Foto Galeri 2015 Yılında Kaybettiğimiz Ünlüler - Kronolojik

İçindekiler

22 Ocak 2015

Oğuz Oktay - Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu​

oguzoktay.jpg

13 Ağustos 1939'da Yalova'da dünyaya gelen Oğuz Oktay, oyunculuk yaşamına 1955 yılında Kabataş Erkek Lisesi'nde okurken adım attı. ılk rol aldığı oyun Plautus'un Esirler adlı yapıtıydı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde iç mimarlık okudu.

Birçok tiyatro oyunu, sinema filmi ve televizyon dizisinde rol alan Oktay, son olarak Tuncay Özinel Tiyatrosu'nda sahnelenen Hırsızistan adlı oyunda rol almıştı. Bir süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan Oktay 22 Ocak 2015 tarihinde 75 yaşında hayatını kaybetti.

30 Ocak 2015

Seyfi Doğanay - Halk ve Fantezi müziğin usta ismi​

seyfidoganay.jpg

4 Haziran 1964'te Mersin'in Tarsus ilçesinde dünyaya geldi. Liseden sonra 17 yaşında 1981 yılında Almanya'ya ailesinin yanına gitti. Kısa zaman da Almanca öğrenen sanatçının müzik hayatıda başlamış oldu. Kadrolu bir iş bulan sanatçı müzik hayatından da önemli gelişmelere imza atıyordu. Birçok düğün ve eğlence mekanında müzik yapan sanatçı birçok ünlü sanatçıya da eşlik ederek tanındı.

1987 yılında İstanbul'da Aylarla Selam isimli ilk kasetini yapmış ancak maddi imkansızlıktan kendini yeterince tanıtamayan sanatçı sayısız mekanda müzik icra etmiştir.

Dırdır Etme, Kimbilir Nerdesin, Çilekeş, Doğma Güneş, Aşkı Çekene Sor gibi eserlere imza atan şarkıcı 30 Ocak 2015'te mide kanaması şikayetiyle kaldırıldığı İstanbul'daki bir hastanede kalp krizi sonucu 50 yaşında hayatını kaybetti.

30 Ocak 2015

Hakkı Kıvanç - Yeşilçam filmlerinin emektar oyuncusu​

hakkikivan.jpg

18 Temmuz 1931'de Adana'da doğdu. 1955 yılında Kızımla Beraber Ağladık filminde figüran olarak başladığı oyunculuk hayatında birçok filmde rol aldı. Yeşilçam filmlerinin değişmez yardımcı oyunculardan biri olan Hakkı Kıvanç, mafya adamı, polis, kahveci gibi karakterleri canlandırdı. Filmlerin yanında 1980'li yıllardan başlayarak bazı televizyon dizilerinde de rol aldı.

Bir süredir mide kanseri tedavisi gören Kıvanç 30 Ocak 2015 tarihinde ıstanbul'da hayatını kaybetti

8 Şubat 2015

Müzeyyen Senar - Türk Sanat Müziğinin efsanevi sanatçısı​

muzeyyense.jpg

16 Temmuz 1918'de Bursa'da doğdu. Atatürk'ün en sevdiği sanatçılardan birisi olan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti'nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu'nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar'ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul'un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu'nun sahibi ıbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar'ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul'un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar'ın yeteneği, Cumhuriyet'in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk'ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı söyledi.

1938 yılında Ankara Radyosu'nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye'nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında ıstanbul Bebek Gazinosu'nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

1998 yılında Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel albümünü çıkarmıştır. Bu albümde Sezen Aksu'dan Nilüfer'e, Nükhet Duru'dan Ajda Pekkan'a, Tarkan ve şebnem Ferah gibi isimlerin olduğu bir çalışma yapmıştır ve son albümü olarak En Son Okuduklarım 2001 Albümünü Yapmıştır. Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 72.sanat yılını kutladı.

26 Eylül 2006 tarihinde ızmir'deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007'de ıstanbul'daki Darüşşafaka'da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmekteydi. Bodrum'da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 şubat 2008'de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar'ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini bilmemekteydi. 22 Temmuz 2008'de sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır.

