Tüm Türkiye’de başladı! Aracında sigara içen sürücülere ceza kapıda

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın araçlarda kimsenin sigara içmeyeceği sözleri üzerine emniyet ekipleri harekete geçti. Türkiye’nin dört bir yanında trafik polisleri yeni yasakla ilgili sürücüleri uyardı. Marmaris, Bursa, Sivas, Zonguldak, Kocaeli, Karabük, Mardin Uşak, Edirne, Denizli, Çorum, Kastamonu, Ordu ve Erzincan gibi daha bir çok bölgede vatandaşlara 153'er TL para cezası kesildi. Yurt genelinde çok sayıda sürücü uygulamadan haberi olmadığını söylüyor.

resim1-9494937-16-9-1569474458-880x495.jpg


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi açıkladığı özel araçlarda sigara yasağı uygulaması hayata geçirildi. Bugün bir çok ilde trafik polisleri özel araçlarında sigara içtiklerini tespit ettikleri vatandaşlara 153’er TL para cezası kesti. Cezayı yiyen vatandaşlar isyan etti. İşte ceza kesilen o iller….

resim1-9492511.jpg


Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sabah erken saatlerden itibaren sürücüleri uyarmak için görev başındaydı. İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı bütün şubelerden personellerin katıldığı uygulamada ekipler farklı noktalarda kontrol noktaları oluşturarak ticari ve özel araç sürücülerini yeni uygulanacak yasayla ilgili uyardı. 1 Ekim'den itibaren artık araçlarında sigara içemeyecek sürücülerin yasaya tepkileri ise değişti. Kimi sürücüler yasayı yerinde bulurken, kimileri ise uzun yol sürücüleri için bunun son derece zor olacağını söyledi. Uygulamalar Türkiye'nin 81 ilinde devam edecek.

İSTANBUL​

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, araç sürücülerinin trafikte sigara içmesinin önüne geçmek için ‘Dumansız Araç' uygulaması başlattı. Ataşehir'de yapılan uygulamada, direksiyon başında sigara içtiği tespit edilen sürücülere ilgili kanun maddesi uyarınca 153 lira para cezası kesildi. Öte yandan araçta sigara içerken yakalanan bir sürücü ,”Yakmadan önce aklıma gelmişti” derken, diğer sürücülere araçta sigara içmeme tavsiyesinde bulundu.

BURSA​

Bursa’da araç içinde sigara içme yasağına ilişkin yapılan kontrollerde çeşitli suçlardan aranan 14 şüpheli yakalandı, tütün mamulü tüketen 22 kişiye ise idari para cezası uygulandı.

MARMARİS​

Muğla'nın Marmaris ilçesinde jandarma ve ekipleri dün gün boyu yaptıkları kontrollerde 200 araca sigara denetimi gerçekleştirdi. Jandarma ve polis ekipleri kontrol ettikleri 15 araçta sigara içildiğini belirleyerek cezai işlem uyguladı.

SİVAS​

SİVAS’ta, polis ekiplerince yapılan ‘Dumansız Araç’ uygulamasında araç içinde sigara içen 45 sürücüye 153’er TL para cezası kesildi.

ZONGULDAK​

Zonguldak’ta araç içerisinde sigara içme yasağına ilişkin yapılan kontrollerde çeşitli suçlardan aranan 21 şüpheli yakalandı, tütün mamulü tüketen 12 kişiye ise idari para cezası uygulandı.

KOCAELİ​

Kocaeli'de yurt geneli ile eş zamanlı yapılan denetimlerde araçta sigara içen sürücülere 36 bin 567 TL idari para cezası kesildi.

resim1-9492531.jpg


KARABÜK​

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri şehir merkezinde özel araçlara yönelik sigara ve GBT uygulaması yaptı. Sürücülerin hususi araçta sigara içmemesi gerektiğine dair uyarılar da ekipler tarafından yapıldı.

MARDİN​

Mardin'de gerçekleştirilen ‘Dumansız araç’ uygulamasında araç içinde sigara içen sürücülere 153 lira cezai işlem uygulandı. Mardin-Diyarbakır ile Mardin-Midyat yolları arasında gerçekleştirilen ‘Dumansız araç’ uygulamasında araçta sigara için sürücüler trafik polislerine yakalandı. Asayiş ekipleri ile birlikte gerçekleştirilen uygulamada araçta sigara içen sürücüler 153 lira ceza kesildi. 20 ekip, 42 polisin katılımı ile gerçekleştirilen uygulamada 757 araç ve sürücüsü denetlendi. 49 araç ve sürücüsüne 19 bin 222 lira idari trafik para cezası uygulandı.

UŞAK​

Uşak'ta “dumansız araçlar” uygulaması kapsamında, araçta sigara içtiği tespit edilen sürücülere 153'er TL para cezası kesildi. Ceza kesilen bazı sürücüler duruma tepki gösterirken, bir o kadar da şaşırdılar.

