Gezi Turizm Türkiye'nin 444 Plajında Mavi Bayrak Dalgalanıyor

Uluslararası çevre ödülü "mavi bayrak" almaya 2006'da 192 plajın hak kazandığı Türkiye'de, son 10 yılda mavi bayraklı plaj sayısı yüzde 131 artışla 444'e ulaştı.

Mavi Bayrak Programı'nın başlatılabilmesi amacıyla 1993 yılında kurulan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye'de mavi bayraklı plaj sayısı her geçen yıl artıyor.
mavibayrak.jpg

İlk olarak 1994 yılında 12 plaj ve 9 marinanın mavi bayrak aldığı Türkiye'de bu sayı 2006'da 192'ye, 2007'de 235'e, 2008'de 258'e, 2009'da 286'ya, 2010'da 314'e, 2011'de 324'e, 2012'de 355'e, 2013'te 383'e, 2014'te 397'ye, 2015'te 436'ya ulaştı. Mavi bayraklı plaj sayısı, bu yıl da 444'e yükseldi. Böylece, mavi bayraklı plaj sayısında 10 yılda yüzde 131 artış sağlandı. Türkiye, Mavi Bayrak Programı'nı uygulayan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (EFF) üyesi 50 ülke arasında da 588 mavi bayraklı plajı bulunan İspanya'nın ardından 2. sırada yer aldı.

İstanbul'da mavi bayraklı plajlar Şile'de​


Türkiye'de mavi bayrak almaya hak kazanan plajların en çok bulunduğu il Antalya. Turizmin lokomotif kenti Antalya, 201 plajla, ülke genelindeki mavi bayraklı plajların yarısına sahip konumda. Antalya'nın merkez, Serik, Gazipaşa, Alanya, Manavgat, Kemer, Kumluca, Kaş ilçelerinde mavi bayraklı plajlar bulunuyor.

Antalya'yı, 100 plajla Muğla, 47 plajla İzmir, 31 plajla Aydın, 22 plajla Balıkesir, 10 plajla Çanakkale, 9 plajla Mersin, 5 plajla Ordu ve 4 plajla Yalova izliyor. İstanbul'da ise sadece Şile'de 3 mavi bayraklı plaj bulunuyor. Kocaeli'de 3, Tekirdağ'da 2, Kırklareli, Adana, Düzce, Zonguldak, Samsun, Sakarya ve Van'da birer plajda mavi bayrak dalgalanıyor.

TÜRÇEV Genel Müdürü Murat Yiğitol, dünyada en çok tanınan ve bilinen eko-etiketin "mavi bayrak" olduğunu belirtti. Mavi bayrağın, çevreye duyarlı ve bilinçli bir şekilde yönetilen, medeni koşulların gerektirdiği donanımlara sahip, yüzme suyu Avrupa Birliği standartlarındaki plajı tanımladığını aktaran Yiğitol, prestiji ve halk nezdindeki güven duygusundan ötürü bu plajların tatilciler tarafından tercih edildiğini belirtti.

Uluslararası Mavi Bayrak Ödülü'nün, yalnızca bir yıl için geçerli olduğunun altını çizen Yiğitol, her sene başvuru ve denetimlerin yenilendiğine işaret etti.

TÜRÇEV'e gelen başvuruların önce ulusal jüri tarafından değerlendirildiğini, ardından Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da toplanan uluslararası jürinin değerlendirmesinden geçtiğini kaydeden Yiğitol, şunları aktardı:

"Ödül almak zor ama ödülü korumak daha da zor. Mavi bayrak almak için öncelikle plajda yüzme suyunun Avrupa Birliği yönetmeliklerine göre mükemmel seviyede olması gerekiyor. Bu şart sağlanmışsa, plajda bulunan yapıların atık su bağlantılarının yapılmış ve bir arıtmayla sonlanıyor olması gerekir. Bu iki önemli şartın ardından çöplerin düzenli toplanması, plaj temizliği, geri dönüşümlü atıkların toplanması, lisanslı cankurtaran, ilk yardım ve engelliler için olanakları da içeren toplam 33 kriterin sağlanması da gerekiyor. Türkiye, 444 mavi bayraklı plaj sayısıyla geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünya ikincisi. 21'e ulaşan marina sayısıyla ise 7. sırada. 12 yat da mavi bayrak ödülüne sahip. Bu kapsamda, vakıf olarak ilgi gösteren belediye ve turistik tesislere önderlik yapıyor, eğitimler ve yerinde incelemelerle mavi bayraklı plaj ve marina sayısının artması için çalışıyoruz."

Mavi Bayrak Nedir?​


Mavi Bayrak Mavi Bayrak, 44 ülkede faaliyet yürüten Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE), belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödüldür.

AB'ye üye ülkelerde, yüzme amacı ile kullanılacak göl ve deniz suları için gerekli su kalitelerini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler haline getirilmesiyle ortaya çıktı.

Bu yönde yapılan etkinlikler 1987 yılında Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEE) tarafından yürütülen Mavi Bayrak Kampanyası adı altında birleştirildi. Önce 11 Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ülkesinde, daha sonra da 22 ülkede başarı ile uygulandı. 2001 yılında ise Avrupa dışındaki ülkelerin talepleri üzerine kampanyanın kapsamı genişletildi ve Avrupa Çevre Eğitim Vakfı’nın adı Çevre Eğitim Vakfı olarak değiştirildi.

Avrupa Çevre Eğitim Vakfı'na 1991 yılında ilk kez Avrupa Topluluğu dışından Finlandiya kabul edildikten sonra, Türkiye'de de Mavi Bayrak Kampanyasına yönelik çalışmalar başlamış, Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde 1993 yılında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) kurulmuştur.

Plajlar için 27, marinalar için ise 22 kriter olmakla birlikte, 4 ana grupta toplanmıştır.

 1. Yüzme amacıyla kullanılan suyun niteliği.
 2. Çevresel eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yönlendirilmesi.
 3. Plaj düzeni ve emniyetinin sağlanması.
 4. Çevre Yönetimi.

Mavi Bayrak Kampanyasına gönüllü olarak katılmak esastır. Katılmak isteyenler öncelikle kendi ülkeleri içindeki ulusal jüriye gerekli belgelerle başvurur. Ulusal jürileri uygun gördüğü plaj ve marinalar ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı'na (FEE) gönderilir. FEE, uluslararası jüriyi toplar ve çeşitli ülkelerden gelen başvuruları değerlendirerek karar verir. Uluslararası jüride, FEE, UNEP, EU, EUCC (kıyı ile ilgili sivil toplum örgütü) yer alır.

Mavi Bayrak Ödülü bir yıl için verilir ve ödülü alan plaj ve marinalar, sezon içinde denetlenir. Bu denetlemeler sırasında uygunsuz bir durum olduğunun belirlenmesi durumunda, sorun çözülünceye dek Mavi Bayrak indirilir.

Kaynak: trthaber, wikipedia
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    243
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    359
Türk Hava Yolları Türkiye'nin En Değerli Markası
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    305
Türkiye'nin Posta Tarihi
 • MURATS44
 • MURATS44,
 • Tarih
 • 0    1K
Geri