8 Şubat 2015 tarihinde sabah saat 07:30'da zatürre dolayısıyla tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında hayatını kaybetti.

26 Şubat 2015

Aytaç Yörükaslan - mimar, oyuncu ve yönetmen​

aytacyorukaslan.jpg

1937 yılında doğdu. Süper Baba`nın milli piyangocu babası ve Sıcak Saatler dizisinin marangozu, mimar, oyuncu ve yönetmen Aytaç Yörükaslan, 26 Şubat 2015`te 78 yaşında vefat etti.

28 Şubat 2015

Yaşar Kemal - Romancı, senaryo ve öykü yazarı​

yasarkemal.jpg

6 Ekim 1923'te Osmaniye'de doğdu. Türk edebiyatının en önde gelen yazarlarından biridir. İlk öykü kitabı Sarı Sıcak'ta da yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet'te tefrika edildi. İnce Memed, yaklaşık kırk dile çevrilerek yayımlandı. Kitaplarının yurt dışındaki baskısı yüz kırktan fazladır.

Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu'nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi. Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türk yazardır.

28 Şubat 2015 tarihinde organ yetmezliği sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede 92 yaşında vefat etmiştir.

12 Mart 2015

Erol Büyükburç - Türk popunun efsane ismi​

erolbuyukb.jpg

22 Mart 1936'da Adana'da doğdu. Lise yıllarında kurduğu ilk müzik grubuyla, Florya plajında müzik yaptı. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’na giden Büyükburç, bir yandan da şan dersleri aldı. Müzik hayatına 1961'de "Little Lucy" adlı bestesini plak yaparak başladı. Balkan Festivali'nde "En İyi şarkıcı" ödülünü aldı. Uzun yıllar Efsaneler Orkestrası ile çalıştı.

Erol Büyükburç, ilk albümü olan "Sevgi Çiçekleri"ni 1975 yılında çıkardı. Lise yıllarında müziğe giriş yapan sanatçı İstanbul Belediyesi konservatuvarına devam etmiştir. Kurduğu Erol Büyükburç Vokal Grubu ile sahne almıştır.

Bütün bu başarılarından dolayı kendisine Yerli Elvis denilmeye başlanmıştır.

20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45'lik, 200'e yakın ödül, 1800 civarında bestesi bulunan sanatçı Büyükburç ayrıca 30'a yakın filmde de rol aldı.

22 Temmuz 1999'da kızı Ajlan Büyükburç'u trafik kazasında kaybetti. 2001 yılında da eşi Emel Büyükburç'u karaciğer yetmezliği sonucu kaybetti. Sanatçı, 12 Mart 2015 tarihinde İstanbul Etiler'deki evinde ölü bulundu.

29 Mart 2015

Ayla Arslancan - Yeşilçam'ın emektar oyuncusu​

aylaarslancan.jpg

16 Nisan 1936'da İstanbul'da doğdu. Çocukluğu ve gençliği Ankara'da geçti. 1961'de tiyatroya başladı. Yıllarca tiyatroyla uğraşan oyuncu, Tuncay Özinel Tiyatrosu'nda birçok oyuna imza attıktan sonra sinema ve televizyon sektörlerine yönelmeye karar verdi. Züğürt Ağa, Uçurtmayı Vurmasınlar, Selamsız Bandosu gibi yapımlarda yer almıştır.

29 Mart 2015 tarihinde bir süredir akciğer kanseri tedavisi gördüğü hastanede 75 yaşında hayatını kaybetti.

3 Nisan 2015

Kayahan - Yazdığı şarkılarla Türk Pop müziğine damga vuran büyük usta​

kayahan.jpg

29 Mart 1949'da ızmir'de doğdu. Pop şarkıcısı, beste ve söz yazarlığı yaptı. 1991 senesinde çıkarmış olduğu "Yemin Ettim" albümü, satış rekorları kırdığı gibi kendisinin de oldukça ün yapmasını sağladı. Sonrasında yine bir rekora imza atan Kayahan, ‘Odalarda Işıksızım’ albümünü çıkarması, başarısının göstergesi olduğundan gurur verici olmuştur.