EDİRNE KEŞAN​

Edirne’nin Keşan ilçesinde polis ‘dumansız araç’ uygulaması yaptı. Sigara içtiği tespit edilen 6 sürücüye para cezası kesildi. Mehmet Gemici Cennet Bahçesi ve Meslek Lisesi kavşaklarında uygulama noktası oluşturan polis ekipleri, 65 araçta kontrol yaptı. 87 kişinin GBT sorgulaması yapılan kontrolde sigara içtiği belirlenen 6 sürücüye Kabahatler Kanunun 39’uncu maddesine göre 153´er lira ceza kesildi.

DENİZLİ​

Denizli'de polis tarafından özel araçlara yönelik sigara denetimi uygulaması yapıldı. Denetimler sırasında araçlarında sigara içen bazı sürücülere 153 TL idari para cezası kesildi. Ceza kesilen sürücüler uygulamadan haberlerinin olmadığını savunup, duruma şaşırdılar. Denetimlerde ceza kesilen sürücülerin birçoğu uygulamaya tepki gösterirken, aynı zamanda şaşkınlıklarını da gizleyemedi. Denetimlere özel harekat polisi ve asayiş ekipleri de destek verdi.

ÇORUM​

Sungurlu İlçe Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri, Bölge Trafik İstasyon Amirliği önünde özel araçlara yönelik sigara uygulaması yaptı. Araçta sigara içen bazı sürücülere 153 TL. idari para cezası uygulanırken, diğer sürücüler ise sigara içmemeleri konusunda uyarıldı.

resim1-9487146.jpg


KASTAMONU​

Tosya ilçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri dumansız araç uygulaması yaptı. Türkiye genelinde araçlarda sigara içenler için eş zamanlı yapılan dumansız araç uygulaması ilçenin Cumhuriyet Meydanında yapıldı. Meydana konuşlanan ekiplerin yaptığı uygulamada, araçlarda sürücülerin sigara içip içmedikleri denetlendi. Ekipler, şoför ve yolculara araçlarda sigara içilmemesi konusunda da uyarılarda bulundu. Uygulamaların ilçenin farklı noktalarında devam edeceği öğrenildi.

ORDU​

Ordu'da polis ekipleri tarafından araçlarda sigara kullanıma yönelik uygulama yapıldı. Uygulamada, sigara içen bazı sürücülere 153 TL idari para cezası kesildi. Yapılan denetimler kapsamında özel aracında sigara içtiği tespit edilen sürücülerden Okan Çakmak, uygulamadan haberdar olmadığı için sigara içtiğini ve ceza yediğini belirtti.

ERZİNCAN​

Erzincan'da polis ekiplerince trafikte sigara yasağına ilişkin “dumansız araçlar” uygulaması gerçekleştirildi. Görevli polislerin katılımlarıyla çeşitli noktada yapılan uygulamada, araçlarda sürücülerin sigara içip içmedikleri denetlendi.

BAYBURT​

Bayburt'ta polis ekiplerince trafikte sigara yasağına ilişkin “dumansız araçlar” uygulaması gerçekleştirildi. Görevli polislerin katılımlarıyla Bayburt- Erzurum kara yolu ve çeşitli noktada yapılan uygulamada, araçlarda sürücülerin sigara içip içmedikleri denetlendi. Yapılan uygulamada araçlarda sigara içen sürücülere Kabahatler Kanunundan 153 lira ceza kesildi.

MANİSA​

Manisa'nın Kula ilçesinde İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı trafik ekipleri, İçişleri Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan ‘dumansız araçlar' projesi kapsamında özel araçlara denetim yaptı. Sıklaştırılan denetimler kapsamında Sanayi kavşağı ve Bölge Trafik İstasyon Amirliği önünde yapılan uygulamada 75 araca denetim yapılırken, 8 araç sürücüsüne toplamda 4 bin 655 TL cezai işlem uygulandı.

resim1-9487602.jpg


NEVŞEHİR​

Nevşehir’de polis, otomobillerde ‘dumansız araç’ uygulaması yaptı. Uygulamada sigara içen sürücülere 153 lira ceza kesildi.

AMASYA​

Amasya’da polis ekiplerince, trafikte sigara yasağına ilişkin “dumansız araçlar” uygulaması gerçekleştirildi. Yavuz Selim Meydanı ile belirlenen bazı yerlerde yapılan uygulamada, araçlarda sürücülerin sigara içip içmediği denetlendi. Uygulamada araçlarda sigara içtiği belirlenen 10 sürücüye 153’er lira idari para cezası verildi.

AKSARAY​

Aksaray’da polis ekiplerinin trafikte sigara yasağına ilişkin yaptığı “dumansız araçlar” uygulamasında, araç içerisinde sigara kullandığı tespit edilen 13 sürücü ve yolcuya 153’er lira para cezası kesildi.

TOKAT​

Tokat’ta polis ekipleri tarafından, otomobillerde ve taksilerde ‘dumansız araç’ uygulaması yapıldı. Yapılan uygulamada araçlarda sigara içen sürücülere 153 lira ceza kesildi.

AA-DHA-İHA
 
Geri