Ansiklopedi Müttefik Devletler

Müttefik Devletler, II. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık, Fransa, Sovyetler Birliği, ABD ve Çin Cumhuriyeti başta olmak üzere Mihver Devletler'e karşı oluşturulan blok. Günümüzde ise ABD ve ona destek verip müttefiki olan ülkelere verilen ad.

Özellikle Batı'da I. Dünya Savaşı'nın İtilaf Devletleri de "Müttefik Devletler" olarak adlandırılır.

İkinci Dünya Savaşı'na katılanların haritası (Müttefikler yeşil, Mihver ülkeleri mavi).


1 Eylül 1939 tarihinde Nazi Almanyası'nın Polonya'yı işgal girişimiyle başlayan II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında, Müttefikler Fransa, Polonya ve Birleşik Krallık ile Fransız Batı Afrikası, Fransız Ekvatoral Afrikası ve İngiliz Hindistanı gibi bağımlı devletlerden oluşuyordu. Birkaç gün içinde İngiliz Milletler Topluluğu'na üye olan Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve Güney Afrika gibi bağımsız devletler de savaşa katıldılar. Almanların Kuzey Avrupa'yı işgale başlaması ve Balkanlar Cephesi'nin açılmasından sonra ise, Hollanda, Belçika, Yunanistan ve Yugoslavya Müttefikler'e katıldı.

Sovyetler Birliği, Müttefik-Mihver çatışmasında önce tarafsız kalıp, Polonya'yı işgal etmek için ilk dönemde Almanya ile iş birliği yaptı. Fakat 1941 yılında Almanya tarafından savaş ilanı olmaksızın saldırıya uğradıktan sonra Müttefiklere katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri, savaş malzemesi ve maddi desteği başından beri sağlamaktaydı, ancak savaşa resmen katılması ancak Japonya'nın 7 Aralık 1941 tarihinde Pearl Harbor'a saldırmasından sonra oldu.

Çin Cumhuriyeti, 1937'deki Marco Polo Köprüsü Olayı'ndan bu yana Japonya ile uzun süredir savaşmaktaydı, ancak Müttefiklere resmen katılması 1941 yılında oldu.

Polonya'nın işgalinden sonra

Nisan 1940

Tuhaf Savaş'tan sonra

Sovyetler Birliği'nin İşgali'nden sonra
  • Sovyetler Birliği: 22 Haziran 1941
  • Ukrayna SSC: 22 Haziran 1941
  • Beyaz Rusya SSC: 22 Haziran 1941

Pearl Harbor Saldırısı'ndan sonra

Birleşmiş Milletler'in deklarasyonundan sonra

Normandiya Çıkarması'ndan sonra
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Müttefik böcekler biyolojik silah mı?
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Güncel
  • 0    1K
Geri