Bugüne kadar birçok albüm çıkaran ve bu albümlerde çocukları da unutmayan ünlü sanatçı özel yaşantısında üç evlilik yaptı. ılk evliliği Nur Hanım ile gerçekleşti ve 24 yıl süren bu evlilikten Beste adını verdikleri bir kızları oldu. ıkinci evliliği 1992 yılında Lale Yılmaz ile yaptı. Ancak mutluluk bir yıl sürdü. Kayahan üçüncü ve son evliliğini ise 1999 senesinde ıpek Tüter ile yaptı ve evliliklerinden Aslı Gönül adında bir kızları oldu.

Ünlü sanatçı Kayahan ilk olarak 1990 senesinde yakalandığı kanser hastalığını verdiği çabalar sonucunda iki defa yenmişti. Ancak 3. defa kansere yakalanan ve tedavisi süren 65 yaşındaki Kayahan, 3 Nisan 2015'de hayatını kaybetti.

19 Nisan 2015

Oktay Sinanoğlu - Kimyacı, moleküler biyofizikçi ve biyokimyacı bilim insanı​

oktaysinanoglu.jpg

25 Şubat 1935'te Bari, İtalya'da doğdu. Türkiye'de akademik çalışmalarıyla olduğu kadar, Türkçe ile ilgili politik görüşleriyle de tanınmaktadır. Türk Einstein olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu 19 Nisan 2015`te Florida, ABD'de 80 yaşında vefat etti.

8 Mayıs 2015

Zeki Alasya - Türk Sineması'nın en iyi komedi oyuncularından​

zekialasya.jpg

18 Nisan 1943'te İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'nden mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009'da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı. Türk Sineması'nın en iyi komedi oyuncularından olan Zeki Alasya 8 Mayıs 2015`te 72 yaşında hayata gözlerini yumdu.

9 Mayıs 2015

Kenan Evren - Türkiye Cumhuriyeti'nin 7. Cumhurbaşkanı​

kenanevren1.jpg

17 Temmuz 1917'de Alaşehir, Manisa'da doğdu. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra devlet başkanı unvanını almış, 1982 Anayasasının halkoyuna sunulup yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye'nin yedinci cumhurbaşkanı olmuştur (1982-1989).

18 Haziran 2014 tarihinde, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 Eylül 1980'de dönemin başbakanı Süleyman Demirel'e muhtıra vermek, T.C. Anayasasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verilmesine ve orgenerallik rütbesinin erliğe düşürülmesine karar verildi. Yargıtay'da onanmalarıyla kesinlik kazanacak kararların, 24 Kasım 2014 itibarı ile Yargıtay sürecine henüz başlanmamıştı. Evren'in ölümünün ardından Yargıtay süreci devam eden kamu davası düşmüş oldu.

9 Mayıs 2015'te, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde 97 yaşında hayatını kaybetti.

30 Mayıs 2015

Bedri Koraman - Karikatürist​

bedrikoraman.jpg

1928'de Bafra, Samsun'da doğdu. 1945'te öğrenim için geldiği İstanbul'da bir süre İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Cemal Tollu atölyesinde eğitim gördü. 1945'ten başlayarak illüstrasyon ressamı ve karikatürcü olarak Babıali'ye girdi. Karikatür çizmeye 1947'de Çocuk Âlemi dergisinde başladı. 41 Buçuk, Tef, Taş, Karikatür gibi mizah dergilerinde çizdi. 1951'de Deve, daha sonra Gölge adlı mizah dergilerini çıkardı. 1954'te Milliyet gazetesinde çalışmaya başladı. Özellikle 1960'lı yıllarda aynı gazetede yayımlanan ve Cicican adıyla sinemaya da aktarılan "Cici Can" adlı çizgi romanı geniş ilgi topladı. Ayrıca Cemkurt ve Tekir Hafiye adlı resimli romanları çizdi. Kurucuları arasında yer aldığı Kare Ajans'ta canlandırma filmleri yaptı. 1970'lerde Abdi İpekçi'nin isteğiyle, Milliyet'in birinci sayfasında, gazetenin o günkü en önemli haberini tamamlayan ve resim yanı ağır basan renkli karikatürler çizmeye başladı; bu çalışmaları büyük ilgi gördü. 18 Kasım 1978'de uğradığı bir silahlı saldırıdan yara almadan kurtuldu.

