigortası kapsamında yararlanabiliyor.
acil-servis.png

Türkiye’nin taraf olduğu Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Romanya, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Lüksemburg, Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ Sosyal Güvenlik Sözleşmeleri ülkemizde genel sağlık sigortası uygulamalarını kapsıyor. Buna göre, bu ülkelerde sağlık yardım hakkına sahip olan kişilerin Türkiye’de geçici bulunmaları ve daimi ikamet halleri durumunda sağlık yardımlarından yararlanma hakları bulunuyor.

Sağlık yardımlarından yararlanabilmek için ne yapmam gerekir?
Sağlık yardımlarından faydalanabilmek için yurt dışı sigortalıların öncelikle bağlı bulundukları akit ülkenin yetkili kurumu tarafından kendi adlarına düzenlenen belge ile Türkiye’de bulunduğu yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezine başvurarak Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda sigortalıları için YUPASS numarası almaları, diğer ülke sigortalıları için “Sosyal Güvenlik Sözleşmesine Göre Sağlık Yardım Belgesi” düzenletmeleri gerekmekte.
Sağlık sistemi ile ilgili bilgi ve şikâyetleriniz için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 184 SABİM Hattı

Yurtdışı sigortalısı sağlık yardımına hakkım olduğunu gösterir belgeyi getirmeden sağlık yardımlarından yararlanabilir miyim?
Sözleşmesinde sağlık uygulamaları kapsamına alınmış olan ülkelerden birinde sigortalı olup, sağlık yardım hakkını gösterir belgeleri yanında getirmeyenler bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi aracılığıyla ilgili kasadan söz konusu belgeyi temin ederek sağlık yardımlarından yararlanabilirler. Ayrıca kişi sağlık yardım bedelini doğrudan kendisi ödeyerek, bedelini bağlı bulunduğu sigorta kurumundan talep edebilir.

Sosyal güvenlik sözleşmelerine göre sağlık yardım hakkı belgelerinin tatil yörelerindeki sosyal güvenlik merkezlerinde onaylatılması mümkün müdür?
Türkiye’nin imzalamış olduğu sosyal güvenlik sözleşmelerinden sağlık sigortası uygulaması olan ülke sigortalarının geçici olarak ülkemizde bulundukları sırada acil olarak tedaviye ihtiyaç duymaları halinde, geldikleri ülkenin sosyal güvenlik kurumlarınca tanzim edilen sağlık yardım hakkı belgelerini Türkiye’de bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat ederek onaylatabilmektedirler.

Kaynak: www.ytb.gov.tr
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
EA FC 24'e Türkiye geldi: EURO 2024 güncellemesi yayınlandı
  • Haberci
  • Haberci,
  • Güncel
  • 0    18
Türkiye’nin Yeni Dijital Kimliği: ".tr"
  • Haberci
  • Haberci,
  • Güncel
  • 0    20
Geri