1982'de Güneş gazetesine geçtiyse de 1985'te Milliyet'e döndü. Günlük karikatürleri dışında gazetenin hafta sonu ekleri için özel karikatür-öykü sayfaları hazırladı. Yıllarca çalıştığı Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra, Sabah gazetesinin Pazar ekinde, "Çizgi Dünyası" başlığı altında tam sayfa karikatürler çizdi.

Yassıada Yargılamalarını izleyip karikatüre dökerek muhabir-karikatürcü tipinin ilk örneklerinden biri oldu. 1970'lerde parti kurultaylarını, seçim gezilerini izleyip gazetede bantlar halinde yayımlayarak bu çalışmalarını sürdürdü. Siyasi karikatürlerinin bir kısmını içeren Siyaset Arenası adlı bir kitabı olan Bedri Koraman, İtalya Marostica, Yugoslavya Üsküp’te ve Saraybosna’da özel ödüller kazandı. Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Spor karikatürleri Yarışması’nda birincilik ve ikincilik ödülleri aldı, ayrıca ortak sergi ve albümlere katıldı. 1986'da merkezi Brezilya'da bulunan Internacional dos Jornalistas adlı basın kuruluşuna onur üyesi seçildi. Karikatürcüler Derneği Genel Başkanlığı yaptı.

30 Mayıs 2015 tarihinde Bodrum, Muğla'da evinde hayatını kaybeden Koraman'ın cenazesi yine Bodrum'da defnedildi. Ölümünde yaklaşık 2 ay sonra eşinin anıt mezar yaptırma isteği nedeniyle, Koraman’ın cenazesi başka yere nakledildiği belirtildi.

31 Mayıs 2015

Behiye Aksoy - Türk Sanat Müziği sanatçısı​

behiyeaksoy.jpg

19 Eylül 1933'te İstanbul'da doğdu. Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk'un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyiz alıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi. 200 kişi arasından seçilip 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren'le yarışan tek kadın rakiptir. Platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etti. Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80'li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

Halil Aksoy ile olan evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır. Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan'la evlenip ayrılmıştır. 1967 yılında Kederli Günlerim, 1973 yılında Falcı isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır. 2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir. Aralık 2014'te yoğun bakıma alınmıştır. 31 Mayıs 2015'te hayatını kaybetmiştir. 3 Haziran'da Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildiTürk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy, kaldığı bakımevinde 31 Mayıs 2015`te 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

12 Haziran 2015

Sümer Tilmaç - Türk Sineması'nın ünlü oyuncusu​

sumertilmac.jpg

15 Temmuz 1948'de Giritli bir memur baba ile Türkmenistan göçmeni memur bir annenin çocuğu olarak Malatya'da doğdu. 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda oyunculuğa başladı. 1968'de İstanbul Belediye Konservatuarı'ndan mezun oldu. Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi sanatçıların öğrencisi olarak yetişti. 210'dan fazla filmde rol alan Tilmaç, yaklaşık olarak 60 tiyatro oyununda oynamıştır. Bugün halen Yeşilçam oyuncuları denen oyuncular grubundan gelip günümüz tiyatro ve sinema sektöründe tutunmuş sayılı oyunculardan biridir.

Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, Meraklı Köfteci, Vatandaş Rıza, Ah Güzel İstanbul, Gırgıriye, Kılıbık, Damga, Acı Dünyalar, Reis Bey, Kahpe Bizans ve Hemşo gibi birçok sinema filminde ve Süper Baba ve Karaoğlan televizyon dizilerinde rol alan oyuncu, 2002 yılında Son filmindeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Sadri Alışık ödülü kazandı ve son olarak "Çakallarla Dans" filminde oynadı. 12 Haziran 2015 günü Sedat Peker'in düğün töreni sırasında geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede 66 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi

17 Haziran 2015

Süleyman Demirel - Türkiye Cumuriyeti'nin 9. Cumhurbaşkanı​

suleymandemirel.jpg

1 Kasım 1924'te Isparta'da doğdu. Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. cumhurbaşkanı. Bundan önce, 1965–1993 tarihleri arasında yedi farklı hükûmette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık görevinde bulundu. Ayrıca, 1964'ten 1980 yılına kadar Adalet Partisi, 1987–1993 yılları arasında ise Doğru Yol Partisi genel başkanı olarak görev aldı.

Demirel, siyasi kariyeri boyunca birçok ilki gerçekleştirdi. Türkiye'nin çok partili sisteme geçtiği 1946'dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükûmetle en çok hükûmet kuran siyasetçi, Türk siyasi tarihi'nde İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra en uzun süre görev yapan başbakan, 41 yaşında başbakanlık koltuğuna oturan en genç başbakan, 40 yaşında parti genel başkanı olan en genç politikacı ve 30 yaşında bir kamu kurumuna atanan en genç genel müdür rekorlarını kırdı.

17 Haziran 2015'te, tedavi gördüğü hastanede solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybetti.

30 Temmuz 2015

Pervin Par - Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından​

pervinpar.jpg

23 Mart 1939'da doğdu. 1957 yapımı Bir Avuç Toprak filmi ile başlayan oyunculuk yaşantısı, 1977 yapımı Çırılcıplak adlı film ile son bulmuştur. İzmir'e yerleşip bir çiçekçi dükkânı açmıştır.

Pervin Par, 2 yıl Lösemi tedavisi gördüğü Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 76 yaşında hayatını kaybetti.

9 Ağustos 2015

Fikret Otyam - Ressam, gazeteci-yazar​

fikretotyam.jpg

19 Aralık 1926'da Aksaray'da doğdu. Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ile ilgili yazdığı röportajlarla tanındı. Bu röportajlarını çok sayıda kitapta topladı. Röportaj ve fotoğraflarında olduğu gibi tuvallerinde de Anadolu insanını resmetti. Sık sık keçi ve başı örtülü Anadolu kadınlarını figür olarak kullandı. Anadolu kadınlarını iri gözlü, küçük burun ve küçük ağızlı olarak betimledi. Antalya`da böbrek yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede 9 Ağustos 2015`te 89 yaşında hayata gözlerini yumdu.

11 Ağustos 2015

Suat Geyik - Yeşilçam'ın Emektar Oyuncusu​

suatgeyik.jpg

15 Kasım 1949'da Siirt'te doğdu. Sanat hayatı boyunca Battal Gazi, Malkoçoğlu, Neşeli Günler ve Gönül Yarası'nın da aralarında olduğu 460 filmde rol aldı.

Televizyon dizilerinde de çeşitli roller üstlenen Suat Geyik, 2012'de Nasip adı filmdeki rolüyle İran'da düzenlenen film festivalinde en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü almıştı.

Yeşilçam'ın emektar oyuncularından Suat Geyik, 11 Ağustos 2015'te Adana'da kaldığı huzurevinde akciğer kanseri nedeniyle 66 yaşında hayatını kaybetti.

31 Ağustos 2015

Yalçın Güzelce - Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu​

yalcinguzelce.jpg

1 Ocak 1951'de İstanbul'da doğdu. Davacı, Değirmen, Piano Piano Bacaksız, Polizei, Fırtınalar, Deli Divane, Eyvah Babam, Evimiz Olacakmı?, Cennet Mahallesi, Hayat Apartmanı ve Kurtlar Vadisi Pusu gibi birçok film ve dizide oynadı.

Beyninde oluşan tümöre karşı ameliyat olmasına karşın sağlığına kavuşamayan usta oyuncu, 31 Ağustos 2015'te İstanbul'da 64 yaşında hayatını kaybetti.

5 Ekim 2015

Tomris İncer - Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu​

tomrisincer.jpg

16 Mart 1948'de Bulgaristan'da doğdu. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları kadrosuna giren sanatçı, çeşitli sinema ve dizi filmlerde rol aldı, özel tiyatrolarda oynadı. En önemli çıkışını Bir İstanbul Masalı adlı diziyle yaptı.

5 Ekim 2015 tarihinde kanser tedavisi nedeniyle kaldırıldığı hastanede 67 yaşında hayatını kaybetti.

8 Ekim 2015

Sırrı Elitaş - Yeşilçam'ın emektar oyuncu​

sirrielitas.jpg

1944'te Erzurum'da doğdu. 1960'lı yıllarda İstanbul'un Üsküdar ilçesinde seyyar satıcılık yaparken Öztürk Serengil'in kendisini keşfetmesiyle sinema filmlerinde oynamaya başladı. Yaklaşık 600'e yakında filmde rol aldı. Tek senaryo yazarlığı ve yönetmenlik deneyimini 1986 yapımı Yetimlerin Türküsü adlı filmde yaşadı. 24 Temmuz 2010 akşamı beyin kanaması geçirip yoğun bakıma alındı. 8 Ekim 2015 gecesi tedavi gördüğü Çamlıca Erdem Hastanesi'nde 71 yaşında hayatını kaybetti.

12 Ekim 2015

Levent Kırca - Usta Komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu​

leventkirca.jpg

Tiyatro denilince akla ilk gelenlerden olan usta oyuncu Levent Kırca, 28 Eylül 1948'de Samsun'da doğdu. İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. Nasreddin Hoca Oyun Treni, Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?, Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?, Sağlık Olsun!, Ne Olur Ne Olmaz gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi.

1978'de Altınşehir adlı filmle sinemaya geçti. Ne Olacak Şimdi? ve Mavi Muammer adlı filmlerde oynadı. Hodri Meydan Topluluğu adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya Başar ile birlikte Güzel ve Çirkin ve Sefiller adlı oyunları sergiledi. Üç Baba Hasan, Kadıncıklar adlı oyunları sergiledi. 1988'de başlayıp 22 yıl süren Olacak O Kadar adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini Son adlı filmle yaptı. Daha sonra Şeytan Bunun Neresinde adlı filmi yönetti.

1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu bulunuyor.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli olan nadir Türk sanatçılardandır. 1998 yılında almış olduğu Devlet Sanatçısı ünvanı Nisan 2015'te geri alındı.

Karaciğer kanseri sebebiyle kemoterapi görmekte olan usta tiyatrocu 12 Ekim 2015'te 67 yaşında hayatını kaybetti.

16 Ekim 2015

Memduh Ün - Yapımcı, yönetmen, senarist, oyuncu​

memduhun.jpg

14 Mart 1920'de İstanbul'da doğdu. 1947-2005 yılları arasında yapımcı olarak 124, yönetmen olarak 72, oyuncu olarak ise 48 filme imza attı.

16 Ekim 2015 tarihinde tedavi gördüğü Bodrum'da 95 yaşında hayatını kaybetti.

18 Ekim 2015

Ankaralı Namık - Müzisyen, söz yazarı, televizyon programcısı, bestekar ve oyuncu​

ankaralinamik.jpg

1 Ocak 1976'da Çankırı'da doğdu. Ankaralı Namık ismiyle bilinen sanatçı Namık Uğurlu, 18 Ekim 2015'te oturduğu binanın 7. katından düşerek 39 yaşında hayatını kaybetti.

22 Ekim 2015

Çetin Altan - Gazeteci ve yazar​

cetinaltan.jpg

22 Haziran 1927'de İstanbul'da doğdu. Türk basınında edebiyatçı köşe yazarı kuşağının son temsilcisi olan Altan, dünyanın en çok köşe yazısı yazmış yazarları arasında kabul edilir. “Enseyi karartmayın” sloganıyla tanınır. Roman, oyun, mizah yazısı, anı, fıkra, inceleme ve gezi yazısı türlerinde eserler vermiştir.

Türkiye İşçi Partisi kontenjanından XIII. dönem İstanbul milletvekili olarak 1965-1969 arasında mecliste görev yapan Altan, dokunulmazlığı kaldırılan ve sonra da iade edilen ilk milletvekili olmuştur. 1980’lere kadar solun ve sosyalizmin popüler ismi olmaya devam etmiş; daha sonra görüşleri liberal bir çizgiye kaymıştır.

Köşe yazılarına Milliyet gazetesinde devam ederken 22 Ekim 2015'te 88 yaşında hayatını kaybetti.

22 Ekim 2015

Yılmaz Köksal - Sinema ve dizi oyuncusu​


yilmazkoksal.jpg

15 Temmuz 1939'da Kırşehir'de doğdu. 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynadı .Birçok film senaryosu yazdı. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti. Kanser hastalığına yakalanan Köksal 22 Ekim 2015 tarihinde 76 yaşında vefat etti.

30 Ekim 2015

Sinan Şamil Sam - Milli Boksör​

sinansamilsam.jpg

Boğazın Boğası lakabıyla tanınan Sinan Şamil Sam, 24 Haziran 1974'te Frankfurt'ta doğdu. Dokuz defa Türkiye şampiyonluğunu kazandı. 1992 yılında Gençler Dünya Şampiyonu oldu. 1993'te Vize-Avrupa şampiyonluğunu kazandı. 1995 Dünya İkinciliği'ni elde ederken 1999 büyüklerde Amatör Boks Dünya Şampiyonu olmayı başardı. 15 Nisan 2000 tarihinde profesyonel oldu. 12 Ekim 2002'de Polonyalı rakibi Przemyslaw Saleta'ya karşı Avrupa Şampiyonluğu için ringe çıktı ve yedinci raundda nakavtla yendi.

Yaptığı 35 maçın 31'ini kazandı. Bu galibiyetlerden 16'sını nakavtla elde etti.

Karaciğer yetmezliği nedeniyle 30 Ekim 2015'te 41 yaşında hayatını kaybetti.

16 Kasım 2015

Atilla Arcan - Ünlü aktör ve komedyen​

atillaarcan.jpg

Atilla Arcan (Atilla Gürses) 1945'de İstanbul'da doğdu. Tv ekranlarında 1994'ten itibaren bir dönem yayınlanmış ünlüleri taklit ettiği Binbir Surat adındaki tv parodisindeki gösterileri ile tanındı. Bir çok sinema filminde, tiyatrolarda ve televizyon dizilerinde rol aldı.

16 Kasım 2015'te 70 yaşında hayatını kaybetti.

23 Kasım 2015

İsmail Aydın - Oyuncu​

ismailaydin.jpg

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Süha Tarık karakterini canladıran oyuncu 23 Kasım 2015`te 44 yaşındaydı.

17 Aralık 2015

Osman Betin - Dövüş sanatları ustası ve sinema oyuncusu​

osmanbetin.jpg

23 Aralık 1959'da Adana'da doğdu. Hızlı Takip, Minyeli Abdullah 2, Jaguar, Deli Fişek, Çöl gibi çok sayıda filmde rol aldı.

Sinemaya başlangıcı Cüneyt Arkın'la yaptığı ilk kavga sahnesiyle oldu. Arkın'la 30 yılı aşkın sürede 35 film çeken Osman Betin'i, oynadığı filmlerde seslendirmiş kişilerden birisi Mehmet Ali Erbil'dir.

Cüneyt Arkın'ın karate hocası olan ve Yeşilçam'da dövüş filmleri denince akıllara gelen ilk isimlerden olan Türk Sineması'nın Chuck Norris'i olarak tanınan Osman Betin, 17 Aralık 2015`te 56 yaşında hayatını kaybetti.

27 Aralık 2015

Hüseyin Başaran - TRT'nin Efsane Spor Spikeri​

huseyinbas.jpg

1958 yılında Eskişehir'de doğan Hüseyin Başaran, 1984 yılında TRT'de spor spikeri olarak çalışmaya başlamıştı.

Spikerlik görevini uzun yıllar sürdüren Başaran, emekli olduktan sonra karaciğer nakli olmuştu.

Tedavi sonrasında rahatsızlığı tekrarlayan Hüseyin Başaran, 27 Aralık 2015'te 57 yaşında hayatını kaybetti.

 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Müzeyyen Senar (1918-2015)
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Bülend Ulusu (1923–2015)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    2K
Süleyman Demirel (1924-2015)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Kenan Evren (1917-2015)
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    1K
Geri